Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турските военни се намесват в дебата за ЕС

0 коментара

Влиятелната фракция на военните се опитва да влияе с кадифена ръкавица върху турското правителство в момент, в който заради болестта на премиера Бюлент Еджевит споровете за европейското бъдеще на Турция придобиват все по-големи мащаби.

"Военните избягват несигурността на едни евентуални избори и не желаят коалицията да се разпадне заради европейския въпрос. Те изглежда смекчават позицията си за ЕС и прехвърлят натиска вдясно", отбелязва опитен дипломат от Анкара.

Миналата седмица генералите, които са смятани за противовес на слабите политически лидери, удариха плесница на вицепремиера от десницата Девлет Бахчели с решението на Националния съвет за сигурност да ускори реформите, необходими за започване на преговори за членство в ЕС.

В турските медии изтече информация, че военните може да отстъпят за образованието на кюрдски език извън държавната учебна програма и да се съгласят при определени условия да бъде изцяло отменено смъртното наказание, което би позволило на намиращия се в затвора лидер на кюрдските бунтовници Абдуллах Йоджалан да избегне смъртната присъда.

В отсъствието на Бахчели Националният съвет за сигурност предложи тази година да бъде отменено извънредното положение в населените главно с кюрди югоизточни части на страната.

Всички тези стъпки са подкрепени от проевропейските сили, които търсят положителен знак от страна на ЕС на срещата на върха през декември. Националистите се сближиха с опозицията миналия месец, когато премиерът Еджевит се разболя, контролът му върху правителството се разхлаби и се надигнаха призиви за оставка.

Миналата седмица дебатът придоби почти комичен характер, след като Бахчели заяви позицията си от Китай, където беше на официално посещение.

"Подобна либерализация може да възпламени отново кюрдския "тероризъм", който отне живота на 30 000 души", отбеляза той.

"Партията на националистическото движение обяви публично възгледите си по въпроса за ЕС. Някои може да се съгласят с тях, други - не, това е нещо нормално", каза Бахчели. След което с откровеност, граничеща с безочливост /тъй като Турция е страна, където не може току-така да се противоречи на армията/, добави: "Ние уважаваме възгледите на военните, но заявяваме собственото си мнение."

Бахчели освен това припомни, че Националният съвет за сигурност е консултативна институция. Това наистина е така, но консултативната му функция има и военна тежест.

В тричленната коалиция Партията на националистическото движение е втората по големина след Демократичната лява партия на Еджевит. Ако Еджевит бъде принуден да подаде оставка и ако коалицията не се разпадне, Бахчели би могъл да заеме поста на вътрешен министър. Има обаче вероятност трите партии да сложат край на партньорството си.

Коалицията се раздира от противоречия по въпроса за ЕС. Партията на националистическото движение е в конфликт с партията на Еджевит и третия член в управляващата коалиция, консервативната Отечествена партия.

Еджевит, подкрепата за когото намалява с всяка изминала седмица, твърди, че ако се оттегли, ще настъпи хаос. Сривът на борсите вследствие на нестабилността на правителството може да застраши кризисния план на стойност милиарди долари.

По някои въпроси възгледите на военните може да съвпаднат с тези на Партията на националистическото движение на Бахчели. В общи линии и двете фракции поставят държавата над индивида и гледат леко подозрително на външния свят.

Наскоро турски генерал отправи нападки към ЕС, заявявайки, че е по-добре Анкара да потърси приятели в Техеран и Москва, наред с тези във Вашингтон. Началникът на Генералния щаб Хюсеин Кавръкоглу също е скептично настроен.

Въпреки всички тези резерви обаче Генералният щаб вероятно ще се отдръпне от "антиевропейската" позиция. Той вижда икономическото и политическото бъдеще на натовския съюзник Турция в Европа.

Генералите може би се стремят към властта, която използваха, за да свалят считаните за заплаха за светската демокрация правителства. Но те знаят, че откритата политическа намеса може да разедини редиците им и дори да постави под въпрос широката обществена подкрепа, на която се радват.

Тези дни в Турция не се говори за преврат.

Един от генералите описа ръководената от Националния съвет за сигурност политическа кампания, довела до оставката на ислямисткия премиер Неджметин Ербакан през 1997 г., като "успешен опит за регулиране на демокрацията".

Намесата на генералите е по-незабележима и задкулисна и се осъществява чрез Националния съвет за сигурност, медиите или послания, предадени по доверени политици. Контактът с обществеността липсва или е твърде малък. Армията действа с кадифена ръкавица.

Генералният щаб заяви ясно възгледите си пред Националния съвет за сигурност. Сега остава да видим как ще реагира Бахчели на извънредното заседание на коалиционните лидери, което ще се проведе в петък под егидата на президента Ахмет Недждет Сезер и на което ще бъдат обсъдени исканите от ЕС реформи.

77-годишният Еджевит, който заради заболяването си пропусна динамичното заседание на Националния съвет за сигурност, заяви, че ще присъства на срещата в петък. Военните, които няма да присъстват, ще търсят сигнали за помирение.

Според дипломатите военните също като борсите са консервативни и се стремят към стабилност и приемственост, независимо от това дали Еджевит ще остане на поста си.

Резултатът от едни евентуални избори е твърде несигурен. Партиите от сегашната коалиция може и да не успеят да преминат необходимите за влизане в парламента 10 процента.

Още по-неблагоприятен за военните вариант е опозиционната Партия на справедливостта и развитието, на която те гледат с подозрение заради ислямисткия ѝ уклон, да се окаже най-широко представената в парламента формация.

Възможността армията да успее да убеди Националния съвет за сигурност по въпроса за ЕС и да внесе спокойствие в коалицията носи и ироничен подтекст, тъй като едно от основните опасения на страните от ЕС във връзка с Турция е голямото влияние, което генералите упражняват в политическия живот на страната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.