Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителите ще се учат да оказват първа помощ при агресия

3 коментара
Учителите ще се учат да оказват първа помощ при агресия

За да се справят в битката с училищната агресия, учителите ще преминат обучения за оказване на първа помощ и ще бъде създадена система за взаимодействие между тях и личните лекари на децата. Това предвижда план за превенция на насилието в училище с 22 мерки, представен в понеделник от образователното министерство от просветния министър Николай Денков. Проектът включва краткосрочни и дългосрочни мерки за намаляване на зачестилите случаи на агресия в училище.

Документът предвижда на първо време в училищата, където няма възможност да се осигури присъствието на медицинско лице, да се разчита на спешната помощ и близки лечебни заведения.

До края на май 2017 г. ще бъде създадена система за взаимодействие между учителите и личните лекари на техните ученици. В същия срок педагогическите специалисти в детските градини и училищата ще преминат през инструктаж за задължително консултиране и координация на действията с медицинско лице в случай на инцидент.

Учители и ученици ще получат практически насоки за действията в случай на инцидент, насилие или при друга критична ситуация. На детските градини и училищата ще бъде предоставена информация за доставчици на социални услуги за деца, които при нужда могат да бъдат използвани. Ще бъдат популяризирани също добри практики за работа с родители, които отказват да сътрудничат на училището.

На видно място във всяко училище ще бъдат поставени плакати, които популяризират националната телефонна линия за деца 116 111. В различните форми на превенцията срещу насилието учителите ще могат да включват по-големите ученици. На принципа “връстници обучават връстници“ пък децата ще разясняват на съучениците си правата им на закрила срещу насилие. Предвидени са ролеви игри и беседи, както и открити уроци с участието на родителите.

До края на 2018 година трябва да бъдат осигурени необходимите средства за медицинско обслужване на всяко училище. За всяко дете, независимо от големината на училището, ще бъде осигурен и достъп до психолог или педагогически съветник. На областно ниво ще има определени психолози, които да работят по превенция на насилието.

Учителите ще преминат обучения по оказване на първа помощ на ученици, както и за работа с деца, които имат емоционални и поведенчески проблеми. Те ще бъдат обучени как да се борят и с агресията и кибертормоза. В тази битка ще бъдат привлечени и обществените съвети на училищата. Ще бъдат увеличени и заниманията по интереси на децата.

Новата учебна година ще започне с преработен държавен образователен стандарт за приобщаващото образование. В него ще бъдат включени правила за координация при превенция на агресията и за работа с родителите, ще се облекчи административната тежест за учителите.

В плана е предвидено провеждане на дълбочинно изследване на законодателството, на връзките между семейството, училището и социалните служби. Проучването ще бъде проведено съвместно с омбудсмана, ДАЗД, Министерството на труда и социалната политика, МОН, АСП и УНИЦЕФ.

В борбата срещу насилието между децата и учениците ще бъдат привлечени и медиите. На тях и на Съвета за електронни медии се разчита за популяризиране на детските права, както и на добрия опит за справяне с агресията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Много е мило, че нашите учители могат всичко. Покрай преподаването, могат да решават сложни психологически дилеми, могат да работят с компютър. Сега вече ще оказват и първа помощ. Може би трябва да се научат да вадят млечни зъби, защото няма зъболекарски кабинети в много училища?! Или трябва да започнат да възпитават децата, чиито родители нямат време?! Може би трябва да ги водят по-често на екскурзии, защото родителите им нямат възможност да го правят?! Вие луди ли сте?! УЧИТЕЛЯТ ТРЯБВА САМО ДА ОБУЧАВА!!!

  2. milan
    #2

    Учителите да оказват най-напред,"първа помощ" на насилниците в училище.Изкрючването не е решение,има обратен ефект и насилието продължава,но в друго училище.Ако родителите отказват,да съдействат реално на учители и психолози,в превъзпитанието на децата си,да бъдат санкционирани.Агресивните деца,да бъдат отстранени от училище и да учат по индивидуална програма,а родителите да бъдат глобявани и държани отговорни,за поведението на децата си.

  3. daskal
    #1

    Е защо само при агресия? Децата масово пушат, пият и се дрогират. И се бият като първобитни безсловесни създания. На път сме да натоварим ролята на учителите с тази на отсъстващите родители и семейства. Въпросите извън пряката работа на даскалите са плашещо много. Как да се оправят с бременни, психясали и надрусани? Каква е първата помощ при предозиране с хероин? А с амфетамини? А с други знайни и незнайни лай.а? Какви са симптомите на различните дроги и лекарства? Какво се прави при отравяне с метилов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.