Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителските заплати се вдигат с 15% от 1 септември

Кабинетът е твърдо решен да изпълни обещанието си за двоен ръст, обяви образователният министър

4 коментара
Красимир Вълчев

Учителските заплати най-вероятно ще бъдат повишени с 15% от 1 септември, съобщи в Пловдив в неделя министърът на образованието Красимир Вълчев, предаде БНР.

Той коментира, че това е първата стъпка към изпълнението на заложеното в програмата на правителството двойно увеличение на възнагражденията на преподавателите до края на четиригодишния мандат на кабинета.

"Финансовият министър вече заяви това намерение. Ще го доуточним допълнително, но най-вероятно първото увеличение ще бъде около 15%", посочи Вълчев.

От екипа на финансовия министър Владислав Горанов заявиха в четвъртък, че необходимият ресурс за двойното увеличение на учителските заплати в следващите 4 години е 1.4 млрд. лв., които ще бъдат осигурени.

От думите на Горанов се разбра, че мярката ще засегне всички учителски заплати. "Образованието е наш много важен приоритет", каза тогава Горанов.

През последните две години кабинетът "Борисов 2" на два пъти вдигна учителските заплати, като последното увеличение, което се случи на 1 януари 2017 г., беше средно с 8% и с 10% на стартовите заплати на влизащи в системата кадри. Така най-ниската заплата в системата стигна 660 лв., като повишението беше реално получено през март, със задна дата.

Според справка на МОН последното повишение е стигнало до 113 400 преподаватели в училища, детски центрове, градини и ясли. Според промяната минималното възнаграждение на старши учител е достигнало 688 лв., на главен учител – 726 лв., на директор – 825 лв., а на зам.-директор – 770 лв.

Повишенията са били реално изплатени в 2438 училища и детски центрове, както и в 1522 детски градини.

Само 23 училища в страната не са вдигнали заплатите на персонала си, което е дял от под 1%. Така на същите заплати са останали 355 учители.

Повишението на заплатите се прави, защото управляващите се притесняват, че до няколко години от системата ще се пенсионират огромен брой учители, а същевременно тя е непривлекателна за млади педагози с висока експертиза заради ниското заплащане. Горанов и Вълчев са твърдо убедени, че вдигането на учителските заплати е ключов стимул за повишаването на качеството на образованието.

В неделя министър Вълчев обяви още, че ще бъдат премахнати получаваните от общините финансови стимули, които създаваха възможности за откриване на нови учебни заведения.

"Моето мнение е, че в почти всички общини училищната мрежа е достигнала предела си на оптимизация", каза Вълчев.

Следващата седмица той обеща да обяви на какъв етап е работата по Оперативната програма "Наука и образование", по която трябва да се предприемат спешни мерки, за да няма загуба на средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Проблемът със заплатите ще се реши, но комуникацията между родителите и учителите - не. Обществото ни е сбор от родители, които имат своите права, представа за образованието и желание за личен просперитет. Но ние нямаме визия как се постига доброто образование, как децата да искат да учат по цял ден от 8 до 18 часа и да искат да се състезават помежду си, без това по някакъв начин да облекчава живота им в училище. Какво ги стимулира да учат повече и по-добре?! С административни мерки качеството не се случва.

  2. С.Славов
    #3

    Това е вдигане на "калпак" - не допринася нищо за качеството на образованието. ==== В едно училище има няколко преподаватели по математика.Те преподават на различни паралелки.На входното ниво в началото на годината децата показват различни резултати.В края на годината единият преподавател е повишил средната оценка на класа,а останалите са намалили оценката = всички получават еднакво увеличение на заплатата.Не се ли направят стандарти и да се отчита два пъти в годината резултата по еднакви критерии за всички преподаватели и се стимулират тези ,които работят ще има количество,а не качество.

  3. симпатяга
    #2

    Заплатите им трябва да се вдигнат,спор няма. Но да се поставят камери във всяка стая и като се види какво правят /или не правят/,както се нагледахме напоследък на сбивания,обиди,че и убийства,както и на отношения на педагози към деца дори в ясли,да бъдат съдени възможно най-строго.

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.