Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция се приближава до Европейския съюз

98 коментара
Турция се приближава до Европейския съюз
Една трета от българите подкрепят евентуално членство на Турция в Европейския съюз (ЕС). Това показват данни от изследване на ''Отворено общество'', представени на международна конференция в София в неделя. Анкетирани са 1184 души над 18 години. 1/3 от тях се обявяват против членството на югоизточната ни съседка ЕС, а 1/3 не могат да преценят.

Положителните ефекти от членството на Турция се оценяват различно в регионите на страната. Най-силна подкрепа на евентуалното членство на Турция се дава в Югоизточна България - 46.2% определят влизането ѝ в ЕС, като по-скоро изгодно за България. Относително висока е и оценката в Североизточна България - 37% преценяват членството на Турция като по-изгодно.

В София 34.4% от анкетираните дават положителни отговори, а отрицателни - 35.8%.

На другия полюс са нагласите в северозападната част на страната – едва 25% намират членството на Турция за изгодно, 56,1% са на противоположното мнение.

Влизането на Анкара в ЕС се възприема като най-изгодно от младите хора на възраст между 18-30 години, а най-негативна нагласа имат хората над 60-годишна възраст.

При евентуален референдум в България, 31% от анкетираните биха подкрепили членството на Турция в ЕС, а 33% -не.

Политическите партии и членството на Турция в ЕС

От гледна точка на актуалните електорални нагласи, подчертано силна подкрепа към членството на Турция в ЕС може да се очаква от симпатизантите на ДПС и СДС, умерена от ГЕРБ и малките партии. Електоратът на БСП и ''Атака'' - в по-малка степен.

При евентуален референдум 21.50% от симпатизантите на "Атака" биха гласували "за'' , 27.90% от поддръжниците на БСП, 34.40% - ГЕРБ, 44.00% - СДС и 67% – ДПС.

Едва 2.2% от симпатизантите на ДПС биха гласува "против", за сметка тези на "Атака" – 64.60%.

Сравнение

За разлика от членството на Турция в ЕС, членството на Македония и Сърбия се оценява като по-изгодно от приблизително половината от българските граждани.

Аргументи "за" и "против''

Има три ясно очертаващи се аргумента в подкрепа на членството на Турция от българските граждани - подобряване на отношенията с Близкия Изток и Азия, ще допринесе за мултикултурно развитие и нарастване на толерантността към различието и ще повиши нивото на сигурност в Европа.

Най-значителният аргумент "против" е този, че Турция е мюсюлманска страна и в културно отношение няма място в ЕС. Други аргумент е, че турската политическа система не би могла да се впише хармонично в европейския проект.

Българската позиция

''България вече даде сигнал към ЕК за очакването в процеса на преговорите да бъдат решени редица въпроси, включително с компенсирането на бежанци от Източна Тракия''. Това заяви министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова в рамките на конференцията. Обезщетяването на българските тракийски бежанци е регламентирано от договора между България и Турция от 1925 г. Според официален документ на Министерството на външните работи от 1983 г. турската държава дължи на българските изселници 10 млрд. долара компенсации за земите им.

Министър Грънчарова отбеляза, че България като страна-членка на ЕС, ясно е заявявала своята политическа позиция. ''Принципното ни разбиране е, че стабилност в региона ще има само тогава, когато всички държави са уверени в реформите си и с ясна европейска перспектива'', посочи Грънчарова.

Тя отбеляза обаче, че Турция трябва да положи усилия за намиране на решение по всички спорни въпроси със съседите си и да усили темпа на реформите.Според Грънчарова Европа има дългосрочен стратегически интерес от запазването и съхраняването на европейската перспектива на Турция, включително и като алтернатива на ислямистките изкушения. Антоанета Праматарова, програмен директор на Центъра за либералните стратегии заяви, че Европейският съюз се нуждае повече от Турция, отколкото обратното. Според нея, ако ЕС иска да остане глобален играч, се нуждае от Анкара. България ще подкрепи членството на Турция в ЕС, независимо какво искат Франция и Германия, заяви Огнян Минчев, директор на Института за регионални и международни изследвания,

В същото време трябва да се има предвид, че Турция ще бъде най-голямата страна в ЕС и проблемите, пред които ще бъде изправена, ще имат пряк ефект за развитието на региона.

Един от възможните негативни сценарии, ако се забави членството на Турция в ЕС, е по-интензивното ѝ сътрудничество с Русия, което ще има последици за развитието на Черноморския регион.

Според Минчев ще бъде трудно на българското обществено мнение да се изправи срещу възможността голям брой турци да емигрират в България, ако Турция стане членка на ЕС. Той обвърза това с поведението на ДПС, която след 2000 година се е развила като етническа корпорация.

"Поведението на партията в институциите е противоречиво. ДПС контролира българските турци и се превръща в държава в държавата.. Този вид поведение провокира и създаването на ''Атака'' , посочи Минчев.

Иван Кръстев, директор на Центъра за либерални стратегии, посочи, че ДПС не вярват, че ще спечелят, ако ги възприемат като сериозен застъпник на членството на Турция в ЕС. Заинтересовани от членството на югоизточната ни съседка е стопанската общност и турското малцинство.

