Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училищата с отделно финансиране за режийните си разходи

1 коментар
Училищата с отделно финансиране за режийните си разходи

Финансирането на училищата през 2018 година няма да зависи само от броя на децата и учениците, а и от броя на паралелките, от спецификата на региона, в който се намира училището, а в по-дългосрочен период – и от качеството на образователния процес. Това реши правителството в понеделник при приемането на стандартите за делегираните от държавата дейности. В стандартите и в бюджета за следващата година са заложени комплексни мерки и действия, гарантиращи равен достъп до качествено образование чрез осигуряване на безплатен транспорт на децата и учениците и целодневна организация на учебния ден в средищните училища; допълнително финансиране на защитени училища и детски градини.

Занапред режийните разхои на училищата като осветление и отопление, които не зависят от броя на децата, ще бъдат изведени като отделен стандарт за издръжка с отделно финансиране, а няма да са както досега – част от общия, обясни председателят на образователната комисия в парламента Милена Дамянова на изнесено заседание на комисията във Велико Търново.

Дамянова посочи още, че ще бъдат насочени пари и към училищата с концентрация на деца от уязвими групи, за да бъдат назначавани медиатори, които да помагат за връщането на децата към образованието, а учителите да могат да работят повече индивидуално с децата. 12% процента допълнително ще получат училищата в отдалечени райони. Над 35 милиона лева са за обхвата на деца от уязвимите групи.

От следващата година и осмокласниците ще могат да получават стипендии. Заложени са осем милиона лева в бюджета за заплати на педагогически съветници и психолози във всяко училище, като мярка за превенцията срещу агресията.

"Заложени са 8 милиона лева в бюджета, за да можем да имаме педагогически съветници и психолози в училищата, които да бъдат в подкрепа на учителите за работа не само, когато настъпи криза, но и много преди това", коментира Милена Дамянова.

В професионалното образование децата вече ще могат спокойно да си избират гимназия, в която да учат професия без да се притесняват родителите за транспортните разходи. Разширява се възможността за покриване на пътните разходи на учениците, които пътуват не просто до най-близкото училище, а до професионалната гимназия, която е избрана.

За 2018 г. в сферата на социалните услуги стандартите са променени диференцирано, като за специализираните институции за предоставяне на социални услуги те са увеличени със 7%, с изключение на домовете за стари хора, където увеличението е с 10 процента. За социалните услуги, предоставяни в общността, увеличението на стандартите е в границите от 5% до 13%, като за центровете за социална рехабилитация и интеграция увеличението е с 13%, а за защитените жилища – с 8 на сто.

В сферата на културата за 2018 г. стандартите за регионалните библиотеки и за читалищата са увеличени с 14 процента. Въвежда се единен разходен стандарт за всички музеи и художествени галерии с регионален характер, независимо от субсидираната численост.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Интересно е как МОН ще се предпази от корупцията?! Как ще се класират училищата е въпрос на субективна преценка. Тя идва след отпадането на оценките в училищата и решението всички болни, луди и откачени да бъдат прибрани до последната воля на родителя. Ако луд ученик създава проблеми, то той не може да бъде преместен без съгласието на родителя-настойник, което след отпадането на цифровите оценки е следващото безумие в новия закон. То създава прикрита агресия, несмислен хаос и изкривяване, което ще се покрие с лъжа. Това не е демокрация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.