Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителски синдикат се обяви срещу увеличението на часовете в прогимназията

2 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Един от учителските синдикати - „Образование“ към КТ "Подкрепа", се обяви срещу предложеното от образователното министерство увеличаване на часовете по някои предмети в прогимназиалния етап. Мотивът за промените беше, че с намаляването на продължителността на часовете за учениците от V до VII клас от 45 на 40 минути, предложено от здравното министерство, ще съкрати времето за усвояване на материала. Заради това обаче се налага увеличаване на седмичните часове по най-натоварените и важни предмети – български език и литература и математика.

Увеличението е най-голямо в V клас, тъй като там освен по половин час повече по математика и български се добавя и половин час по география и икономика. Така общият броя часове става 32 часа седмично. По толкова ще са те и в VI и VII клас. В VI клас увеличението е с 1 час – по половин час повече за математика и български език. Половин час повече за математика ще имат и седмокласниците.

"За пореден път категорично заявяваме министерство на здравеопазването да спре с некомпетентните си намеси в образователните политики, без необходимите компетенции и без да е проучен и обобщен европейския и световен опит и практики в този фокус. Припомняме, че министерство на здравеопазването нехае за обедното храненето на деца и ученици, чиято сегашна дезорганизация вреди на тяхното развитие", пише в позицията на синдиката.

От синдикат "Образование" се обявяват и срещу удължаването на учебната година, въпреки че за момента такова не е предложено. Те се позовават на анализ на „становището на хиляди педагогически специалисти и родители”. Несъгласие с по-дългата учебна година са изразили 94% от анкетираните.

Едва 9.1% смятат, че удължаването на учебната година с увеличение на часовете по български, математика и география в V, VI и VII клас, ще повиши качеството на образованието в тези класове.

Близо 67% от респондентите биха участвали в евентуални протести срещу увеличаване на учебната година и честите промени в нормативната уредба в системата на образованието.

От синдиката призовават образователното министерство да спре конкурсите за директори, след като наредбата, по които се правят беше атакувана в съда.

В петък, 12 август, служебният министър на образованието проф. Сашо Пенов не отговори категорично дали предложението за повече часове в прогимназията ще бъде преосмислено. Към онзи момент срещу него имаше становище от Съюза на работодателите в системата на образованието. Решение щяло да има след изтичането на общественото обсъждане на предложените изменения. Проф. Пенов не каза и какво ще се случва с конкурсите за директори. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #2

    Учителския синдикат оглавяван от комунистическата вещица следва да бъде по-смел и да иZкаже истинските си намерения! 1. Учебната седмица да се съкрати до 4 дена!; 2. Дневно да се учи 1-2 часа! 3. Да се иZхвърлят от програмата всички ненужни предмети и да се наблегне патрЕотизАм, православен катехиZис и пУтянолюбие!

  2. анита хегерланд
    #1

    Изключително добри резултати за учене на език дават упражненията, в които езикът се допълва, конструира, реконструира и преобразува. Така речникът на учениците не се увеличава с тъпоумни повторения, а с практикуване на думите. Те не се изваждат от контекста, не се набляга на правила, не се наизустяват формули.
    Други ефективен начин е да се прецизира, да се формулира ясно определена цел и тя да се постига с методи, които се практикуват. Не може физиката, математиката, българският език да се учат,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.