Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училищните лавки предлагат основно нездравословна храна

15 коментара

Предлаганите закуски и напитки в повечето училищни бюфети масово не отговарят на изискванията на наредбата на Министерството на здравеопазването за изискванията за храненето на учениците - мазни са, с много есенции и подсладители, няма плодове и млечни напитки. Това сочи изследване, представено от националния консултант по хранене д-р Стефка Петрова по повод Европейския ден за здравословна храна и готвене с децата, който ще отбележим на 8 ноември.

Проучването показва, че в 97% от училищните бюфети се предлагат основно тестени закуски. В една трета от лавките не могат да се намерят млечни напитки, а в 60 процента от училищата не се продават натурални сокове без захар. Затова пък изобилстват соковете, в които има само плодова есенция и подсладител. В 76% от бюфетите се предлагат само такива напитки. Във всички будки могат да се намерят между 5 и 15 вида захарни и шоколадови изделия, както и по 20 асортимента чипс. В същото време в бюфетите липсват всякакви плодове, а само в 22 процента от столовете за хранене предлагат такива. В 84 на сто от училищните столове не се предлага пълнозърнест хляб, а в 25 на сто от тях въобще не се готви риба. Пържени и панирани храни присъстват в менюто 1-2 пъти седмично в 84 на сто от училищните столове, а в 39 на сто от тях добавят предварително захар към млякото.

На този етап обаче не могат да се предприемат наказателни действия срещу предлагащите нездравословна храна в училище, защото в сключените с общините договори не са посочени изисквания за асортимента, който се предлага в училищните лавки и столове, коментира Петрова.

Поради тази и ред други причини 35-40 на сто от учениците ежедневно консумират мазни тестени изделия и продукти с високо съдържание на захар. Само 18-28 на сто от учениците ядат всеки ден пресни зеленчуци, 37-42 на сто от децата консумират ежедневно мляко и/или млечни продукти, но 23-30 на сто ядат 4-6 пъти седмично чипс и още 40-60 на сто от децата го консумират 2-3 пъти седмично. Като краен резултат расте затлъстяването сред подрастващите

Д-р Петрова заяви, че досега три пъти са давани препоръки за разнообразяване на тестените закуски, но едва от следващата учебна година учениците ще могат да получават плодове вместо кифли. До тогава Агенцията по социално подпомагане, която е направила допитване до общините каква закуска искат, ще извършва диференциран подход за различните общини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пенсионер, 72г, 72кг
    #16

    аре стига сте плакали като вдовица за горното. Ние израснахме с банички, тутманици, сандвичи със шунка, боза и лимонада. Коак-Кола и Швепс Ананас имаше само по 1 и 24 Май. Па сме си живи и здрави още за радост на първоописаната.Значи нещата опират не до здравословно, а до бизнес, заемане на ниши и такива, които свършват като оня Лечев: клан, клан - недоклан. И не ми говорете че качествената баничка е по вредна от кексчетата пълни с консерванти. А плодовете си ги носехме от къщи. Аре до другото столетие!!!

  2. Леко
    #15

    Изключително важна тема.Но както виждам - изказвания никакви. А проблемът е ужасен - расте много болно поколение,лишено от съпротивителни сили въобще и способност да разсъждава.Вероятно такава е целта - болен и уморен народ.

  3. ДА
    #14

    А какво да продават? Училищата на делегирани бюджети имат право на стопанска дейност, за да "пълнят" бюджета си, а такава основно се явява отдаване под наем на помещения- в случая училищните лавки. И кой ще дойде да продава "здравословна" храна, която децата няма да купуват, а ще тичат до близките около училището лавки?! И ако при това обикаляне извън училище в учебно време се случи, не дай боже,някой сакатлък, кой ще отговаря?! Сигурно тези, които са написали наредбата?????? И още. Вторият срок

  4. Столетник
    #13

    Личи си че си израснал с банички и швепсове. За твое сведение изделията на английската фирма Швепс се появиха в България през 1975 година и няма как да си ги пил като дете, а Кока колата беше много вредна и наркотик по време на Виетнамската война 1965 година. По наше време имаше само лимонада и оранжада. Нали си наборе на 72 години, трябва да ги знаеш тези неща. Аре че трябва да си изям попарата.

  5. Таско
    #12

    за това докато не се разреши, СТАЧКА! СТАЧКА! СТАЧКА!

  6. петър
    #11

    аз плодове не ям

  7. родител
    #10

    Лафките в училищата са отвратителни. За какво здравословно хранене можем да говорим, след като цените на основни хранителни продукти са безбожно високи дори за семейства със среден доход. Непълноценното хранене се отразява както на затлъстяването, така и на мозъчната им дейност на децата.

  8. Меден Сулфат
    #9

    Хората навсякъде по света с всяко изминало десетилетие яде все по-нездравословна храна според новите теории и критерии, пък непрекъснато се удължава средната продължителност на живота и ръста на хората.

  9. Меден Сулфат
    #8

    високи, с хармонични тела, чудесно развита костна система, енергични, красиви - поколение на пици и хамбургери.

  10. Хогофого
    #7

    А какво би трябвало да продават училищните лавки?.. Всичко е вредно - дори спанакът, копривата, зелето от маса места са пълни с вредни вещества от промишлеността... Въглехидратите са вредни, та вредни. По тази причина не бива да се яде грозде, банани - прекалено много захари! Белтъчините са полезни донякъде (защото за за подрастващ организъм), но са забранени при евентуални проблеми с бъбреците, например. За солта, консервантите, оцветителите знаем. Е, какво трябва да се продава в училищата, все пак? Минерална вода само? Ама и тя за едни е полезна, за други - не толкова!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.