Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Твърдолинеен прокурор ще е основен конкурент на иранския президент Рохани

1 коментар
Ебрахим Раиси

Твърдолинейният духовник Ебрахим Раиси, смятан за главния конкурент на президента прагматик Хасан Рохани за изборите на 19 май, е близък до върховния лидер на Иран и презира Запада, пише във вторник агенция Ройтерс.

Фракцията на хардлайнерите в Техеран изглежда е постигнала единодушие около кандидатурата на 57-годишния духовник с надеждата да не допусне раздробяване на гласовете на онзи сегмент от електората, който те разглеждат като жадуващ за възстановяване на ценностите на Ислямската революция от 1979 г.

Раиси е личност от средния ешелон в йерархията на иранското шиитско духовенство, но от десетилетия е в съдебната система, която осъществява клерикалния контрол върху страната.
На бившия главен прокурор може да му е трудно да бъде припознат от избирателите, но според анализатори Раиси, благодарение на подкрепата си от върховния лидер аятолах Али Хаменей, е в състояние да се окаже истинско предизвикателство за преизбирането на Рохани за втори мандат.

"Кандидатурата му е изненадваща и определено е предизвикателство, и то голямо, за Рохани", заяви Хосейн Расам, бивш съветник по въпросите на Иран в британското министерство на външните работи.

"При това положение още повече се увеличава възможността за втори тур на изборите, като на този втори тур ще има доста голяма поляризация."

Рохани победи на президентските избори преди четири години още на първи тур с над 50 процента от гласовете, след като обеща да намали международната изолация на Иран и да донесе повече свободи във вътрешен план. Нито един от останалите кандидати тогава не спечели повече от 17 процента.

Но този път Рохани може да се изправи пред по-трудно предизвикателство, ако един-единствен хардлайнер като Раиси обедини консерваторите срещу него и докара нещата до балотаж.

Знаковото постижение за управлението на действащия президент, споразумението с големите световни сили за ограничаване на иранската ядрена програма срещу отмяна на финансовите санкции, все още не е донесло онези големи икономически ползи, за които говореше правителството. Някои привърженици дори казват, че са обезсърчени от бавните темпове на промените във вътрешната политика.

Раиси се присъедини към критиките на твърдолинейните среди за постиженията на Рохани, заявявайки, че президентът е заложил прекалено много на разведряването в отношенията с враговете и не е направил почти нищо, за да подобри икономическата ситуация.

"Нашите проблеми няма да се решат от американците и от Запада", каза Раиси през септември. "Те не са решили нито един проблем в нито една страна. Донесли са само нещастия на другите страни."

Раиси обяви намерението си да се кандидатира в неделя. В изявление, разпространено от иранските осведомителни агенции, той окачестви като първа и най-важна стъпка за решаване на икономическите проблеми на Иран промяната в управлението, призовавайки избирателите да подкрепят правителство под негово ръководство, което според думите му ще бъде "компетентно и грамотно".

Хаменей назначи Раиси през 2016 г. за попечител на Астан Кодс Разави, организация, под чиято шапка действа религиозна фондация за милиарди долари, разпореждаща се с даренията за най-почитания храм в Иран, намиращ се северния град Машхад.

Религиозният конгломерат, чието икономическо подразделение според сайта му обединява 36 дъщерни компании и институции, притежава мини, текстилни предприятия, фармацевтичен завод и дори голяма нефтогазова компания.

Дори и преди революцията "влизащите в ръководството на тази фондация винаги са били близки до държавния глава, до върховната власт в страната", каза пред Ройтерс пожелал анонимност бивш високопоставен ирански дипломат. "Раиси разполага с голяма власт."

Запознати заявиха, че Хаменей, който в иранската система на управление е над избрания президент, е одобрил кандидатурата на Раиси. Той се оттегли миналата седмица от органа за надзор на изборите - пост, който нямаше да му позволи да се кандидатира.

"Без одобрението на Хаменей Раиси не би могъл да се оттегли от сегашната си длъжност, за да се кандидатира за президент", каза пожелал анонимност високопоставен представител на иранската държава. "Той е доста сериозна конкуренция за Рохани."

Кандидатурата на Раиси обезпокои някои от реформаторите поради дългата му кариера в твърдолинейната иранска съдебна система. Той е бил заместник-прокурор на Техеран през 1988 г., когато са екзекутирани хиляди политически затворници.

Миналото лято се появи аудиозапис отпреди 28 години от среща между аятолах Хосейн Али Монтазари, един от основоположниците на революцията, който по онова време бил заместник на върховния лидер, и представители на съдебната система, отговарящи за екзекуциите, включително Раиси.

В записа Монтазери, който по-късно ще стане най-влиятелният вътрешен радетел за реформи, заявява, че е имало екзекуции на "бременни жени и 15-годишни момичета" и че това са били "най-големите престъпления, извършвани от Ислямската република".

Синът на Монтазери беше арестуван и осъден на затвор за огласяването на записа. Наблюдаващият прокурор по делото беше Раиси.

Раиси е заместник-ръководител на съдебната система в продължение на десет години, преди да бъде назначен за главен прокурор на Иран през 2014 г.

"Раиси знае много добре как да си проправя път из тъмните коридори на иранската политика. Но той е по-привикнал да измъчва политиците от уютната сянка на съдебната система, отколкото под изпепеляващото слънце на погледите на обществото", заяви Расам, бившият съветник на Великобритания.

Някои ирански политици смятат, че Раиси е готвен за наследник на Хаменей, 77-годишния върховен лидер, който е на власт от 1989 г., и че президентският пост е само първата крачка.

"Раиси е част от довереното обкръжение на Хаменей. Той е ученик на Хаменей и вижданията му са много близки до тези на върховния лидер", каза пред Ройтерс бившият депутат от реформаторите Джамиле Кадивар.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    По-добре за Иран би било този ретроград да спечели и да се види, че цялата им "ислямско-революционна" идеология ги води до задънена улица, отколкото да имат такъв "реформатор" като Рохани и де-факто управление на Хаменей.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.