Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция отлага с 6 месеца окончателното решение за тока

0 коментара

По нареждане на турския министър-председател Реджеп Ердоган вносът на електроенергия от България за Турция няма да спира, но в Анкара спешно очакват представителите на българската страна, с които ще бъде обсъден този въпрос, заявява пред БТА служител от турското министерство на енергетиката.

В интервю за БНР изпълняващият длъжността генерален директор на турската електрическа компания "ТЕАШ" Селахатин Чимен заявява, че Ердоган е настоял компанията да отложи решението си, защото за него са много важни добрите взаимоотношенията между двете страни. Затова компанията е информирала НЕК, че ще продължи да внася българска енергия през следващите шест месеца.

Директорът на ТЕАШ се надява, че на през следващата седмица в Анкара ще пристигне българска делегация, в която ще има и представители на НЕК, с които ще се обсъди създалата се ситуация и ще се потърси решение.

Според Чимен Турция внася електричество от България, но нашата страна не изпълнявала задълженията си, заложени в междудържавното споразумение подписано през 1998 година. Той твърди, че решението на ТЕАШ е икономическо, а не политическо, и не може да става дума за оказване на политически натиск.

Чимен обяснява, че Турция е в преход към либерализация на енергийния си пазар, а при такъв пазарен модел във всеки един момент може да има нужда от внос или износ на ток. Според него обаче въпросът не бил за това дали страната му има нужда от внос или не, а дали се изпълнява междудържавното споразумение.

Според днешна публикация във в.Миллиет турският министър на енергетиката и природните ресурси Хилми Гюлер е съобщил, че е написал писмо за спиране на вноса на електричество от България. Гюлер посочил, че вносът на електричество от България е бил обвързан с условието за изграждане от турски предприемачи на язовири и пътища в България. Той добавил, че тъй като няма строителство на язовири и пътища, не са спазени изискванията на споразумението.

От турското министерство на енергетиката и природните ресурси уточняват, че писмото, за което Гюлер говори, е изпратеното на 11 април, с което се предупреждава, че вносът на електричество ще бъде преустановен на 16 април.

Впоследствие турската страна изпратила още едно писмо /на 15 април/, в което уведомява, че като разбира взаимните българо-турски интереси в енергийния отрасъл, ще продължи да купува българската електроенергия. Със същото писмо Турция поискала от българска страна да се изпрати делегация, за да се разгледа междуправителственото споразумение.

Преди два дни от българското енергийно министерство съобщиха, че в най-скоро време ще има разговори на правителствено ниво между българската и турската страна за изясняване на бъдещите действия по реализация на междуправителственото споразумение от 1998 г.

Правителственият говорител Димитър Цонев също потвърди, че най-късно в началото на следващата седмица в Турция ще се срещнат представители на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.