Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тютюнопушенето ще струва на глобалната икономика по 1 трилион долара годишно

3 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разходите на глобалната икономика, свързани с тютюнопушенето, ще надвишат 1 трилион долара годишно и пушенето ще убива с 30 на сто повече хора през 2030 г. в сравнение със сега. Това сочи публикувано във вторник проучване на Световната здравна организация и американския Национален институт за борба с рака, предаде Ройтерс.

Разходите далеч превишават глобалните приходи от данъците над тютюна, оценени от СЗО на около 269 милиарда долара през 2013-2014 г.

"Броят на смъртните случаи, свързани с тютюнопушенето, се очаква да нараснат от около 6 милиона годишно на около 8 милиона през 2030 г. Над 80 процента от тях вероятно ще бъдат в страните с ниски и средни доходи", се посочва в проучването.

Близо 80 на сто от пушачите живеят в тези страни, а като цяло общият брой на пушачите в света се увеличава. Според здравни експерти тютюнопушенето причинява най-голям брой смъртни случаи в света, които биха могли да се предотвратят.

Според проучването от 688 страници, за което са дали принос около 70 учени, "тютюнопушенето предизвиква около 1 трилион долара разходи годишно за здраве и загуби от намалена производителност".

Икономическата цена на тютюнопушенето вероятно ще расте и въпреки че правителствата разполагат с инструменти за намаляване на употребата на тютюн, както и на свързаните с нея смъртни случаи, повечето от тях не са използвали ефикасно тези инструменти.

"Опасенията на правителствата, че контролът над тютюнопушенето ще има вредно влияние над икономиката, не са подкрепени с доказателства. Науката казва ясно: сега е време за действия", гласи докладът.

Сред евтините и ефикасни начини за намаляване на тютюнопушенето са повишаване на цените и акцизите над тютюна, цялостна политика за ограничаване на пушенето, пълна забрана над рекламата на тютюневи изделия и предупреждения на цигарените опаковки, се казва в доклада.

По оценка на СЗО правителствата са похарчили по-малко от 1 милиард долара за контрол над тютюна през 2013-2014 г., добавя Ройтерс

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Проблемът никак не е прост. Ако не пушат, хората злоупотребяват с други неща. Вече има пристрастености от всякакъв вид: към храна, алкохол, секс, пазаруване, хазарт, съвършен външен вид, екстремни преживявания, страст към животните, глад за приключения...които също не допринасят за икономическото благосъстояние на обществото. Трябва да се изследват причините за това явление: защо хората са нещастни, пристрастени и недоволни?!

  2. ловец
    #2

    Я, да си споминим как великите демократи убеждаваха всички, че тютюнопушенето е здравословно https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/47/56/d9/4756d933d114f60566248ae7bfb5b65c.jpg

  3. edin.drug
    #1

    А колко струва консумацията на долнопробни храни и замърсяването на атмосферата? Това също се отнася за Третия свят. Сигурно не е толкова икономически неизгодно... Що за лицемерие?! За алкохола да не говорим..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.