Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училища ще могат да правят онлайн часове и в нормална обстановка

Предучилищната става задължителна за 4-годишните, през грипните и дървени ваканции ще се учи от вкъщи

0 коментара
Сн. БГНЕС

До 20 на сто от учебните часове ще могат да се провеждат онлайн и в нормалното учебно време. Тази възможност ще може да се използва за обучението след VI клас и то само от някои от училищата – тези с проекти за иновации.

Предложението е на Министерството на образованието и науката и е част от промените в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени за обсъждане и гласуване в парламента.

Виртуалното обучение ще е въпрос на желание на училищата и въвеждането му ще се контролира от министерството. Идеята е в училища, в които се учи на две смени, така да се позволи първият час да започва по-късно, а не в 7.30 часа, какъвто е масовият случай. За целта един от часовете ще може да бъде проведен дистанционно във времето за подготовка вкъщи – например между 16 и 18 часа. Частичното дистанционно обучение ще е въпрос на организация на работата в самото училище и ще е по решение на ръководството, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

То няма да се прилага в образователни институции, в които има много деца от уязвими групи, тъй като практиката по време на въведеното заради коронавируса дистанционно обучение показва, че в тези училища най-малко деца учат, ако не са на място в клас.

"Обучението в електронна среда не отменя присъственото обучение, а го допълва. То е аварийна алтернатива на присъственото обучение и може само да го допълва в нормална ситуация", обясни Вълчев.

Той каза още, че предложените законови промени регламентират и ученето от разстояние по време на грипни и дървени ваканции. В бъдеще те вече няма да са загубено за образованието време. Виртуално в класната стая ще могат да са и ученици, на които им се налага да отсъстват от училище заради болест. Това ще е възможно в ситуации, в които децата не могат да отидат на училище, но са в добро ментално състояние – например отсъстват заради счупен крак. В този случай те ще могат да "присъстват" в клас посредством виртуална класна стая, а в същото време учителят ще води урока за останалите деца на място в училището.

Същата формула ще се прилага и ако се налага детето да пътува заради семейни ангажименти, които все пак му позволяват да учи дистанционно.

Задължителна предучилищна за 4-годишните

Законовите промени регламентират и въвеждането на задължително предучилищно образование от 4-годишна възраст. Намерението за тази промяна е от години, а в края на 2019 година беше обявено, че през тази година то ще стане факт. В окончателния проект на промени в закона обаче се предлага крайният срок за въвеждане на задължителната предучилищна за 4-годишните да се удължи с една година. Вместо първоначалното намерение това да стане до учебната 2022/2023 г., във внесения в парламента проект е поставен краен срок 2023/2024 г.

Задължителното предучилищно образование няма да промени начина, по който и в момента се обучават децата в детските градини. Образованиоето там ще продължи да се осъществява основно чрез игри. Въвеждането на по-ранно задължително образование цели да се намали броят на децата, които в последствие отпадат или изостават в училище. Проучванията показвали, че риск за преждевременно напускане на образованието има основно за деца от семейства, в които не се говори български и липсва отношение към образованието. Предучилищното образование от по-малка възраст щяло да помогне за преодоляването на някои от негативните последици от тези фактори.

За разлика от задължителната предучилищна за 5-годишните, тази за по-малките деца ще може да е само в детските градини. За това общините ще могат да решат кога точно да въведат задължителната градина за 4-годишните, а това ще зависи от възможността за осигуряване на места за всички деца в забавачките. "Очаквам само Столична община да се включи по-късно – след първата година. Това вече е тяхно решение", заяви Вълчев. Според него от местната власт в София декларирали, че и в момента могат да осигурят места за всички 4-годишни в градините, въпреки че всяка година хиляди деца остават извън забавачките. Според Вълчев обаче въвеждането на задължителната предучилищна за по-малките деца ще измести проблема с местата към 3-годишните. За това той смята, че Столичната община ще изчака с въвеждането на промяната.

Вълчев припомни, че за преодоляване на недостига на места в градините, правителството подготви програма за финансиране на строителството и пристрояването на детски градини. Тя е тригодишна, а бюджетът ѝ е по 70 млн. лева на година. Част от средствата са за изграждане и разширение на училища, за да може да се мине към една смяна на обучение. Парите ще отидат основно в големи общини, както и в населени места, в които има деца, но няма градини.

Контрол над настоятелствата

Промените в закона въвеждат и регламент за контрол на училищните настоятелства. Средствата, които се набират чрез тях от наеми, извънучебни дейности и други, ще трябва да отиват за училището. Имало случаи те да се използват изцяло за възнаграждения на хората от настоятелството и парите да не постъпват в образователните институции, обясни Вълчев.

Промените предвиждат още при закриване на училища земите, които те притежават, да се прехвърлят към образователните институции, които наследяват дейността. В момента тази собственост отива в общинския поземлен фонд, а имало доста училища, получили като дарение земи в миналото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.