Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция е готова да внася ток без участие в строежа на "Горна Арда"",N

0 коментара

Турция е готова да внася ток от България без ангажимент за участие в инфраструктурти проекти, стана ясно от днешно изявление на министъра на енергетиката Милко Ковачев. Той информира, че е получил писмо от турския си колега Хилми Гюлер преди два дни, в което той го кани за подновяване на преговорите между двете страни.

За първи път писмено се отваря вратата за договор за износ на ток за Турция без инвестиционна компонента, отбеляза Милко Ковачев.

Турската електрическа компания ТЕАШ прекрати доставките на електричество от България на 22 април. Тя обвини правителството в София, че не е изпълнило своите ангажименти по силата на международно споразумение, което обвързва износа на електричество с изграждането от турски фирми на каскадата "Горна Арда" и магистралата "Марица". На последвалите преговори в Анкара двете страни не достигнаха съгласие за възстановяване на доставките.

В писмото на Гюлер се посочват две възможности за продължаване на междуправителственото споразумение между България и Турция - с инвестиционни ангажименти или без строителство на каскадата "Горна Арда" и магистрала "Марица".

От министерството на енергетиката заявиха за mediapool.bg, че въпреки ръста на износа през последните месеци НЕК има резервни мощности, с които да изпълни ангажимента си по договора с Турция.

Българският министър е подготвил писмо до турския си колега, с което го кани на посещение на междуправителствено ниво в България, което можело да се осъществи през октомври.

Последната разменена кореспонденцияа между НЕК и турската компания ТЕДАШ е от средата на юни, когато Турция изпрати "доста неясен", по думите на Ковачев, отговор на българските предложения за цени на изнасяната електроенергия.

НЕК бе предложила два варианта. Първият е в рамките на междуправителствените споразумения от 1998 година и предвижда да се изнасят 4 милиарда киловатчаса годишно електроенергия при зимни и летни цени.

Вторият бе за намаляване на доставяните годишни количества, но и на инвестициите във визираните в междуправителственото споразумение инфраструктурни проекти с участие на турски фирми.

Министър Милко Ковачев и министър Валентин Церовски преговаряха с турската страна на 9 юни в Анкара. След 12 часа разговори те не успяха да постигнат окончателно споразумение как да продължи изпълнението на междуправителственото споразумение "ток срещу инфраструктура".

Единственото официално съобщение бе, че до 10 дни българската и турската енергийни компании трябва да се споразумеят за цените и тарифите на доставките на електроенергия за южната ни съседка. След като този въпрос се изчисти, щели да започнат и преговорите за изпълнението на двата инфраструктурни проекта.

До днес обаче нито електрическите компании са се споразумели за обема на доставките и тяхната цена, нито са започнали преговори за изпълнението на каскадата "Горна Арда" и отсечката Оризово- Капитан Андреево от магистрала "Марица".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.