Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учен скандализира с изявление, че чернокожите са по-малко умни

87 коментара
Учен скандализира с изявление, че чернокожите са по-малко умни

Един от най-уважаваните в света учени си навлече във вторник изключителното негодувание със заявлението, че представителите на черната раса са по-малко умни, отколкото белите, а представата, че “еднаквите способности на разума” е общо свойство за всички раси, е заблуда, пише в. "Индипендънт" в броя си от вторник.

Джеймс Уотсън, който е носител на Нобелова награда за приноса си в разшифроването на ДНК и в момента е ръководител на един от водещите научно-изследователски институти в САЩ, беше подложен на сериозна критика за изказването си малко преди да започне обиколка из Великобритания с цел изнасяне на лекции.

79-годишният генетик възобнови взривоопасните спорове за расата и научното знание в интервю, където твърди, че политиката на Запада по отношение на африканските държави е основана на лъжливата предпоставка, че чернокожите са толкова умни, колкото белите им събратя, макар подлагането на тестове да говори за обратното. По думите на Уотсън в близкото десетилетие е възможно откриването на гените, отговорни за различията в интелектуалното равнище на хората.

Наскоро създадената Комисия по въпросите за равенството и правата на човека (която е първоприемник на Комисията по въпросите на расовото равенство) съобщи, че изучава изказването на Уотсън “в пълен мащаб”. В интервю за “Сънди таймс” Уотсън е заявил, че “гледа мрачно на перспективите на Африка”, тъй като “цялата наша социална политика се базира на факта, че техният интелект с нищо не се отличава от нашия, докато всички данни от подлагането на тестове да сочат, че това не е съвсем така”. Уотсън заяви, че човек по природа иска да вярва, че хората са равни, но “тези, на които им се налага да си имат работа с чернокожи подчинени, намират тази теза за невярна”.

Възгледите на Уотсън са намерили място и в книга, която ще бъде публикувана следващата седмица. На страниците ѝ той пише: “Няма основателни причини предварително да се предполага, че интелектуалните способности на народите, чиято еволюция е протичала в различни, изолирани една от друга географски точки, ще се окажат еднакво развити. Нашето желание да запазим тезата за еднаквите способности на разума в качеството му на някакво общо наследство на човечеството не е достатъчно, за да се окаже така и на практика”.

Шумът около изказването на Уотсън възкресява споровете от 90-те години на миналия век около книгата "The Bell Curve", един от авторите на която беше американският политолог Чарлз Мюрей. В нея се твърдеше, че различията в интелектуалното равнище на хората е обусловено генетично, а също така се разглеждаха последствията от расовите различия по отношение на ума. Тази книга беше остро разкритикувана от целия свят, и особено от водещи учени, които я охарактеризираха като образец на “научния расизъм”.

Уотсън е във Великобритания, за да изнесе няколко лекции, свързани с представянето на последната си книга “Избягвайте скучните хора”.

Опонентите му заявяват, че трябва да се даде решителен отпор на неговите идеи, като според тях трябва да се включат не само учени, но и политици. Лейбъристът Кейт Вез, председател на комисията по вътрешни работи на Великобритания, отбеляза: “Печално е да се наблюдава как учен, който има такива големи постижения, излиза с безпочвени, ненаучни и крайно оскърбителни изказвания. Сигурен съм, че научната общност единодушно ще отхвърли това, което очевидно са лични предразсъдъци на доктор Уотсън. Тези изказвания ни напомнят, че даже в средата на най-големите професионалисти в областта си още са се запазили определени гледни точки”.

Американският учен си завоюва място в историята на великите научни пробиви на ХХ век, заради работата си в университета в Кеймбридж през 1950-1960 г. с изследователи, които откриха структурата на ДНК. Той си подели Нобеловата награда за медицина през 1962 година с британския си колега Фрасиз Крик и новозеландецът Морис Уилкинсън.

Макар че от 50 години Уотсън заема поста директор на Колдспринг-харбърската лаборатория в Лонг Айлънд, САЩ, смятаният за световен лидер в генетичните изследвания и онкологичните болести учен често е предизвиквал нееднозначна реакция заради някои от възгледите си по отношение на политиката, сексуалността и расовия въпрос. През 1990 година авторитетното списание “Сайънс” написа: “В очите на много представители на научната общност Уотсън отдавна е един вид бунтар, и колегите обикновено се притесняват, когато той се отклонява от сценария”.

През 1997 година Уотсън каза в интервю за британски вестник, че на жените трябва да им бъде предоставено правото на аборт, ако има възможност с изследване да се разбере, че бъдещото дете ще стане хомосексуално. По-късно той уверяваше, че е говорил за “хипотетична” (по думите му) ситуация на избор, която никога не може да се приложи в живота. Той също е споменавал за възможната връзка между цвета на кожата и силата на сексуалното влечение, издигайки теорията, че чернокожите имат по-активно либидо, и е подкрепял идеята за генетичен скрининг и генно инженерство на основанието, че някога ще можем да открием начин да извличаме “глупостта”. Уотсън също твърди, че по пътя на работа с гените може да се постигне външна привлекателност: “Казват, че ако направим всички момичета красавици, ще бъде ужасно. А според мен, ще е прекрасно.”

