Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училището в Свети Влас, което успя да направи учениците щастливи

Как промяната на средата доведе до промяна в поведението и успеваемостта на децата

5 коментара
Училището в Свети Влас, което успя да направи учениците щастливи

Неприветливи сиви стаи, тъмни коридори, олющена мазилка, черна дъска и тебешир и липса на деца - обикновено с тази асоциация си представяме училищата в българските села и малки градчета. Някои от тях успяха да излязат от мизерията с помощта на европейско финансиране или местни и чужди донори.

Но има и училища, които се трансформират в бързо променящия се свят изцяло със свои собствени средства стъпка по стъпка. Едно от тях е основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Свети Влас. Малкото курортно село, което стана град преди десетина година, за да могат строителните предприемачи Йордан и Динко Диневи да построят своята "Марина Диневи".

Днес гордостта на морското градче е училището, което привлича децата от региона като магнит.

Промяната не идва от раз, а е плод на дълъг и упорит труд на екип от млади преподаватели начело с директорката Чубрина Стефанова. Тя поема ръководството на основното училище през 2013 г. след скандал за злоупотреби по проекта "Успех" от страна на предишния директор. По това време в училището учат 136 деца от 1 до 7 клас.

"Ние сме екип от съмишленици. Заедно изготвихме стратегия за промяна на училището. Бяхме наясно, че за да се подобри поведението и успехът на децата, е нужна промяна на средата. Всяка стъпка към трансформацията на училището и превръщането му в иновативно се обсъждаше заедно с колегите. Наехме дизайнер и архитект от Бургас, които ни помагаха в процеса и започнахме през 2015 г. стъпка по стъпка", разказа Чубрина Стефанова пред Mediapool.

Промяната на средата

Така започват с подмяната на материалната база. Първото нещо, което купуват е интерактивна дъска за учениците.

Следва ремонт на тъмната и скучна актова зала, която днес е превърната в многофункционална и неслучайно носи името – "Демократос". Наречена е така, защото това е основният принцип, по който се решават нещата в училището, каза Стефанова.


Актовата зала "Демократос"

Залата е пространството, което дава свобода на учениците да изучават дисциплините, които ги вълнуват, и да развиват своите таланти. Тя е разположена в сърцето на училището и събира децата с изградения компютърен кът, който има задача да им помага в трупането на знания.

Мнението на учениците е важно за учителите и така програмата на залата се определя заедно с тях. Днес залата е едновременно учебен център, форум за дебати и култура. Играят се спектакли, водят се спорове за бъдещето на училището, в които се раждат решенията, разказва Стефанова.

Към залата има и кът, където децата се хранят. В него има арт инсталация наречена "дърво на знанието". "Идеята е, че образованието, което се получава в училище, е само едно късче, малка част, която трябва да се надгражда, а децата трябва да бъдат будни и любопитни, за да развиват силните си страни и талантите си", казва директорката.

Тъй като тя изповядва философията на открити врати и иска всичко да е на светло, вратите на класните стаи са подменени с прозрачни по финландски модел. Така всеки вижда какво става в клас, коментира Стефанова.

С нова по-приветлива визия са и училищните коридори. За да могат децата да се ориентират лесно и бързо, са използвани различни цветове за ключовите зони. Всички преходни пространства и стълбищни клетки са маркирани в тъмносиньо. Оранжево подканва към спортния салон, а ажурна синя метална арка рамкира входа към зала "Демократос". Светлозелен и лилав цвят разграничават първия етаж за малките ученици от втория, на който учат по-големите.

Стените в коридорите са превърнати в изложбена зала, оформени са и удобни места за сядане с нестандартен дизайн, а по пода са разчертани различни по трудност пространствени пъзели.

Но освен за игрите и забавлението е помислено и за изграждане на ценностната система на децата. Входното фоайе ги посреща с легенда от символи, която изобразява - честност, търпение, доверие, уважение. Един от тези символи учениците могат да разпознаят на вратата на тяхната класна стая и да я припознаят като своя ценност през учебната година, каза Стефанова.

Както всяко училище и това в Свети Влас има система за контрол на достъпа и видеонаблюдение във всяка стая, разполага и с интеренет.


Тоалетните на училището

Всичко това е направено с бюджета на училището

Всичко това не се е случило с магическа пръчица за една нощ, а е плод на усилията на колектива на училището от 32-ма преподаватели и обслужващ персонал в продължение на 7 години.

Всяка година правим по нещо в зависимост от средствата, които ни остават от бюджета, каза Стефанова. Да, не е за вярване, че всичко постигнато до тук е плод единствено на училищния бюджет. Няма европейски пари, няма спонсори, няма допълнителна помощ от община Несебър извън тази, която получават всички училища в общината.

Училищният бюджет се формира от средствата, които училището получава от държавата по единния разходен стандарт. Той отчита броя на учениците, статуса им и къде се намира училището.

Ако се разчиташе само на тези средства, едва ли щяхме да успеем, каза директорката. Причината е, че от държавните средства остават по около 25 лв. на ученик за инвестиции в материалната база. При училище със 136 деца, когато го поема, това означава 3400 лв. годишно. Пари, които трудно биха стигнали училището да стане иновативно.

За това Чубрина Стефанова е много благодарна на община Несебър. До миналата година тя е дофинансирала общинските училища с 35 на сто от сумата, превеждана от държавата. От тази общинските средства намалели на 10%. Стефанова не знаеше какви са мотивите за това решение на общинските съветници.

Знае обаче, ще им е по-трудно да реализират следващата цел - да направят физкултурния салон още по-приветлив. Колкото и тривиално да звучи трудностите не ги отказват и са сигурни, че ще успеят заедно всички.

Ефектът - щастливи ученици, добра дисциплина и по-висока успеваемост

Ефектът от 7-годишните усилия на директорката и екипа на училището е, че днес то е едно от търсените не само в общината, но привлича дори деца от съседни места.

С всяко подобрение на материалната база броят на учениците расте с по 20 - 30 на година. Така днес в училището се обучават 272 деца от първи до седми клас - не само от Свети Влас, но и от общинския център Несебър, съседните села Равда, Оризаре, Кошарица, в които също има училища. Това е повече от два пъти ръст на учениците за времето през което Чубрина Стефанова е директор, пресмятам аз.

А тя сякаш ми чете мислите и добавя: "Повече от приятно е да видиш как средата повлиява положително върху поведението на децата. Ние нямаме проблеми с агресия и тормоз в училище. Нещо повече - децата дори подобриха успеха си и на матурите по български език и литература за 7 клас. Миналата година влязохме в топ 10 на училищата в област Бургас", каза с гордост Чубрина Стефанова.

И продължи да разказва за новите иновативни форми на обучение по финландски модел, при които се залага на придобиването на знания под формата на игра, за училището на открито, което са направили в двора, за откритите уроци с родители и други добри практики.


Така изглежда училището на открито, където под формата на игра се преподава

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #5
    Отговор на коментар #3

    траханар...

  2. бат Ники
    #4
    Отговор на коментар #3

    Нещо не разбирам, това някакъв сарказъм ли е, защото в статията се казва, че всички средства са от училищния бюджет и средствата, с които общината го дофинансира. Изрично е посочено, че няма средства по европроекти или дарения от спонсори.

  3. В и К
    #3

    Браво на ЕС и браво на Сорос! Православните муджахидини и путистански изтривалки, спукайте се от яд!

  4. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #2
  5. безпартийна
    #1

    Браво на директорката и учителския екип.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.