Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителите в България са намалели със 70% за последните 15 години

5 коментара
Учителите в България са намалели със 70% за последните 15 години

В момента в България работят 85 000 учители в средното образование, което представлява намаление със 70% от 2000-та година насам, съобщи в събота председателят на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров, цитиран от БТА. Преди 15 години учителите в средното образование са били около 120 000 души.

Средната възраст на учителите в момента е 57 години. По-лошо е положението само на възпитателите в детските градини, където средната възраст е 59 години.

Учителите на възраст до 30 години в средното образование са 717 или малко над 1 процент. След пет години 35% от българските учители ще бъдат в пенсионна възраст.

Единственото обяснение за тази статистика е непривлекателното заплащане на учителската професия. Българските учители получават най-ниските заплати измежду колегите си в Европа, включително и тези в Румъния. В Люксембург учителската заплата е 17 пъти по-висока от българската, а  средното европейско възнаграждение на учителите е около 8 пъти по-голямо.

В момента младите учители започва работа с минимална заплата от 530 лева, минималното възнаграждение на старши преподавателите не може да е под 555 лева, а това на главните учители - 590 лева. Към тези пари има добавка за стаж, но парите реално остават около 700-800 лева. За сравнение годишната заплата на учител в Люксембург е 87 000 евро.

На този фон децата в детските градини сега са 240 000, учениците са 751 000, а студентите са 273 000. Така от 2000 г. насам децата в детските градини са се увеличили с 20%, учениците са намалели с 40%, а студентите са се увеличили с 12 процента.

В системата на висшето образование работят 23 750 преподаватели, което е увеличение с 5% за последните 15 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Читатель
    #5

    На някого здраво му куца математиката. "717 или малко над 1 процент"? Грешка! 717 * 100 =71700 < 85000 Както вече се писа, спад от 120000-85000=35000 учители спрямо изходна точка 120000 е 35/120=29%, не 70%. Единият плещи, другият пише, без да се замисля.

  2. Филка Русофилка
    #4

    Данните на този образователен синдикалист са пълна боза и неактуални. Посоченият брой за учители в средното образование май се отнася за всички учители и преподаватели. А средният брой учащи се на 1 преподавател е близо до средното за ЕС, а в Англия, Холандия, Ирландия, Германия, Румъния, САЩ, Япония, Франция, Словакия дори е по-голям. Ето ги данните: http://www.nsi.bg/en/content/4784/teaching-staff-level-international-standart-classification-education-isced-2011 http://www.nsi.bg/en/content/4790/pupils-and-students-level-international-standart-classification-education-isced-2011

  3. Филка Русофилка
    #3

    Учителите не са намалели „СЪС 70%”, а са намалели На/ДО 70%. Значи, намалели са с 30% (от 120 000 на 85 000) или по-точно с ок. 29,2%. Българският език е изключително богат и гъвкав език, дава възможност една мисъл да се изрази по няколко начина. Но българският е и точен език, и една глупост, изречена дори от председателя на Синдиката "Образование", може да мине само при по-неграмотните даже и от него. Тази „ценна” дезинформация е плъзнала по всички медии. :) Да беше дал поне сравнителни данни по държави за брой ученици на 1 учител в средното образование, вместо да прави сензации.

  4. Борето от София
    #2

    И аз не виждам проблем, ако учениците намаляват, то и учителите да намаляват... Дори не виждам проблем и в това, че няма млади учители, защото наистина в България съотношението учители ученици не е добро (по сравнение с голяма част от Европа). Този показател е малко неточен, защото има голяма диференциация по места, но то и образованието не е добро навсякъде, и фиктивните ученици по малките населени места ги има доста, и много учители не искат да работят в ромските махали и т.н.

    Разбира се, ако

  5. tim
    #1

    1. няма нужда от сравнения с Люксембург. По много причини. 2. намаляват учители, но намаляват и ученици. Според най-груба сметка, на 1 учител се падат 7 ученика. Има ли статистика какво е съотношението средно в ЕС? 3. необходимо е децата да учат задължително до 10 клас и с това да получават средно образование. След това - колежи, университети и т.н. - да се заплащат от студентите. За най-добрите студенти - да се предлагат държавни стипендии договор за работа след завършване от най-малко 10 год.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.