Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учебна година от 1 септември с ваканции през два месеца

0 коментара
Учебна година от 1 септември с ваканции през два месеца
Неправителствени организации предлагат нова организация на учебния процес, при която учебната година да започва от 1 септември и да има ваканции на всеки два месеца. Идеята бе представена от Сдружение "Професионален форум за образованието". Председателят на организацията Юрий Анджекарски обясни, че предлага вариант, според който ваканцията за Коледа и Нова година да е от 16 дни, както и през всеки два учебни месеца да има ваканция от по девет дни.

Първата междинна ваканция се предлага да бъде от последния уикенд на октомври до първия уикенд на ноември включително – два уикенда плюс 1 Ноември – Деня на будителите, който традиционно е неучебен ден и четири учебни дни.

Следващата ваканция е за Коледа и Нова година и се предлага да е от предпоследния уикенд на декември до първия уикенд на януари включително. Така се събират общо 16 дни, от които девет почивни и седем учебни.

Следващата междинна ваканция се предлага да е от последния уикенд на февруари до първия уикенд на март включително. Пак се събират девет дни, от които пет почивни (2 уикенда плюс националния празник 3 март) и четири учебни дни.

Следващата ваканция се предлага да е от последния уикенд на април до първия уикенд на май или от 1 май до първия понеделник след 6 май, така че и двата празника да влязат в рамките на ваканцията.

Графикът предвижда, както и досега, учебната година да завършва на 15 или 30 юни.

При сегашния учебен график учениците от прогимназиалната степен имат 34 учебни седмици или 170 дни, а от гимназиалната степен, без 12-ти клас, - 36 учебни седмици или 180 дни. В предлагания от сдружението вариант се получават между 35 и 37 учебни седмици за прогимназията и между 37 и 39 учебни седмици за гимназията.

Според Анджекарски просветният министър Сергей Игнатов и експертите от министерството са приели идеята, че трябва да има промяна, тъй като тези 13-14 седмици от началото на учебната година до Коледната ваканция, които са без почивка, водят до преумора у учениците. Игнатов вече е заявявал, че се обсъждат възможности за промяна на началото на учебната година с новия закон за училищното образование, но засега няма оповестен вариант, който да е залегнал. В същото време съветникът на министъра Асен Александров коментира, че няма единодушно мнение по въпроса и когато има разделение в обществото по-даден проблем, е по-добре да си остане съществуващото положение.

Засега родителите посрещат със смесени чувства предложението за по-ранно започване на учебната година и по-чести ваканции. Председателят на Асоциация “Родители“ Цвета Брестничка коментира в петък, че още е рано да се направи категорична промяна за продължителността на ученическите ваканции, тъй като не са отчетени всички гледни точки. Тя посочи, че идеята учебната година да започва от 1 септември има плюсове, тъй като ще има повече ритмично разположени ваканции, но орязването на лятната ваканция може да не се хареса на някои родители, които водят децата си на по-евтина почивка от 1 до 15 септември.

Освен това, според Брестничка, при толкова чести ваканции родителите ще трябва твърде отрано да планират отпуските си. По думите ѝ е много важно как децата ще прекарват свободното си време. “Необходимо е в училищата да има възможност за достъпни образователни услуги и през ваканциите, за да не бъде това време проблем и за родителите“, коментира Брестничка.

Според родителите различни кръжоци, спортни занимания и др. са част от решението за свободното време на учениците.

От "Българския детски и младежки парламент" заявиха от своя страна, че идеята има положителни страни, тъй като учениците ще могат да си починат повече при по-честите ваканции. Така обаче можело да се загуби и от учебното време, тъй като преди и след всяка ваканция учениците са по-разсеяни.

И сега спортните училища, много от профилираните и специализираните училища също започват учебната година от 1 септември или от 28 август. Според младежкия парламент от друга страна трябва да се помисли дали промяната няма да стресира учениците и те отново да са недоволни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.