Учени отново ще излязат на протест в сряда срещу корупцията и нарушенията при финансирането на проекти от фонд “Научни изследвания“, тъй като са недоволни от предприетите действия след смяната на образователния министър Сергей Игнатов, чийто пост бе поет от председателя на БАН Стефан Воденичаров. Протестиращите учени са разочаровани от първите стъпки на новия министър. Според тях той е демонстрирал обидно пренебрежение към протестиращите срещу корупцията учени и вместо да потърси експертното мнение на авторитетни учени с опит в международни научни проекти, той се е обърнал към “консервативни овластени пазители на статуквото“.
В петък Воденичаров се срещна с ректори на университети и представители на БАН, след което бе оповестено, че те са предложили, а министърът одобрява кандидатурата на бившия ректор на на Химикотехнологичния университет (ХМТУ) Борис Стефанов за нов директор на научния фонд. Тази кандидатура обаче не се подкрепя от протестиращите учени, които събраха над 600 подписа в подкрепа на бившия директор на фонда проф. Емил Хорозов, който още преди две години изобличи скандални нарушения при финансирането на научни проекти, но констатациите му бяха неглижирани от Игнатов и той напусна.
Учените са недоволни и от това, че последната конкурсна сесия все още не е анулирана и че уж отстранените началници на фонда Христо Петров и Рангел Гюров продължават да се подвизават там, но на други позиции.
Според протестиращите учени новият министър е показал, че няма воля за справяне с корупционните схеми във фонда и от срещата с ректорите си е проличало, че ще бъде направен поредният опит за замазване и прикриване на истината за конкурсната сесия.
По време на протеста си в сряда учените отново ще поискат анулиране на конкурсната сесия и изпращане на съдебни покани за връщане на средствата от спечелилите, освобождаването на Рангел Гюров, Христо Петров и останалите членове на изпълнителният съвет на фонда и назначаване на борд от международно признати учени, ползващи се с доверието на научната общност.
В понеделник Общото събрание на БАН призова своите представители в Изпълнителния съвет на фонд "Научни изследвания" чл.-кор. Георги Русев и проф. Емил Ботев незабавно да подадат оставка. От БАН призовава и всички висши учебни заведения, имащи представители в Изпълнителния съвет на фонда, да направят същото.
След обявеното намерение на учените отново да протестират, от образователното министерство съобщиха, че Воденичаров ги кани във вторник на среща, на която ще присъстват и ръководители на научноизследователските институции. Лидерите на протеста обаче не възнамеряват да се отзоват на срещата, защото ясно са представили исканията си и очакват действия, а не нови срещи.
Съмнения и около новия кандидат за директор на фонда
Междувременно учените припомнят, че новият кандидат за директор на фонда Борис Стефанов също се свързва с порочните практики при финансирането на проекти, но от конкурсната сесия през 2009 година. Тогава Стефанов все още е бил ректор на ХМТУ и университетът е спечелил четири проекта, в един от които участва и той. Те обаче са класирани при избирателното ползване на благоприятни рецензии. Това впрочем се оказва изключително използвана практика, както при старата конкурсна сесия, така и при последната.
Първият от проектите на ХМТУ “Лаборатория за екологичен контрол“ има 5 чуждестранни рецензии, от които 3 с най-малък брой точки са неизползвани. Вторият проект - “Многостепенна технология за получаване на захари от лигноцелулозна маса за биоетанол и енергийни продукти“ има 4 чуждестранни рецензии, от които 2 с най-малък брой точки са неизползвани.
Проектът “Нови дървесно полимерни материали за електромагнитна вълнова защита“ има 5 чуждестранни рецензии, от които 3 с най-малък брой точки са неизползвани.
И четвъртият проект “Синтез и биологична активност на нови ноцицептинови аналози, като потенциални противоболкови средства“ има 3 чуждестранни рецензии, от които 1 с най-малък брой точки е неизползвана.
Други два проекта в същата сесия пък са щели да спечелят, ако не са били премахнати най-силните им рецензии.
Учените коментират, че се забелязват и странни рецензенти като например специалистът по пасищно отглеждане на крави доц. А. Беоглу от Комратския университет, който е рецензирал 4 от посочените 6 проекта – 3 да спечелят и един да загуби.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
89 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Радостно е, че хората помнят и знаят какво представлява хитреца Борис Стефанов!
82: Ти май си соцпрофесор или поне ченге от БАН?
