Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция изгони трима германски журналисти

3 коментара
Йорг Брасе е сред изгонените от Турция немски журналисти

Турция изгони трима германски журналисти да напуснат страната, което е първият случай в който Анкара официално отказва акредитация на чуждестранни медии, предаде ББС в неделя.
 
Германският външен министър Хайко Маас осъди това решение и определи действията на Анкара като "неприемливи“, обещавайки да продължи кампанията срещу ограничаване правата на журналистите в Турция.

Потърпевши са Томас Зайберт от "Тагесшпигел“, Йорг Брасе – шеф на бюрото на Цет Де Еф (ZDF) и Халил Гюлбеяз от телевизията Ен Де Ер (NDR TV), на които са били дадени десет дни да напуснат страната. Те вече са се върнали в Германия.

Йорг Брасе сподели пред колегите си, че му е разрешено да изпълнява служебните си задължения в Иран, но не и да работи в Турция, която е страна членка на НАТО.

"Мисля, че това е опит да се увеличи натиска върху чуждестранните медии. След като правителството успя повече или по-малко да накара местните медии да замълчат, сега се опитва да направи същото и със западните медии“, категоричен е журналистът.

Няколко други чуждестранни репортери също очакват решение по акредитациите си.
Журналистът Дениз Юджел, който има двойно турско и германско гражданство, прекара една година в затвор в Турция по обвинения в шпионаж.

Действията на Анкара предизвикаха опасения относно ново посегателство срещу свободата на словото и медиите. Десетки турски журналисти бяха задържани по обвинения в предполагаеми връзки с движението ФЕТО на Фетхуллах Гюлен, което според президента Реджеп Ердоган стои зад неуспешния опит за преврат от юли 2016 година.

При показен процес срещу служителите на опозиционния вестник "Кумхюриет", журналистите бяха осъдени по обвинения в тероризъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Германските журналисти оформят мненията и пристрастията на турците, живеещи и работещи в Германия. Тези теми трябва да се разглеждат много внимателно. Свободата понякога се приравнява към личното мнение. Спомнете си как се пишеше за Балканите?! И до днес ни смятат за туземци, и това се прокрадва в тона на статиите, но това не е свободата...

  2. kompetenten
    #2

    Крайно време е лидерите на нормалните държави да спрат да приемат на гости пишман-султан.

  3. Практик от София
    #1

    Отношенията между Берлин и Анкара бяха обтегнати след неуспешния преврат през 2016-a и последвалите арести на десетки хиляди хора, включително германци. Но след освобождаването на германски граждани, включително германско-турския журналист Дениз Юкел и журналиста Меселе Толу, връзките уж се подобриха.
    Смята се, че около 40 чуждестранни журналисти в Турция, включая германски репортери, все още чакат акредитация.
    Халил Гюлбеяз заяви по-рано този месец, че молбата му за акредитация е отхвърлена.
    Германското

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.