Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турският бунт поставя САЩ в неудобно положение

30 коментара

Бунтът в Турция поставя в неудобно положение САЩ, които издигнаха съюзника си до статута на ислямска демокрация за пример за арабския свят и които разчитат на Анкара за решаването на конфликтите в Сирия и в Близкия изток.

 

Турската криза е болезнен въпрос за Вашингтон и поради още една причина. Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, който е трън в очите на протестиращите, неотдавна беше приет в Белия дом от Барак Обама, за когото се смята, че поддържа много сърдечни връзки със силния човек в Анкара.

 

"Американците наистина се чувстват неудобно заради Турция, която доскоро даваха като пример на мюсюлманския свят, като страна, която съумяла да съчетае исляма, демокрацията и икономическия прогрес", казва Байрам Балчъ, изследовател в мозъчния тръст Фонд Карнеги.

 

От повече от седмица американската администрация е изключително предпазлива по отношение на протестната вълна в Турция, която очевидно я изненада.

 

Американският държавен секретар Джон Кери разбира се осъди прекомерната употреба на сила от турската полиция и потвърди привързаността на САЩ към принципите за свобода на словото и правото на събиране. Но после Белият дом побърза да приветства "извиненията" на вицепремиера Бюлент Арънч, отправени към жертвите на репресиите, и призивите за спокойствие на президента Абдуллах Гюл.

 

Барак Обама не обели и дума, а неговият вицепрезидент Джо Байдън се показа доста предпазлив, наричайки Анкара "жизненоважен съюзник".

 

Наистина Турция е стратегически съюзник на САЩ, член на НАТО от 1952 г., припомня Стивън Кук от изследователския център Съвет за външни отношения.

 

Но, казва критично анализаторът, Вашингтон се постави "в деликатно положение, като направи от Турция /демократичен/ модел за арабския свят, без изобщо да споменава за хвърлените в затвора журналисти, повод за недоволство на правозащитни организации от Анкара.

 

Американски дипломати наистина от известно време виждаха, че турската власт прави завой към авторитаризъм, посочва Кук. Според други анализатори Вашингтон дори се е притеснявал от отклоненията "в путинов стил" на турския премиер Ердоган, добавя Балчъ.

 

Но американците си затваряха очите, защото имат нужда от Турция по много регионални въпроси, добавя той.

 

Първият въпрос е сирийският. Анкара напълно прекъсна връзките със сирийския президент Башар Асад, за да подкрепи бунта и сирийската опозиция. Сирийските опозиционери превърнаха турско-сирийската граница в своя тилова база с благословията на американците, които позволиха там да бъдат разположени батареи "Пейтриът".

 

Анализаторът Балчъ сега се притеснява, че неотстъпчивостта на Ердоган пред протестиращите, в чиито редици според него са проникнали "терористи", "ще усложни задачата на американците" да намерят изход от сирийската главоблъсканица.

 

"Когато човек чуе как Ердоган говори за протестиращите, той има чувството, че чува как Асад говори за опозиционерите", посочва експертът, според когото "Турция губи авторитета, че може да помогне за решаване на сирийската криза".

 

Анкара освен това е ключов елемент от американската дипломация в израелско-палестинския мирен процес.

 

В края на март Барак Обама подтикна турците и израелците да започнат да подобряват отношенията си след три години на раздор. В средата на май американският президент позволи на Ердоган да заяви пред журналисти в Белия дом, че ще посети Газа и Западния бряг, за да помогне за палестинското помирение между Хамас и Фатах.

 

Професор Тамара Кофман Уайтс от Института Брукингс припомня, че "Ердоган е лидерът, с когото американският президент се чувства най-близък". "Какво влияние може да упражни той, за да се излезе от кризата?", пита се тя.

 

"САЩ нямат никакво влияние върху Турция по въпросите за правата на човека. САЩ никога не са имали, нямат и вероятно няма и да имат в бъдеще подобно влияние," отговаря ѝ Хенри Барки от университета Лихай, в щата Пенсилвания.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    Айде номер 26-ти - налягай си парцалите в Красноярск и недей да хвалиш Русия. България няма проблеми с руските хора, половин милион от които притежават собственост у нас и милионите руски туристи, които всяка година почиват в българските курорти. Проблемите идват от високомерието и реваншизма на кремльовските чиновници, на руските дипломати, от дестабилизиращата намеса на руските специални служби и руската организирана престъпност. Руснаците не уважават българите, едва ли уважават и тебе в Красноярск, за тях ти си просто "чурка", нещо средно между татарин,грузинец и арменец.

  2. Анонимен
    #29

    Вместо американците да осъдят репресиите и зверските изстъпления, те приветстват някакви извинения.. Има убити, осакатени с извадени очи счупени крака, ранени с куршуми и някой приветства извинения и не говори за съд. Това ли е американската демокрация? Белият дом подава много лоши сигнали за себе си и издава истинското си лице не безскрупулен търговец с християнството и правата на човека.

  3. Анонимен
    #28

    Нямам причина да не уважавам руснаците.Колкото до 27 надявам се че ти плащат достатъчно за да кибичиш из форумите и да лаеш .Никога не ми е било ясно как 1 българин може да плюе по руския народ.Най малкото заради гробовете на руските и финландски воиници загинали за да бъдем свободни.Или може би на теб ти харесва управлението на Ердоган.Може да не си правиш труда да пишеш, мнението на такива като теб едва ли интересува много хора.

  4. Анонимен
    #27

    26,без съмнение русофилството от което страдаш,е тежко психично заболяване, което е практически неизлечимо дори и с помощта на силни медикаменти и активно психиатрично лечение.

  5. Анонимен
    #26

    Много са ми смешни хората които пишат за Русия без дори да са стъпвали там.Работя в Красноярск от 3 години и това което видях там за това време няма нищо общо с това което пишат разни поплювковци.Не стига че не са в час ами се представят за целия свят.Не е зле с тях да се заеме някой психиатър ,той може да каже как се нарича тая мания да се представяш за целия свят,аз не мога инженер съм а не доктор.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  7. Анонимен
    #24

    Do 19: Предлагаха ми, но отказах - с малко дете съм! Иначе е още по-силен трамплин за Дивия Запад!:) Относно фобиите и филиите ми, ще добавя, че клонят към неутрално и морално!:) Vankata

  8. Анонимен
    #23

    До 22: Абе прочети, че става въпрос за Турция, която отгоре на всичко ни е съсед и има парламентарно представено малцинство от 1 милион у нас. Ама вие зомбитата сте зациклили на едно и също. То и вълната ви пречи при секса.

  9. Анонимен
    #22

    В целият свят Русия се приема като олицетворение на злото.Това зло се подхранва от великоруската имперска политика на руските управници и робската психика на руския народ.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.