@85
За да разберем какви пречки има при анулиране на вече подписани договори е добре да проследим как това ще се случи с договорите от конкурса през 2012 г. Впрочем, защо никой не повдига въпроса кой е бил "шеф" на фонда, т.е. председател на Изпълнителния съвет (ИС), по времето на Хорозов! От експертния доклад (пост № 83) става ясно, че Председател на ИС по времето на Хорозов е бил чл. кор. Георги Русев, който САМО е бил преместен от Игнатов на поста зам. председател на ИС (и седи на този пост до …
този момент!), след назначаването на анголския професор Гюров, независимо от съкрушителния доклад http://sci-society-bg.eu/sites/default/files/docs/Doklad_fond_2008_2009_Full.pdf (пост № 83) показващ безподобна корупция при провеждането на конкурсите през 2008 и особено 2009 г.! Тези обстоятелства очевадно доказват ролята на Игнатов при ограбването на фонда.
75. Добре, не съм наясно с годините на властване на Хорозов, но нали той е бил шеф на фонда една година и е приемал отчетите на финансираните вече проекти през 2008-2009. Проекти финансирани през тези две години трябва да се отчитат след една година и половина, т.е. през 2010-2011. Не беше ли 2010 нулева за фонда? През тази година Хорозов е можел да провери всички проекти и в неговата власт е било да ги анулира. Защо тогава не вдигна протести? Защо не е санкционирал негодните и защо не е поискал да си върнат парите? Това е в неговите задължения.
Изобщо според мен нещата са абсолютно партийни и за някого просто изборите започнаха.
Доклад ФНИ 2008-2009 http://sci-society-bg.eu/sites/default/files/docs/Doklad_fond_2008_2009_Full.pdf
Това е добро начало, но в образованието и науката има много какво да се поправя! Например: ВСИЧКИ НАРОЕНИ ИГНАТОВЧЕТА (новоизлюпени доценти, професори и доктори) ТРЯБВА ДА СЕ ПОДЛОЖАТ НА ПРОВЕРКА ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ С КРИТЕРИИ. Защото ситуацията произтичаща от автономията на ВУЗ придоби неконтролируем характер и размер и "куцо" и "сакато" щом отговаря на местните критерии ( пазарлъци) се сдобива със съответното звание. Затова и фонд работна заплата не достига, а нивото на преподаване е срамно! Задължително... …
[Прочети целия коментар] тябва да има и проверки във ВУЗ-овете... още и особено там където почити всички в дадена катедра са хабилитирани! Например в Технически университет - филиал Пловдив ( катедра Системи за управление) - 2 асистентски позиции и 8-9 доценти и професори. И повечето по новия закон! Срамно и Ужасно!
80.
И така да е, но кажи кой подписва новите споразумения след оценките на комисиите и ИС. След като Хорозов носи отговорност за провеждането на конкурсите, контрол на делегираните финанси и т.н. защо не е спрял превода на пари след отчетите, защо не е отказал да ги финансира и веднага да си подаде оставката. Стана така, че средствата през 2010 са преведениq ако не с подпис на Хорозов, то с неговото знание, нали така, или пак не е вярно (напиши как е?)?. Докато тези нови командоси дето сега протестират …
не премахнат високите проценти за заплати по проектите оправия няма да има. Г-да, когато правите новите разпоредби махнете хонорарите за изпълнителите и ще видите колко бързо всичко ще си дойде на място. Пък нека ЛЛ да каже как е при американците, та и ние простите да научим нещо от него а не само как да протестираме.
@78
Съгласно правилника, oценка на отчетите по договорите дават постоянните експертни комисии, които се утвърждават от Изпълнителния съвет (ИС) на фонда под ръководството на Председателя на ИС. Хорозов е изпълнявал длъжността Управител на фонда, който носи отговорност за провеждането на конкурсите, контрол на делегираните финанси и т.н.
Именно докладът му до министъра съдържа данни за огромен брой нарушения още при конкурсите през 2008-2009 г (впрочем, има и читави проекти в този кюп!). Въпросният …
доклад, обаче, престоя в чекмеджето на Игнатов до самото уволнение на министъра. Всеки нормален човек би напуснал при такова нагло неглижиране на усилията му от страна на началството. Така, че той си подаде оставката. @76 Не изключвам и натиск от страна на Игнатов, защото на практика докладът му "бърка в здравето" и представлява обвинение и срещу него като принципал на фонда.