Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училищният закон ще бъде преработен и внесен в парламента до Коледа

Клисарова предлага финансирането да се обвърже с постиженията на децата

6 коментара
Училищният закон ще бъде преработен и внесен в парламента до Коледа

Законът за училищното образование ще бъде преработен, за да се изчистят някои спорни моменти от него и се очаква да бъде внесен за първо четене в Народното събрание до Коледа. Това обяви в понеделник във Варна министърът на образованието Анелия Клисарова.

Тя посочи, че ще бъдат запазени много от текстовете, разработени от предишното управление, но иска някои от спорните моменти да бъдат изчистени предварително при широка дискусия. Като пример за спорна мярка тя посочи финансирането на частни училища от държавния бюджет.

Депутати от ГЕРБ вече внесоха в парламента изготвения при управлението на партията проектозакон за училищното образование, за който така и не стигна времето в миналия парламент да бъде гласуван и да влезе в сила от 15 септември 2012 година.

Със закона, който беше писан две години и половина, трябваше да се реформира системата на средното образование и да бъдат изготвени нови учебни програми и учебници.

Промените предвиждат основно образование да се получава след завършен седми клас, а не както досега - след осми.

Според законопроекта основното образование от I до VII клас се дели на начален етап от I до IV клас и прогимназиален – от V до VII. Както и сега, учениците ще се явяват на изпити за външно оценяване след четвърти и седми клас, като външното оценяване след седми клас е обединено с изпитите за вход към гимназиите.

Средното образование, което е от VIII до XII клас, също е разделено на два етапа. Първият гимназиален етап е от VIII до X клас включително. След завършен десети клас учениците отново се явяват на външно оценяване. Вторият гимназиален етап е от XI до XII клас, след което учениците се явяват на държавни зрелостни изпити.

Основните спорни моменти в законопроекта бяха за задължителната предучилищна подготовка на четиригодишните деца и намерението да се финансират и децата, посещаващи частни училища и градини.

Законопроектът на ГЕРБ предвиждаше от учебната 2016-2017 година на предучилищна подготовка задължително да ходят децата, навършили 4 години и дори родителите да бъдат глобявани, ако не ги пуснат. Държавната субсидия за частни училища и градини също бе планирана за 2016 година.

С проектозакона ГЕРБ разбуни духовете и по отношение на статута на математическите гимназии, които според новата структура ще са обикновени средни общообразователни училища. За да запазят статута си те трябваше да спрат приема на ученици след ІV клас и да запазят само този след VІІ клас, което учители и родители не приемат.

Клисарова съобщи, че ще настоява за по-строг контрол върху изразходването на парите в системата. Според нея е редно размерът на делегираните бюджети на учебните заведения да зависи и от качеството на предлаганото обучение, каквато идея вече е предлагана и обсъждана от експертите. “В това отношение от особено значение ще бъдат резултатите, показани от децата при външното оценяване“, посочи Клисарова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Необходимо е да се преработи, защото без мозъчната Дамянова само глупости предлага. Този "закон" имаше 264поправки в НС. Вярвам, че новият министър ще се справи видно е ерудирана и с интелект.

  2. Анонимен
    #5

    Двамата с жена ми работим и за нашето дето не получаваме детски. Това го преглътнах с идеята, че наистана има семейства, който много се нуждаят от тези средства. Оказа се, че за нас няма място и в общинските детски градини, просто защото не ни стигат точките. А те не стигат защото нямаме домашно насилие в семейството, детето до сега не е дало признаци да има тежко хронично заболяване, и двмата ротители сме налични, и нямаме леля/баба, която да работи в системата на столичното образование. Изходът

  3. Анонимен
    #4

    Най-важната част от проектозакона беше равноправното финансиране за всички ученици, но какво друго да очакваме от БСП освен специално привилегировано отношение към държавните и общински училища? Някои от форумците се радват на тази позиция, но надявам се по същия начин да се радват и като отидат на лекар и като започнат да си получават пенсиите. И там БСП ще им осигури първокласна държавно-социална услуга с парите на данъкоплатците.

  4. Анонимен
    #3

    И с какво им пречат математическите гимназии? Не се сещам за друга причина освен, че дават добра подготовка на учениците. От което следва , че някъде в обозримото бъдеще да се готвят за унифициране и езиковите, а и професионалните гимназии. Аман от грамотни и мислещи хора. Както се видя това изобщо не е необходимо. Дори, за да ти възложат служба на премиер и или вицепремиер.

  5. Павел Лазаров
    #2

    Проектът за нов закон не подлежи на "изчистване". Съжалявам за Клисарова. Защо не подлежи на изчистване? Пише ето тук http://novoobrazovanie.org/statii/stanovishte_pzuo_2012.pdf

  6. Анонимен
    #1

    Пусти постижения... А кой ще измери качеството на хората, които се възпитават? Ценностите, които училището формира? Всъщност, кого го интересува!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.