Турският вицепремиер Месут Йълмаз очаква българското правителство да възложи строителството на каскадата "Горна Арда" отново на турски фирми, ако фалиралия холдинг Джейлан не може да изпълни задълженията си, стана ясно след срещата му с вицепремиера Николай Василев в Истанбул. Очаквам турски фирми да участват в строителството на инфраструктурните проекти, които са залегнали в споразумението между двете страни, каза след срещата между двамата Йълмаз.
При пристигането си на летище София Николай Василев не се ангажира с конкретна позиция, като коментира, че по въпроса за каскадата "Горна Арда" става дума за обща позиция на българското правителство. Василев уточни, че този проект е изгоден и за България, и за Турция.
Преди ден, по време на 3-дневното си посещение в Турция, Василев каза, че вече е проявен интерес към участие в строителството на каскадата от две турски фирми. Той не спомена имена, но вероятно става дума за строителните фирми "Аларко" и ЕНКА, с които Василев се срещна. Тези две строителни фирми са известни в Турция и работят и на чуждите пазари, специално на руския. На въпрос на БТА за срещите му с представителите на "Аларко" и ЕНКА Василев отговаря, че и двете фирми са изразили желание да изпълняват различни проекти в България особено в строителството на инфраструктурни проекти, магистрали, летища, язовири. Дали те ще спечелят някои от търговете и ще участват в България в някои от тези проекти, времето ще покаже, добавя Василев.
"Комшиите призоваха турците да инвестират в България" е заглавието на разговор с Николай Василев, публикувано във вестник Дюня, главният всекидневник за икономическа и търговска информация.
В материала се изброяват привлекателните сектори за турските бизнесмени: продажбата на БТК и на три банки през следващите шест месеца; приватизацията на пристанищата Бургас и Варна; отварянето на енергийните и газовите фирми към частния сектор. Турският вестник пише, че от Европейския съюз ще бъдат отпуснати 500 млн. евро за инфраструктурни проекти и че българската страна би искала в тях да участват турски фирми, но съвместно с чуждестранни фирми. Това е условието на Европейския съюз, "което е подчертал министър Василев в разговора", отбелязва Дюня.
В публикацията Василев изтъква евтината и квалифицирана работна ръка в България, както и намеренията на новото правителство да намали данъците.
След края на разговорите си в Турция, където Василев бе придружен от двама от своите заместници и делегация от икономическото министерство, вицепремиерът изрази надежда, че през следващите няколко години стокообменът между двете страни ще достигне 1 милиард долара. В момента той е 700 млн.долара. Василев ще бъде съпредседател на смесената българо-турска икономическа комисия, която се очаква да започне работа в близките няколко седмици.
Само една българска фирма - КЦМ - Пловдив, е участвала на международния панаир в Измир, чийто почетен гост при откриването бе Василев, стана ясно още при завръщането на българската делегация в София.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.