Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турското "чудо“ в икономиката

51 коментара
Турското "чудо“ в икономиката

"Чудо" е по-скоро духовно понятие, въпреки че е започнало да се употребява за обозначаване на забележителните достижения, особено в икономическата сфера като германското чуда, японското чудо и прочие.

Събитията в отделните периоди на икономическия живот на Турция също могат да се обозначат с този термин. На първо място това са 1950-1954 години, които са белязани от дейността на Демократическата партия и на Аднан Мендерес, а също и епохата на икономическите реформи на Тургут Йозал, обхващаща 1984–1988 година.

Всеки от тези два периода се е наричал "златен“ и понякога дори - "турско чудо“.

Турско чудо се осъществява и в 10-годишния (2002-2012) период по време на управлението на Партията на справедливостта и развитието, особено под ръководството на Ердоган.

Въпреки че опозицията и някои медии се стремят да омаловажат този факт, целият свят обсъжда и се възхищава на турското чудо в икономиката. Значителните успехи, които е постигнала Турция в тази сфера, играят съществена роля в политическия стремеж на страната към превръщането ѝ в световна сила на международната арена.

През последните 10 години в Турция протичаха важни промени и постигнатият успех бе осъществен в епоха, през която светът (от САЩ до ЕС) преживяваше сътресенията на глобалната икономическа криза. Кой може да оспори следните факти:

В този период Турция се превърна в една от най-динамично развиващите се страни: през 2010 година икономическият ръст на турската икономика бе 9.2%, през 2011 г. – 8.5%.

През този период бе постигната икономическа стабилност, бяха предприети и редица мерки за борба с инфлацията. Равнището на инфлацията бе намалено от 30% през 2002 година на 7% през 2012 (от 1993 до 2002 година, средните годишни равнища на инфлацията бяха 70.4%).

Брутният вътрешен продукт (БВП) нараства фактически четворно, доближавайки 1 трилион долара през 2012 година в сравнение с 270 милиарда през 2002. Доходът на глава от населението също нарасна почти 4 пъти – от 3 хиляди на 11 хиляди долара. А от гледна точка на социалната справедливост се извърши важно вдигане на минималния доход.

Равнището на безработица се понижи от 10.3% през 2002 година на 8.2% през 2012, което е и най-ниският показател в Европа. Това е и най-ниското равнище което до настоящия момент е наблюдавано в турската икономика.

Счупени са рекордите в износа: през тази година износът на Турция е за 156 милиарда долара или пет пъти повече от 2002 година, когато е бил за 32 милиарда долара.

Проведена бе деноминация на турската лира, в резултат на което националната валута беше освободена от шестте нули. Валутният резерв, съставляващ през 2002 година 27 милиарда долара, нарасна 4 пъти и през 2012 година достигна 115 милиарда долара.

Това е причината, поради която се наблюдава стабилен икономически ръст. Като доказателство на това служи оценката, направена от международната рейтингова агенция Fitch, която посочва Турция като страна, в която може да се инвестира.

Никой не може да възрази срещу горните факти. Под ръководството на министър-председателя Ердоган, оглавяващ Партията на справедливост и развитието от 2002 до 2012 година, е станало възможно турското чудо в икономиката да се осъществи за "великолепните 10 години".

И каквото и да говорят хората, турският народ познава цената и значението на този път към създаването на "чудото".

Със съкращения. Превод Анна Осадчик

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #51

    Повече от 5000 германски фирми в Турция, над 65% от БВП се отправя към чужди фирми и банки. Турската образователна система е смехотворна, професорите са в затворите. Страната е с най-големия бюджетен дефицит в света. Турската лира се срина с над 35%. Ами кюрдския проблем?

  2. Анонимен
    #50

    Кухи панегирици! Турция е една от най-бедните страни в света. Ако се изритат гастарбайтерите от ЕС, ще видят какво е глад и мизерия! А Ердоган е евреин.

  3. Анонимен
    #49

    Тайната е в търговията им с близкия изток. Заливат пазарите им със стоки и услуги. Виждал съм 15 километрова опашка от тирове за Ирак, там малко се работи и произвежда , само се внася, и камиларите си плащат за всичко , защото имат петрол колкото Черно море.

  4. Анонимен
    #48

    Дълг от 39,4% от БВТ, който е 1000 милиарда(един трилион), означава 394 милиарда долара. Това малко ли е, или много, не съм наясно????????????????

  5. Atakana
    #47
  6. Анонимен
    #46

    42, тури си главата под чешмата, може да ти олекне. Тъжно, но факт - младотугската геволюция свърши. Дьонметата вече не са на власт и добруването на банките вече не е приоритет.

  7. Анонимен
    #45

    43, тогава беше истинска димукрацийъ. Само че Ердоган не обича ни димукрацийътъ, ни свубоднийъ пъзар. Изпрати ги на кучето под опашката и резултатът е налице.

  8. Анонимен
    #44

    40, външният им дълг е 39.4% от БВП. Два пъти по-малко, отколкото на САЩ. На САЩ не им пука, защото могат да пратят всеки (почти) кредитор в каменния век с бомбен килим. Турция не може да бъде победена в сухопътна война, така че кредиторите й са в твърде разкрачено положение. А и атомни бомбички май си направи.

  9. Анонимен
    #43

    А какво да кажем за " чудото" за 10 години от 1993 до 2002 г., когато са имали инфлация от над 70%? Къде е чудото тогава? Чудото си има и друго коренче- в течение на 60 г. получават от Големия амер.брат по 4 милиарда долара годишно за базите на тяхна територия и за да ги обслужват- общо 240 милиарда долара- ето го чудото!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #42

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.