''България е удовлетворена от положението – Турция води преговори, но още не е член'', добави Кръстев,

Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците, посочи, че българската икономика зависи от търговията най-вече с четири страни, между които е Турция. Данните показват, че 11.4% от българския износ и 6% от вноса се реализират в югоизточната ни съседка. Освен това много важен за производителите у нас е регионалният пазар.

Прокопиев отбеляза обаче, че единствената значителна турска инвестиция в България е в завода ''Шишеджам'. Изостават и българските инвестиции в Турция, но с тенденция за подобряване. По думите му институционалната среда в Турция прави възможни инвестициите на големи групи, но не и за малките и средните предприятия, каквито са предимно българските инвеститори.

Турската гледна точка – Липсва солидарност от ЕС

Кемал Киришчи от Факултета по политически науки в Университет "Боазичи", посочи, че обществено мнение в Европа като цяло се противопоставя отдавна на разширяването на ЕС, решенията обаче са монопол на управляващия елит.

Като цяло обществено мнение в Турция от 1995 година до 2005 година дава висока подкрепа на членството. След 2005 година обаче се наблюдава известен спад.

''В Турция винаги е било рисковано да бъдеш обявен в предателство, ако подкрепяш европейската перспектива на страната'', посочи Киришчи.

Според него членството е неизбежно, ако Турция продължи реформите. За страната обаче ще е много трудно без подкрепата на ЕС.

"На Турция ѝ липсва солидарност от страна на Европейския съюз", каза Киришчи.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

98 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fes
    #100

    prosto vi sıjalavam..............

  2. Stenly
    #99

    Не всички жители на Рим, а всички граждани."Колкото до османската армия еничарите са били само малка част-може би около 10 процента-най-елитните войски."Много голямо разминаване с истината."като всеки спахия е бил длъжен да води със себе си поне 10 души войници."Това също не е вярно. Спахията е бил военно задължен, но не е бил задължен и да събира войници."през 17-ти век на еничарите е разрешено да се женят и имат деца,като дори през 18-ти век синовете им също са могли да бъдат еничари."Османските завоевания са до началото на 17в. Тогава когато еничарите са изиграли основната роля.

  3. z
    #98

    в Ес ще означав краят на България.Само че на бюрократите от Брюксел изобщо не им пука.Както и през ХІV век на никого не е пукало за нас...

  4. Нимрод
    #97

    Решението е: всички нормални и съвременни турски граждани, които не забраждат жените си, имат висше образование и не са религиозни, да могат да се изселят в Европа, същото да е по-отношение и на другите азиатски страни, вкл. арабските. Така изобщо няма да се налага да се разширява ЕС, квалифицираната работна рака и нормално население, което да подмлади Европа ще си дойде от самосебе си. Освен това Израел трябва да стане член на ЕС, защото е дефакто европейска страна (който е ходил знае какво е там), което автоматично ще отслаби напрежението в Близкия Изток и петрола ще поевтиенне, защото няма да има аргумент за спекулация. Но на никой не му стиска да направи тези неща.

  5. Х
    #96

    Не вярвайте на Антихристиянската пропаганда /на неграмотници и мошеници/.Цели 14 века след Христа антихристиянски Турци нападат и завладяват столицата Константинопол и други територии на Християнска Европа.Това е продължение на древни Антихристиянски варварщини, префасонирани юродщини... още векове наред. 5 века антихристиянска тирания, а и повече, що се отнася за България.Мошеници се опитват да ни убедят в лъжите си, че всичко е нормално, че ислямистки, юдаистки, атеистки и прочее Престъпни Корупции

  6. Stenly
    #95

    България трябва да излезе от него. В противен случай това ще означава края и. Името "България" ще остане само географско понятие.

  7. Stenly
    #94

    нито по култура, нито по минало, нито по традиции, нито по ценностна система, нито по дух. Тези които са гледали филма "Среднощен експрес" са се убедили в това.

  8. Петър
    #93

    Приобщаването на Турция към ЕС е трудно, но положително. Който е чел Бжежински, ще разбере защо. Но накратко - това ще е продължение на пътя на Ататюрк и най-елегантния начин за приобщаване на ислямския свят към християнските ценности. Има, разбира се, и много рискове. Но без риск, няма напредък.Що се отнася до нас, членството на Турция в ЕС ще има силен положителен ефект. Особено ако успеем да станем за Турция това, което за нас е Гърция сега.

  9. Ончо
    #92

    Стенли, с най-голямо уважение - Турция не е това, което е била. Филмът е от 70-те години. Турция не е европейска държава, но е жизнено важна за ЕС, зашото ще е най-здравата ограда срещу ислямизма и всякакви други опасности. По-добри съюзници от турците няма. Справка - корейската война. Ако Турция е вътре, Европа ще и влияе културно и всякак, точно както сега окултурява няшата мила татковина. Ако ЕС спечели мача срещу БГ (разбирай Бай Ганьо), то със сигурност ше опитоми и Турция. А Турция ще даде жизненост и потенциал, от които ЕС се нуждае. Само стой и гледай!

  10. aahasfer
    #91

    какво членство в ЕС при положение,че на картата,висяща на стената зад гърба ми,границата между Европа и Азия минава по Босфора и Дарданелите!?!Турция никога няма да стане европейска по дух и разбиране страна,а за какво приобщаване на мюсулманския свят чрез нея говорят някои учени пръдльовци при положение,че точно тази религия е главна и определяща за ВСИЧКО в живота на страните които се определят като такива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам