Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция отмени извънредното положение

3 коментара
Турция отмени извънредното положение

Извънредното положение, въведено в Турция след неуспешния опит за военен преврат преди две години, бе отменено в четвъртък, съобщи Би Би Си.

Това стана факт скоро след очакваната изборна победа на президента Реджеп Тайип Ердоган, който бе обект на вълна от международни критики заради предприетите масови чистки, част от мерките след потушения преврат през юли 2016 г.

Извънредното положение първоначално бе въведено за срок от три месеца, но бе подновявано непрекъснато в продължение на две години, което породи остри критики срещу режима на Ердоган.

В рамките на извънредното положение турските власти издирваха и наказваха хора, за които се предполага, че са привърженици на Фетхуллах Гюлен. След опита за преврат близо 77 000 души бяха вкарани в арестите и затвора, а над 150 000 бяха уволнени или временно отстранени от работа.

Чистките обхванаха и прокюрдски опозиционери, множество критични към властта медии, магистрати, неправителствени организации и дори образователната система на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #3

    Ердоган си постигна целта преследвана от години да върне Турция към диктатура не че след реформите на Ататюрк нямаше военни преврати и временни диктатури но сега залитането към шириата е политическа доктрина.Лошото в съседството е че там знаят за нас повече,отколкото ние самите и дано не проявят активно равнодушие. Следейки целувките се сещам за границата,където завършва играта на духовното и започва играта на материалното.

  2. безпартийна
    #2

    Пита се, има ли разлика между твърдата ислямистка диктатура в Турция, и меката светска диктатура тук. Защото какво друго е, когато Борисов командва какви решения да приема Парламентът?

  3. bgp
    #1

    Да , извънредното положение , което помогна да се наложи извънредната диктатура , сега вече не е нужно ,защото диктатурата вече не е извънредна , а нормална , наложена с избори .
    За населенията в тези райони , както и по нашите земи ,това е истински благодат, те държат като катъри на диктатурно натоварване и дори им е много кеф.Такава паплач трудно се удържа с добро , правила и някаква си демокрация , затова населенията знаят от векове , за тях диктатурата си е изпитана работа и работи перфектно.

    В

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.