Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция е на един референдум от президентска република

4 коментара
Турция е на един референдум от президентска република

В събота през нощта турският парламент одобри пакета от конституционни реформи, с който де факто в страната се въвежда президентска република. Крайното гласуване на пакета реформи мина с 339 гласа "за" и 142 "против". Това са точно девет гласа повече от необходимото мнозинство от 3/5 от гласовете или 330 гласа.

Сега промените трябва да бъдат одобрени на референдум, който вероятно ще се проведе през април. Референдумът изисква обикновено мнозинство, за да бъде успешен.

Приетите поправки позволяват на президента да запази връзките си с дадена политическа партия, докато е на власт. Той ще получи право да управлява с укази, прескачайки парламента и правителството. Турският президент ще може директно да назначава и уволнява министри. Специално за сегашния президент Реджеп Ердоган бе включена поправка, която ще му позволи да управлява до 2029 година.

Опозицията твърди, че измененията на конституцията ще отслабят властовите баланси в страната и ролята на парламента. Те изразяват притесненията си от ефекта на промените върху независимостта на съдебната система. Ердоган е начело на Турция от 2003 година - първо като премиер, а от 2014 г. като президент.

Президентът и хората от неговата партия твърдят, че поправките са нужни, за да може Турция да влезе в период на политическа стабилснот.

Управляващата партия на Ердоган - Партията на справедливостта и развитието, има 316 гласа в 550-членния парламент. Промените минаха с помощта на повечето членове от крайнодясната партия на Националното движение в парламента.

Лявата прокюрдска Демократична партия на народите бойкотира гласуването, след като лидерът ѝ в парламента бе арестуван.

Очаква се Ердоган да подпише приетия законодателен пакет в следващите две седмици. След това официално ще започне двумесечен период на обществени дебати, след който ще се проведе референдумът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ловец
    #4

    Чудно ми е как ли се превежда на турски "Моята борба". На визия вече го докарва, остава само пропагандната литература да пооправи.

  2. pepe
    #3

    Исторически това почти винаги е водило до катастрофи /или забавено развитие най-малкото и рано или късно пак до катастрофа/ в които разбира се точно плебса е плащал най-високата цена.

  3. pepe
    #2

    То да беше само Турция... Плебса винаги си е падал по диктаторите. Още от времето на древна Гърция /т.е. откакто са измислили дума за "демокрация"/, диктаторите най-често са идвали на власт подкрепяни от "онеправданите" /нещо недоволните/ части от плебса, зада "ги" "оправят".

  4. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    Този мушморок с наполеонов комплекс, Ердоган, се готви да става султан. Да се надяваме, че комшиите не са чак толкова глупави колкото някои ушанки на североизток от тук.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.