Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция опитва да успокои инвеститорите на фона на протестите

0 коментара

Турският президент и Асоциацията на турските индустриалци и бизнесмени (ТЮСИАД) увериха чуждестранните инвеститори, че дните на антиправителствени протести не трябва да прогонят многонационалните фирми, предаде Ройтерс.

Географското положение на Турция като врата между Азия и Европа и нейното младо, образовано и талантливо население привлече голям брой многонационални компании, които отвориха в Турция свои регионални централи, давайки своя принос в мощното развитие на турската икономика. Група като Юниливър (Unilever), Форд (Ford) и химическата компания БиЕйЕсЕф (BASF) казват, че следят внимателно ситуацията в Турция.

Бахадър Калеагасъ, международен координатор на Асоциацията на турските индустриалци и бизнесмени (ТЮСИАД), заяви пред Ройтерс, че се е срещнал вчера с представители на многонационални корпорации. Калеагасъ отказа да назове поименно компаниите, но посочи, че в краткосрочен план те са изразили тревога за въздействие върху техния бизнес.

"Компаниите са загрижени за краткосрочните ефекти, за изтичане на горещи парични потоци например", заяви той пред Ройтерс. "Но те са единодушни, че вярват в Турция, докато продължават да следят ситуацията. Те са предпазливи оптимисти", посочи Калеагасъ, като уточни, че 19 компании са изказали такова мнение на срещата.

Президентът на Турция Абдуллах Гюл заяви след разговор с ръководителката на Водафон Турция, която е също председателка на Асоциацията на международните инвеститори (ЯСЕД), че страната осъществява радикални реформи. "Това е време, в което ние водим страната към много по-високо равнище във всички сфери", заяви той след срещата със Серпил Тимурай.

Една трета от многонационалните компании в Турция са установили в страната своите регионални централи, според данни на ЯСЕД и са допринесли със 786 милиарда долара в БВП на Турция през 2012 г.

"Сигурността на нашите служители е приоритет в BASF", заяви говорителка на компанията. "Така че ние следим внимателно ситуацията. До момента няма последствия за BASF в Турция", допълни тя.

Търговски компании като шведската H&M и британската Mark&Spencer, които имат магазини в сърцето на Истанбул, където са големите демонстрации, казаха, че дейността им не е засегната до момента.

Автомобилопроизводители като Форд, Хюндай и Даймлер отбелязаха, че бизнесът им върви нормално.

"Протестите, които стават в нашата страна, нямат нищо общо с нашия завод в Истанбул. Това е обществена реакция, която е политическа", заяви представител на Мерцедес-Бенц в Турция, който е собственост на Даймлер.

Гаранти Банк - третата по големина банка в Турция, обяви във вторник, че малък брой нейни клиенти са анулирали кредитните си карти и са изтеглили спестяванията си в знак на протест срещу отразяването на демонстрациите от страна на телевизия НТВ. Телевизията и банката са собственост на Догуш холдинг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.