Борците с расизма призоваха да се разгледат изказванията на Уотсън в контекста на законите за междурасовата ненавист. Официалният представител на правозащитната организация на чернокожите 1990 Trust заяви: “Поразително е, че толкова изтъкнат човек си позволява забележки, които очевидно спомагат за запазване на расизма. Това по същество е равно на разпалване на темата и ние бихме искали тези изказвания да бъдат разгледани като основание за подаване на жалба в съда”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

87 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Д.
    #96

    Напълно вероятно е. 1) Африка е най-скапания континент - най-много болести, най-голяма бедност, най-много вражди и войни.2) Негрите имат постижения само в области, които не изискват голям интелект като спорта и музиката.

  2. Yankee Doodle
    #95

    Най-сетне един да го каже публично!

  3. Зоолог
    #94

    Георги Д., за "негрите" не знам, но твоя милост с този ти мозъчен спазъм определено се класираш за контингент на нашата лаборатория...

  4. stray dog
    #93

    статията очевидно е преведена от руски - например името murray се изговаря (и се пише на български) "мъри", и само на руски се пише и изговаря "мюррей"!така че точността и достоверността на фактите в статията остават под много голямо съмнение - като всичко, изнесено от руските медиине мога да разбера тази мания на медиапул постоянно да цитира руски източници, особено за събития, които нямат НИЩО ОБЩО с русия!

  5. Unforgiven
    #92

    Това ти мнение не ме учудва, Георги... Няма да те препращам да си опресниш знанията колко вида интелигентност има, нито колко тестове на социолози са всъчност абсолютно методологически неиздържани, предвид че не са съобразени със социални и информационни разлики - т.е. Уотсън на базата на пдообен тест би определил Нютон за идиот, тъй като последният не притежава информация и познание за нуклеарната бомба, а Хитлер за гений, тъй като атомната бомба е била в програмата на Третия райх... Няма да препращам

  6. nemo
    #91

    zivqx i rabotix za izvestno vreme v south afrika i napulno podkrepqm mnenieto na profesora za niskata inteligentnost na negrite, a osven tova sa i svirepo zestoki. zapadnite pravitelstva se opitvat sas silovi metodi da nalozat drugo mnenie, no vseki koito ima doseg s negrite znae istinata

  7. stefan, us
    #90

    тъй като някой тук казва че все повече генетици са расисти нека да дам 2 малки пояснения:1. "расизмът" се изразява във все по-детайлно генотипизиране на човешката ДНК у различни етнически групи, за да може да бъдат открити специфичните за този етнос промени в ДНК, предизвикващи състояния като рак или неизлечими досега болести. Знае се че универсални лекарства за тези болести няма да има (затова няма и досега) но ще бъде възможно да се създават такива според спецификата на генома за определена група

  8. Л. Паяков
    #89

    Не искам да споря с никого за правотата или не на д-р Дж. Уотсън, искам само да припомня, че преди около 50 години у нас и околните (соц) страни генетиката като наука беше абсолютно отречена, дори известни наши (и чужди) генетици бяха преследвани не само заради научните им възгледи, но и психически и физически малтретирани. А по това време д-р Уотсън (какво съвпадение с героя на А. Конан Дойл...) е разгадавал структурата на ДНК.Много неща тогава бяха отричани, но после се оказа, че са опитно потвърдени. Така че да ве избързваме с нашата "окончателна" истина... Тя може да е друга!

  9. гуню
    #88

    Невероятно е някоя човешка раса, или народност, или каквато и да било друга устойчива група хора да е с по-малка средна интелигентност от другите. Ако такава е имало, то тя отдавна щеше да е изтребена и изместена от по-интелигентните й събратя. Както е станало с неандерталците, които са имали вероятно малко по-ниска интелигентност от съвременните хора. Дори по-високата култура, което не се дължи на по-висока интелигентност, дава огромни предимства и е способна да унищожи дадена група. А какво остава за разликите в интелигентността! Достоверно е, обаче, че различните раси имат физиологически и психически разлики. Това кара някои хора да ги бъркат с различия в интелекта.

  10. Ruski
    #87

    Eto originala v Independenthttp://news.independent.co.uk/sci_tech/article3067222.eceA inatce chernite ima i umni i ne tolko umni. V universitetite kadeto sam sreshtal cherni povetceto sa bili na po-nisko nivo ot saotvetnite beli studenti. No ima mnogo socialni faktori koito doprinasyat za tova. Da se izsledvat podobni teorii za genetichna razlika ne samo sa politicheski nekorektni no i nyama da doprinesat po nikakav natcin za obshtestvoto, obshto vzeto gubene na pari. Vseki ima pravo na mnenie no nyakoi mneniya ne spomagat za mnogo rasovi obshtestva kato amerikanskoto. Parite za genetichni izsledvaniya moje da se nasotcat za opravyane na bolesti vmesto za evgenika.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.