Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителката фрау Меркел

7 коментара
Ангела Меркел и Андонис Самарас

Ангела Меркел може да е заявила, че не е учителка, за да оценява Гърция, но с поведението си тя предаде един урок, който гръцкото правителство трябва да научи, за да може да постигне преструктуриране на икономиката, което е необходимо условие, за да тръгне напред страната.

По време на неколкочасовия си престой в Атина германският канцлер, освен че имаше срещи с президента Каролос Папуляс и премиера Андонис Самарас, се погрижи да се срещне с гръцки бизнесмени и банкери. Целта ѝ не бе само да лансира интересите на германските компании, които развиват дейност или се интересуват да правят бизнес в Гърция, но най-вече да се информира от първа ръка за трудностите на бизнеса в страната.

Германските вестници: Горещи думи, но никакъв конкретен ангажимент

Оценките на германските анализатори за посещението на канцлера Меркел в Атина имат един общ знаменател: горещи думи за Гърция, но никакъв конкретен ангажимент, пишат германски вестници, цитирани от БТА.

На фона на враждебния климат, отровил отношенията между Гърция и Германия през последните две години, първата визита на канцлера в Атина постигна поне минимума: пред германската общественост бе прокарано посланието, че канцлерът не е зачеркнала Гърция от членство в еврозоната, противно на много представители от десноцентристкия лагер на Меркел, които биха искали Гърция извън валутния съюз за назидание, както и останалите капризни партньори от европейския юг, коментират наблюдателите в Берлин.

Още

Защото в една съвременна икономика от западен тип частната иницатива е двигателят. А Ангела Меркел знае много добре, че без частни инвестиции икономиката не може да се развива и да благоденства.

Германското правителство неведнъж е доказвало на дело, че следи за интересите на германските компании и при всяка визита на негови представители в Гърция идва ръка за ръка с германските предприемачи. И то прави всичко това, за да им подготви почвата, да им реши проблемите и да им открие пътища.

Ако премиерът Андонис Самарас иска да спечели облога за растежа на страната, ще трябва да постигне преобразяване на икономиката и да я превърне от държавно обвързана в открита икономика, която да насърчава конкуренцията и иновациите.

В този смисъл кабинетът Самарас трябва да вземе под внимание урока, предаден от фрау Меркел и да подпомогне бизнеса, като създаде една атрактивна за инвестиции среда, без бюрокрация, която да не демонизира печалбата, да улеснява и да защитава инвестициите и предприемачите.

След Меркел обаче какво?

Както и се очакваше, германският канцлер изрази политическа подкрепа за гръцкото правителство и лично за премиера Андонис Самарас. Тя дойде в Атина, като разчупи международната блокада и отправи към пазарите и инвеститорите посланието, че се интересува от Гърция. Меркел разговаря с премиера в колата, участва в заседание в правителствения дворец, разходи се заедно с него до централния вход на президенството и изслуша безнесмените, които изложиха своите проблеми.

Наред с това обаче Ангела Меркел внимателно премери думите си, не даде обещания, които не би могла да даде, призна досегашните усилия, но не скри, че остава още много да се направи и предложи да помогне, тоест да посредничи, за да приключат преговорите с Тройката кредитори, а също и да окаже натиск върху европейските механизми да улеснят отпускането на инвестиционни европейски ресурси.

Тя обаче не се анжажира за оставането на Гърция в еврозоната, макар че отправи пожелания за това и изрази надежди в тази посока.. Така че нито триумф, нито разочарование.

Гръцкият проблем продължава да бъде остър. Нещата съвсем не стоят така и който твърди противното не знае какво става. Въпросът, който обаче се поставя, е какво става след визитата на германския канцлер?

Гръцкото правителство няма какво друго да прави, освен да ускори реализацията на десетките неизпълнени структурни реформи, обещани от него, и да приключи възможно най-бързо преговорите с Тройката, за да получи одобрението на програмата и да осигури големия транш от 31,5 млрд. евро преди изборите в САЩ, защото евентуален нежелан резултат от президентския вот там би могъл да има последствия и за стабилността на гръцката икономическа система.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Много добър коментар на "урока на Меркел в Гърция" Не само гръцките, но и нащите политици трябва да разберат,че всяко правителство трябва "да подпомогне бизнеса, като създаде една атрактивна за инвестиции среда, без бюрокрация, която да не демонизира печалбата, да улеснява и да защитава инвестициите и предприемачите" иначе развитие и благоденствие няма. Щом не ти ясно какви реформи следва да направиш веднага след като вземеш властта за да осигуриш развитие не се хващай. С угоднически популизъм развитие няма - има , има развитие на застоя и перманентна криза

  2. Анонимен
    #6

    Тая тлъсто безформена комсомолка, наричана Меркел ни натресе бандита бойко борисов, заедно с нейната ХДС/ХСС.А сега се правят на ни лук яли, ни лук мирисали. За да подкрепят мутрите в България означава, че и те са същите.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Анонимен
    #4

    Откакто източна европа се отвори към западна европа, германските бизнесмени нямат чак такава нужда да правят бизнес точно в Гърция. Манталитета на гърците е ориенталски, и като цяло атмосферата в Гърция спрямо европейците е враждебна. В очите на гърците, европейците и в частност германците, са едни хора които са длъжни да им дават пари, но нямат никакво право да си искат парите обратно, а още по-малко да карат гърците да работят. Меркел се опита да каже на гърците че инициативите на самите гръцки бизнесмени ще издърпат гръцката каруца от калта, и че не е реалистично гърците да разчитат на европейски подаяния до живот.

  5. Анонимен
    #3

    Какъв бизнес в Гърция ще развиват германците. Те трябва първо да се научат на византийските номера, да заделят пари за подкупи и най-вече да научат гърците да работят поне по 7 часа. Как ли ще стане това? Най вероятно германските мениджери да научат сиртаки, да ядат и пият до сутринта и да чукат български, украински и др.славянски проститутки /гъркините не стават за нищо/

  6. Анонимен
    #2

    SOS грохнала европа

  7. Анонимен
    #1

    Меркел не смее да дава повече пари. Даже и обещания. Инак догодина на изборите, Ханс ще я ритне южно от гърба.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.