Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция приема обратно бежанци от Гърция

Ако броят на пристигащите на гръцките острови спадне, Германия може да приема бежанци директно от Турция

1 коментар
Турция приема обратно бежанци от Гърция

Няколко дни преди насрочената за понеделник, 7 март среща на високо равнище Европейски съюз – Турция, от която се очаква да ускори прилагането на съвместния план за справяне с бежанската криза, Анкара започна да приема обратно на своя територия мигранти, влезли по-рано в Гърция, преминавайки през водите на Егейско море от турските брегове до най-близките гръцки острови.

Европейският съюз връща в сряда от Гърция в Турция 308 мигранти, съобщи Европейската комисия, цитирана от БТА.

В съобщението се посочва, че става дума за хора, които не отговарят на изискванията за получаването на статут на закрила. ЕК уточнява, че връщането на мигрантите ще бъде извършвано при пълно спазване на основните човешки права.

Отбелязва се, че връщането на незаконните мигранти е залегнало в плана за общи действия между ЕС и Турция. Върнатите днес са основно тунизийци, мароканци и алжирци.

В предишните дни други 150 имигранти вече бяха върнати от Гърция в Турция.

ЕК заявява, че тази стъпка е ясен знак за онези, които не подлежат на закрила, че ще бъдат връщани обратно.

Говорителят на Европейската комисия Маргаритис Скинас посочи, че 308-те души ще бъдат транспортирани обратно в Турция, от която са дошли по линията на двустранно реадмисионно споразумение между Анкара и Атина. Съответно имигрантите ще бъдат настанени в държавни центрове за настаняване в Турция, от където след това ще бъдат депортирани в държавите си по произход.

"В рамките на съвместния план за действие между Турция и Европейския съюз се споразумяхме да ускорим процедурите за връщането и реадмисията с Турция. Трябва да гарантираме, че тези, които имат нужда от подкрепа, ще я получат, но трябва да е ясно, че тези, които нямат право да останат в ЕС, ще бъдат бързо и ефективно отпращани", заяви Аврамопулос.

Улесняването на процедурите за реадмисия бе едно от основните, поставени на Анкара, условия при сключването на споразумението, според което ЕС ще финансира Турция с 3 млрд. евро, за да ограничи потока на бежанци към Европа.

Разпоредбите в реадмисионното споразумение между Турция и Европейския съюз влязоха в сила на 1 октомври 2014 г. От 1 юни 2016 се очаква да се задействат и клаузите, които се отнасят за граждани на трети страни, за да може споразумението да обхване и депортациите на онези лица, за които Турция е транзитна държава по пътя им към ЕС.

Същевременно агенция Ройтерс съобщава, че Турция се готви да подпише споразумения за реадмисия с четиринадесет други държави. Агенцията се позовава на говорител на турското Министерство на външните работи. Засега не е известно за кои държави става дума, но се предполага, че сред тях са Алжир, Тунис и Мароко.

Тези споразумения ще дадат на Анкара възможност по-бързо да приема обратно мигрантите, които не отговарят на условията и не са получили бежански статут в страните ЕС, след което да ги препраща в страните, от които са тръгнали първоначално.

Очаква се в петък в Атина да пристигне турският външен министър Мевлут Чавушоглу, за да координира със своите домакини бъдещите двустранни мерки за сътрудничество преди срещата на върха в понеделник в Брюксел.

Гърция ще бъде основната грижа на тази среща, след като почти пълното затваряне на т.н. Балкански маршрут от разположените по него държави доведе до блокирането на гръцка територия на десетки хиляди мигранти. Същевременно на гръцките острови потокът не спира. Според Ройтерс средният дневен брой на пристигащите е 2 хиляди.

Агенцията твърди, позовавайки се на неназовани европейски представители, че ЕС е упражнил натиск върху Анкара броят на имигрантите, пристигащи в Гърция по море, да намалее до максимум 1 000 души на ден.

Ако това стане и броят спадне до трицифрено число, Германия може да приеме механизъм за преселване на бежанци директно от Турция, твърдят източниците на агенцията.

Подобен механизъм ще изпрати послание до сирийските бежанци в Турция, че има начин да стигнат до Европа, без да предприемат рисковото пътуване по вода и да попаднат блокирани между границите на балканските държави, коментира друг представител на Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. люк
    #1

    А моите права кой ще защити от тези навлеци ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.