Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туск: България е пример за опазване на границите, но трябва да гарантира успешна съдебна реформа

Не планираме нови бежански центрове и настояваме за буферна зона в Сирия, повтори Борисов

0 коментара
Доналд Туск и Бойко Борисов, сн. БГНЕС

Председателят на Европейския съвет Донлад Туск заяви, че България е готова да бъде част от Шенгенското пространство и е най-добрият пример за останалите държави членки в опазването на границите си. Тази висока оценка поне частично компенсира воплите на премиера Бойко Борисов за "несправедливото" отлагане на решението за членството на България в Шенгенската зона.

Доналд Туск, който бе приет от Борисов в резиденция "Евксиноград" в петък, изрази личната си подкрепа към България за приемането ѝ в Шенген, но припомни, че за подобна стъпка трябва съгласието на всички страни членки на ЕС. Работим усилено това да се случи, но същевременно България трябва да гарантира, че реформите в съдебната система и борбата срещу корупцията и организираната престъпност ще продължават усилено да се осъществяват, каза Туск.

Предложението за приемане на България и Румъния в Шенген трябваше да се разгледа на 8, но в хода на разговора се е разбрало, че Германия не е изразила готовност тази тема да се обсъжда в този момент, съобщи преди два дни вицепремиерът Меглена Кунева. Тогава Румъния е предпочела да се отложи разглеждането на тази точка за времето, когато ще може да се убеди и последната страна. Причината за възраженията на Германия са промяната в шенгенското законодателство, напрежението по границите заради мигрантите и пр.

Бойко Борисов заяви след срещата с председателя на Европейския съвет, че България твърдо държи да се създаде зона за сигурност в Сирия и не планира създаването на нови бежански центрове на територията си.

Той подкрепи за пореден път турското искане да се създаде буферна зона, но не коментира притесненията на Запада, че така Анкара иска да удари области, контролирани от сирийските кюрди, които Анкара смята като заплаха.

”България подкрепя и държи да се направи тази зона, защото е хубаво тези хора да бъдат държани близо до родните си места”, заяви Борисов. И допълни, че у нас бежански центрове не се предвиждат, тъй като до този момент се справяме със ситуацията. Премиерът благодари на всички гранични служби и офицери, както и на МВР за усилията.

България е направила много като напредък за влизането си в Шенген, каза още Борисов.

По думите му най-осезаемият начин да се види борбата с контрабандата е чрез приходите в бюджета, които през тази година са се увеличили с 2.3 милиарда лева.

По темата за Шенген България доказа, че е много по-добра граница от половината държави в Европа, посочи Борисов. Той допълни, че за него темата вече дори е обидна, при положение, че сме доказали на практика как се справяме. "Когато пожелаят - да ни включат, аз очаквам те самите да разберат колко са несправедливи към българите", каза Борисов.

"Обясних и на Доналд Туск какви разходи харчи България, колко пари като командировъчни, транспортни разходи, амортизация на техниката и на армията, и на полицията, и на жандармерията. В този дъжд, в тази кал цяла зима хората при нечовешки условия работят в планините, за да осигуряват сигурността на Шенген”, заяви премиерът.

Доналд Туск от своя страна посочи, че България засега се справя добре със ситуацията на границите си и е най-добрият пример за останалите в ЕС. Ние разбираме колко много ресурси използвате, за да ги защитите и за мен това е ясно доказателство, че сте готови да бъдете част от Шенгенското пространство, посочи Туск. Той допълни, че България показва своята ангажираност към европейската солидарност, но също така може да разчита и на подкрепа от ЕС, ако възникнат допълнителни трудности на границите ѝ.

Говорейки за бежанската криза в Европа, Донлад Туск каза: "Необходимо е дебатът да се пренасочи от това как да се справим със симптомите към това как да се справим с основните причини за кризата". По думите му вече има общо виждане на държавните и правителствени ръководители на ЕС, че възстановяването на контрола по външните граници на съюза е основна задача. "Това е безспорно условие за ефективна хуманитарна и ефикасна политика в областта на миграцията", каза Туск.

Той съобщи, че Европейският съвет ще заседава отново следващата седмица, за да се види какво е направено до момента и да се набележат насоки за работа, което ще включва и засилване на сътрудничеството с Турция.

В този контекст Туск окачестви като положителен сигнал предложението за създаване на национално правителство на единството в Либия. "Аз насърчавам всички страни и партии да не пропускат този шанс, защото Либия разполага с прекалено малки възможности за постигане на траен мир", посочи той.

На срещата е била обсъдена и енергийната сигурност на Европа, като Борисов настоя, "когато се разглеждат Северен поток и Южен поток подходът да бъде еднакъв за всички държави".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.