Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция е одобрила строежа на АЕЦ до българската граница

5 коментара
Турция е одобрила строежа на АЕЦ до българската граница

Турският енергиен министър Али Ръза Алабоюн съобщи, че са одобрени плановете за изграждане на трета ядрена електроцентрала в страната, която ще е разположена на 10 километра южно от българската граница. Централата ще се намира в Инеада, провинция Киркларели, заяви министърът в интервю за Анадолската агенция в сряда.

По същото време българският премиер Бойко Борисов бе на кратко посещение в Истанбул, където се срещна с турския си колега Ахмет Давутоглу и разговаря по телефона с президента Реджеп Ердоган, но от изявленията не се разбра дали е поставил въпроса за турската АЕЦ. Както е известно, България не е съгласна с изграждането на АЕЦ в непосредствена близост до Резово.

Али Ръза Алабоюн каза, че няколко компании са проявили интерес да строят новата АЕЦ и са водени разговори с китайски, японски и американски фирми.

"Китайски компании и базираната в САЩ "Уестингхаус" са проявили интерес досега. Подписали сме меморандум за разбирателство. Японски компании също се интересуват от проекта", каза той.

Първият ядрен реактор в Турция се очаква да бъде построен от руска компания в град Акюю, а вторият – в района Синоп от японски инвеститори.

Али Ръза Алабоюн заяви още, че Турция не вижда проблеми в сътрудничеството с Русия в сферата на енергетиката, но е готова да оспорва високите цени за природния газ.

Между Турция и Русия няма проблеми в газовата сфера, нито при покупките, нито в сферата на продажбите. Няма да се отказваме от газа, тъй като ни го продават по-скъпо. Ние ще купим газа, но ще се обърнем към съда, за да оспорим цените, каза Алабоюн. Подобно нещо се случва не за първи път. По-рано също е имало такива проблеми и те са били разрешавани, добави той.

Ние сме вторият по големина след Германия потребител на руски газ, каза министърът и допълни, че "Газпром" продава по-евтино на Германия и Турция иска намаляване на газовите цени.

Алабоюн отбеляза, че предизвикалите бурни критики изявленията на президента Реджеп Тайип Ердоган за това, че Турция може да намери и други източници за газ (вместо руския газ), са били възприети "по-рязко", отколкото е трябвало.

Министърът подчерта, че ревизията на газовите цени с Москва и проектът за газопровод "Турски поток" са различни теми и не бива да бъдат смесвани.

По думите му Русия често мени мнението си за "Турски поток". "Русия не поддържа решително отношение към проекта", подчерта той.

И уточни, че Русия първо е искала да доставя 63 млрд. куб.м. газ чрез построяването на четири газопровода по дъното на Черно море. Миналата седмица ръководителят на "Газпром" Алексей Милер каза, че Русия е решила да го намали до 31.5 млрд. куб.м. газ, които да доставя по две тръби, допълни Али Ръза Алабоюн.

Той каза, че 15.75 млрд. куб.м.от руския газ по едната тръба ще бъдат доставяни на Турция чрез "Турски поток" и приоритет за Турция е турската част от проекта. Все още обаче нищо не е сигурно. Всичко зависи от Русия, заяви турският енергиен министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #5

    За да изразява мнение по въпроса, човек трябва да познава добре международното право. Не виждам каква е целта на поднесената информация - дали само да информира, или - да настройва читателя?!Ако е да ни настройват, предлагам да направим стачка и да спрем строежа на АЕЦ-а.Или - да излезем на протест на жълтите павета.А, може би - да се оплачем на кварталния отговорник...

  2. Neandertalec
    #4

    Нема страшно, нали русофилистиците досега ни убеждаваха, че това е най-екологичната енергия!

  3. И какво от това
    #3

    когато Турция обеща, да прави тая ядрена централа по руска технология, но използвайки български специалисти, и български оператори, освободени от малките блокове на Козлодуй, Плевнелиев каза НЕ! Сега, когато ще я правят по западна технология, и няма как БГ специалисти да участват в изграждането или експлоатацията, властите МЪЛЧАТ!

  4. _Стефан Стамболов_
    #2

    Само на няколко километра от там е може би най-хубавата част на Българското Черноморие и държавата ни трябва категорично да се противопостави на този проект! Лошото е, че турчолята ще го използват като "коз" за да извлекат ползи.. какви точно за сега не мога да видя, но...

  5. Калико Джо
    #1

    Нашата пък е на няколкостотин метра от границата на Румъния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.