Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция пусна бойните самолети на САЩ срещу Ирак

0 коментара

Турция разреши на САЩ да използват въздушното ѝ пространство за операцията си срещу Ирак, съобщи около 21 ч. българско време в петък информационните агенции от Анкара. Решението бе оповестено два часа след началото на извънредното заседание на политическото и военно ръководство на страната, започнало в 19 часа. На него се събраха премиерът Ердоган, повечето министри и висшите турски военни от Генералния щаб на армията.

Ройтерс предаде, че турски военен, пожелал анонимност, е съобщил, че Анкара отваря веднага два от исканите от САЩ 11 въздушни коридора. CNN тюрк съобщи, че бойните машини на САЩ и съюзници започват да ги използват веднага.

Почти за 24 часа Турция блокира възможността САЩ да използва въздушното ѝ пространство за атаки срещу Багдад от север, макар че още снощи турският парламент разреши прелитане на съюзническите самолети. В решението на Меджлиса това обаче се обвързва с навлизането на турската армия в населения с кюрди северен Ирак, а Вашингтон не дава съгласие Анкара да премине границата, защото се опасява от конфликт с кюрдските групировки, на чиято подкрепа разчита за превземането на иракските градове в северната част на страната.

По време на съобщенията, че Анкара е разрешила достъп до въздушното си пространство, не стана ясно дали Вашингтон се е съгласил турски войски да навлязат в северен Ирак. Малко преди информацията от извънредното заседание на турското ръководство, на брифинг във Вашингтон, в отговор на въпрос американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд заяви, че няма информация за навлизане на турски войски в северен Ирак.

Още в следобедните часове в петък британската телевизия Скай нюз съобщи, че е възникнала реална опасност от военен конфликт между Турция и кюрдите в северен Ирак. Телевизията се позова на лидери на кюрдите в този район, които получили информация, че през следващото денонощие до 20 000 турски войници могат да навлязат в страната. Скай тв отбелязва, че ако турските войски нахлуят в иракски Кюрдистан, ще започне нова война между турската армия и кюрдските формирования в Ирак, в рамките на вече започналата военна операция срещу режима на Саддам Хюсеин.

САЩ очакваше още снощи, след решението на турския парламент, да се отворят спешно два от исканите 11 въздушни коридора. След безрезултатни преговори до 4 ч. тази сутрин, Турция заяви, че ще държи затворено въздушното си пространство, докато не получи категоричен отговор от Вашингтон да влезе в северен Ирак не само с хуманитарна цел, но и с артилерия, бойна техника и танкове.

Към 18 ч. българско време агенциите разпространиха изявление на държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, който призова Анкара да отвори въздушното си пространство и потвърди, че САЩ не искат Турция да изпраща военни части в северен Ирак. Пауъл подчерта, че въпреки хуманитарните опасения на турското правителство, най-добре за американските интереси и усилия е Анкара да не изпраща войски. Преди това говорителят на департамента Ричард Баучър призова Турция да не нахлува самоволно в северен Ирак. Всяка военна операция трябва да бъде координирана в рамките на ръководената от САЩ коалиция, заяви Баучър. Лидерите на ЕС също отправиха призив към Анкара да не навлиза в Ирак.

Надявам се това да се изясни. Ако не, ще трябва да потърсим алтернативни решения. Но още се надявам, че всичко ще се изясни, каза Пауъл.

АФП цитира пожелал анонимност представител на американския държавен департамент, че САЩ са вбесени от мудността на Турция. Всички тук сме вбесени от Анкара. Турция ни създава пречки, а ние наистина се нуждаем от достъп до турското въздушно пространство, за да можем да изпратим военни части в Северен Ирак, казал източникът.

Малко преди 20 ч. българско време кореспондентът на БНТ в Анкара Нехиде Дениз предаде, че час по-рано държавното ръководство на страната - и политическото, и армейското крило, се е събрало на извънредно заседание. В него участвал премиерът Ердоган, повечето министри, генералите от Генщаба на турската армия. Преди заседанието и политиците, и военните имали телефонни разговори с партньорите им от Вашингтон.

Почти по същото време се появи информация, че въпреки отказа на Турция реално да предостави достъп до въздушното си пространство, над турска територия са прелетели тежките бомбардировачи Б 52, които излетяха от Великобритания и се включиха в първите масирани бомбардировки тази вечер над Багдад. Преди това пък CNN предаде, че въпреки предупрежденията на американците, първите турски войски са навлезли в северен Ирак. И двете информации обаче не бяха потвърдени официално.

Вече седмици наред Турция изпраща по границата си с Ирак свои военни служители и техника, които лесно биха могли да преминат в Северен Ирак при заповед. Преди време Анкара бе поискала нейните войски в района да надвишават по численост американските. Официално Турция се аргументира, че не желае повторение на събитията от войната в Персийския залив през 1991 г., когато стотици хиляди кюрдски бежанци нахлуха на територията на страната. Анкара цели и да предотврати евентуално преминаване на турска територия на активисти на Кюрдската работническа партия /ПКК/.

Истинските опасения на турското правителство обаче са свързани с възможен негативен ефект за Турция от новите стратегически планове на Пентагона за северния фронт срещу Ирак, в които ролята на кюрдските формирования е повишена. Американските стратези бяха принудени да ги променят, след като Анкара отказа на САЩ да ползва територията и военните ѝ бази, за да разположи 62-хиляден американски контингент в Северен Ирак.

Сега стратезите на Пентагона се надяват на военна подкрепа срещу силите на Саддам в Северен Ирак от страна на независимите кюрдски формирования в тази част на страната. Силите на кюрдските лидери Талабани и Барзани контролират Северен Ирак от 1991 г. Самите те пък се надяват в замяна на участието си в операцията срещу Саддам, да получат американска подкрепа за широка автономия на населените с кюрди райони на Северен Ирак.

Анкара се опасява именно от това развитие, което може да засили сепаратистките сили в кюрдските райони в Източна Турция. Затова и обвързва помощта си за САЩ с разрешение да изпрати турски войски в иракски Кюрдистан, за да попречи на кюрдите да обявят собствена държава след падането на режима на Саддам Хюсеин.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.