Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учени в САЩ търсят връзка между ваксините и миокардит при юноши

1 коментар

Американски учени проучват евентуална връзка между ваксините срещу коронавирус-19 и рядка форма на възпаление на сърдечния мускул при тийнейджъри, съобщи Асошиейтед прес.

Здравните власти в САЩ се опитват да установят дали възпаление на сърдечния мускул, което може да се появи при различни видове заболявания, би могло да е и рядък страничен ефект след поставена втората доза на ваксина срещу коронавируса при юноши и млади хора.

В новия си брой медицинското издание "Педиатрикс" съобщава за седем случая на американски тийнейджъри, които са получили този вид възпаление, след като са били имунизирани. Засега връзка между двете не е доказана.

Момчетата, които са на възраст между 14 и 19 години, са получили ваксината на Pfizer/BioNtech през април или май, а няколко дни по-късно са се оплакали от болки в гръдния кош. Изследванията показали, че пациентите са развили възпаление на сърдечния мускул, известно като миокардит.

Нито един от американските юноши не е бил в тежко състояние. Те са били достатъчно добре, за да бъдат изпратени за домашно лечение, след като останали в болница между два и шест дни. Младите пациенти се възстановяват "много добре", казва д-р Прийти Джаги, която е специалист по инфекциозни заболявания в университета Емъри. Тя е и съавтор на публикацията в списанието "Педиатрикс". Според нея трябва да продължи да се следи състоянието на младежите, но вероятно сърдечните проблеми ще отшумят.

Само за едно от седемте момчета, описани в статията, има доказателства, че е преболедувало Covid-19. Затова и лекарите стигат до заключението, че нито едно от тях няма рядка форма на възпаление, свързана с коронавируса.

Израел първи съобщи за сърдечни проблеми при млади мъже, получили и двете дози на ваксината на Pfizer/BioNtech.

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията предупредиха миналия месец лекарите, че се появяват съобщения за изолирани случаи на възпаление на сърцето при юноши и млади хора след поставяне на РНК-ваксини като тези на Pfizer/BioNtech и на Moderna.

Експертите в САЩ все още не са установили дали има връзка между дозите. Те продължават да настояват лицата на и над 12-годишна възраст да се ваксинират срещу коронавируса, тъй като заразата е много по-опасна от страничните ефекти на препаратите.

Ваксината на Pfizer/BioNtech може да се поставя на деца, навършили 12 години, а тази на Moderna засега се прилага само при възрастни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Вместо да търсят такива връзки, да попитат Преподобния Фаучи, за какъв К.Р боцкат юноши и деца след като смъртността от ковид при тях е с пъти по-малка от обикновен грип. И да го осъдят заедно с Преподобните Ваксинаджии на по 500 години затвор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.