Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тянанмън" 25 години по-късно

Младите китайци не знаят и не се интересуват от кървавите събития на площада

1 коментар

Китайските власти наложиха строги мерки за сигурност в центъра на Пекин в сряда, в деня на 25-годишнината от кървавото потушаване на продемократичните протести на главния столичен площад "Тянанмън". Целта на превантивните мерки е да не се допусне публично възпоменание за една от най-тъмните страници в най-новата китайска история.

Десетки полицаи и войници от спецчастите, както и цивилни агенти патрулират огромния площад и околните булеварди и улици, спират коли и избирателно проверяват личните документи на минувачите, а чантите им се оглеждат през скенери за наличие на опасни предмети. След обичайната утринна церемония по издигането на знамената на репортерите бе казано да напуснат района. Ройтерс съобщава, че репортер на агенцията е изведен от площада, пълен с туристи, като му било обяснено, че той е затворен за чуждестранни медии.

Няма признаци на струпване на хора, демонстрации или каквато и да е форма на публично възпоменание.

В навечерието на годишнината десетки активисти, дисиденти и критично настроени хора бяха превантивно задържани от полицията, поставени под домашен арест или принудително изпратени извън града, съобщават АП и Ройтерс. Властите ограничиха достъпа до някои интернет услуги. Блокирани са например услугите на Гугъл. Миналата седмица е бил наложен допълнителен контрол над използването на търсачката, картите и услугите за превод.

Китай защити смазването на протестите


Вчера Китай защити кървавото смазване на продемократичните протести на пекинския площад, като заяви, че навремето е бил избран правилният път в името на народа.

За управляващата Китайска комунистическа партия протестите на площад "Тянанмън", които се разпростряха и в други градове, остават тема табу. Правителството определи протестите като контрареволюционни, а годишнината от тях никога не е била отбелязвана публично в континенталната част на Китай. Всяка година има чествания в Хонконг, който се върна под управлението на Китай през 1997 г., както и в независим Тайван.

Правителството никога не е съобщавало официално броя на убитите, но оценките са за няколко стотици до няколко хиляди души.

Говорител на китайското външно министерство обаче заяви, че китайското правителство е стигнало до заключението, че пътят към социализъм с китайски характеристики отговаря на интересите на мнозинството китайци. Изграждането на демократично общество с върховенство на закона продължава, допълни той. В Китай няма дисиденти, има само нарушители на закона, обясни говорителят.

Призиви към Китай да освободи превантивно арестуваните

Китай трябва да освободи десетките души, сред които и правозащитни активисти, които бяха превантивно арестувани преди отбелязването на 25-ата годишнина от смазването на продемократичните протести на площад "Тянанмън". Това заяви върховният комисар на ООН за човешките права Нави Пилай, цитирана от Франс прес.

"Призовавам китайските власти незабавно да освободят хората, които са били арестувани при упражняване на правото си на свобода на словото", се казва в изявление на Пилай.

"Вместо да задушават опитите да се отбележат събитията от 1989 г., властите би трябвало да насърчат и улеснят диалога, дискусията като средства за преодоляване на наследството от миналото", заяви Пилай.

"При отсъствието на независимо и опиращо се на фактите разследване има коренно различаващи се съобщения за събитията отпреди 25 години. Броят на убитите например е между стотици и хиляди души и много семейства на убити хора още чакат обяснение на случилото се с близките им. В интерес на всички е окончателно да се установят фактите около събитията на площад Тянанмън", отбеляза върховният комисар на ООН за човешките права.

Президентът на Тайван, допринесъл за подобряване на отношенията между Тайван и Китай, призова Пекин да започне политически реформи, за да не се повтори случилото се преди 25 години. "Надявам се искрено, че властите на Китай бързо ще поправят грешките си, за да не се повтори трагедията отпреди 25 години", каза Ма Инцзю в традиционното си обръщение по повод годишнината от потушаването на протестите на площад "Тянанмън" на 4 юни 1989 г.

Президентът на Тайван призова Пекин да се отнася добре с дисидентите, да насърчава свободата на словото, демокрацията и правата на човека, да продължи напред с реформите, подети миналата година, като например премахването на системата на трудови лагери за превъзпитание, позволяваща арести без съдебно решение.

Китайските младежи не знаят много за събитията на "Тянанмън"

Роден през 1989 г., Стив Ван понякога се пита какво се е случило в родния му град Пекин през онази година. Но любопитството му към продемократичните протести и потушаването им бързо угасва. "Не съм бил част от това", каза той. "Знам, че може да е важно, но не мога да го почувствам", казва Ван пред кореспондент на Асашиейтед прес.

За повечето млади китайци онези събития са само далечна история. Управляващата партия забранява темата да се обсъжда публично, а 1989 г. не присъства в учебниците и китайските уебсайтове, отбелязва агенцията.

Мнозина са успели да научат нещо за потушаването на протестите от свои познати, промъквайки се през строгия контрол на Китай върху интернет или пътувайки в чужбина. Някои познават емблематичните образи на съпротивата - самотния китаец, който седи пред колоната танкове, движеща се по Булеварда на вечния мир.

Но често пъти това изобщо не интересува младите китайци. Израснали са в атмосфера на национализъм и гордост, свързани с двете десетилетия на силен икономически растеж. Вълненията, предизвикани от едно студентско движение преди 25 години, изглеждат несъществени за едно поколение, което се тревожи повече за това да си намери работа и да си купи жилище.

"На практика те не си дават труда да проявят по-задълбочен интерес", казва пред АП Фу Кин-уа, преподавател по журналистика в Хонконгкския университет. "Дори и да научат за събитията, те вярват на правителствената версия".

В Пекинския университет, някога средище на студентските протести, "Тянанмън" сякаш няма особено значение за днешните студенти. "Това е нещо, което вече не ни засяга", казва Чжан Юй, който е завършил социология.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Добре се справиха китайците с разните "революции" през 1989 провокирани отвън..... Ако бяха се огънали, сега щяха да се прескачат Станишко и местан, барабар с Бюрека в медиите и да обясняват защо нещата не вървят... вече 25 години... А в Китай нещата вървят, определено вървят....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.