Учителите остават непреклонни за стачката от 15 септември, стана ясно от срещата в сряда на учителските синдикати и Министерството на образованието и науката (МОН). Двете страни подписаха протокол, че не са се споразумели за исканото от профсъюзите 100-процентно увеличение на заплатите в системата на средното образование от 1 октомври 2007 г.
Преговорите между двете страни ще продължат и през следващата седмица и не е ясно дали ще има ефективна стачка на учителите от 24 септември. От синдикатите обявиха, че не са доволни от това, което им се предлага, и настояват на следващата среща на присъстват и представители на финансовото министерство.
80 на сто от училищата и детските градини са в стачна готовност, обяви днес председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева.
Министърът на образованието Даниел Вълчев се ангажира да прокара такива промени в нормативната уредба, които да позволят на учителите, ползвали отпуск през юли и август да получат 10-процентното увеличение на заплатите си не от 1 септември, а от 1 юли.
Невъзможно е да има по-високи учителки заплати при постоянното нарастване на броя на преподавателите, заяви преди преговорите министърът на образованието и науката Даниел Вълчев на среща с директори на столични училища и обслужващи звена. Той посочи, че докато учениците са намалели със 160 хил. в периода от 2002 до 2005 г., то преподавателите са се увеличили "леко".
Овен по демографски причини броят на децата, които ходят на училище, намалява и по социални причини. Учениците отпадат заради невъзможността да си купуват учебници или защото в дадени семейства образованието не е особена ценност, отбеляза министърът. В същото време според неговата статистика се увеличават преподавателите.
Заради по-малкото ученици през следващата учебна година ще има безплатни учебници не само за децата от І до ІV клас, а и за тези до седми, каза Вълчев.
Такива обаче правителството обещава от две години, но не са факт и преди старта на тази учебна година.
Всички училища в страната още от тази есен трябва да преминат към делегирани бюджети, каза още просветният министър. Паралелно се очаква да върви процесът по увеличаването на броя на учениците в една паралелка до 30 души. В момента в един клас може да има от 18 до 26 деца.
От януари ще започне обновяване на всички кабинети в страната по физика, химия и биология, които не са обновявани от дълги години, съобщи още Вълчев.
20 училища в Разград са заявили, че ще се включат в едночасомата предупредителна стачка на 15 септември. Средната брутна работна заплата на педагозите в общината в момента е 356 лв. И едночасова стачка ще започне учебната година и в 30 училища в община Видин. Повечето от половината училища и градини в Бургас са уведомили, че започват стачка на 15 септември, а близо 84 на сто от учебните заведения в Сливен също смятат да се присъединят. Протести се очакват и в Плевен.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
44 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Разровете се да прочетете, че в други страни, точно в периоди на най-голяма криза (след Втората световна война) хората са отделяли най-много от бюджета за образование. На България ще й трябват образовани хора, а не затъпели лумпени. Иначе жална й майка! Всички кочи глави в правителството трябва да проумеят това и да не скатават огромен излишък, за да го харчат котерийно, а да го известират в образованието.
Хората искат достойна заплата - Дайте да ги изкараме алчни и зли.
Намаляването на учениците е точно-затварят се не само паралелки,а цели училища.А защо няма даскали,отишли заядграница?Значи учиниците са намаляли,а дскалите -увеличение.Заплати- по-високи са необходими за всички,но защо от училищата излизат деца,които не знаят кай е Вазов,Ботев - само Левски познават , заради отбора-идеално....
Обаче как ще се гарантира качеството? Не са ли точно учителите сериозна спирачка срещу въвеждането на модерна и обективна система за оценка на трудът им. Не е ли умишлено ниско качеството в училище за да се дават частни уроци? А иначе учителите са прави - не може на неграмотните шофьори по 1000 и кусур а на тях мизерните 300-400.
Ами къде са дремали всичките чиновници в Министерството му последните 6 г. Тази тенденция е отчетлива от 20 г. Кой управлява държавата през последните години, та този се прави на ощипана мома. Нали неговото величество и бандата му
научи се да пишеш! Този дето те е учил трябва да върне парите.
В последните години децата в 7-ми клас са родени след 91-ва и са далеч по-малко. Приемните места обаче се запазват за т.нар. елитни училища! В резултат критериите и нивото спадат драстично!
Нима не знаеш,че при стари машинки и тези с латиница и кирилица лесно се бърка-аз зная да пиша по-добре и от теб,неграмотнико
И с 20 деца в паралелка е трудно да се обърне внимание на всички, а с 30 да не говорим!!! В частните училища паралелките са от по 5/ 10 деца. Проблемът е, че в България никой не се интересува от образование.
Качествено образование означава малки паралелки и високи заплати на учителите. Всичко е въпрос на приоритет.