Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителските заплати според заслуги ще се определят по три стълба

22 коментара
Учителските заплати според заслуги ще се определят по три стълба

В сряда държавата и синдикатите се споразумяха за компромисен вариант относно въвеждането на диференцирано заплащане на учителите. Критериите, по които ще става това, трябва да бъдат готови до две седмици. Това решиха представители на държавата, синдикатите и работодателите на заседание на отрасловия съвет.

За тази година Министерството на образованието и науката (МОН) разполага с малко над 13 млн. лева за диференцирано заплащане на учителския труд.

Образователният министър Даниел Вълчев настояваше за добри постижения всеки десети преподавател да получи 50% над заплатата си. От Синдиката на българските учители обаче искаха парите да се дадат на възможно най-много хора, което щеше да доведе до по-малко увеличение.

В крайна сметка социалните партньори решиха диференциацията да става на три нива, като така частично се удовлетворяват исканията и на двете страни.

Увеличението на заплатите ще става на национално и местно ниво според индивидуалните заслуги на учителя и постиженията на училището.

На национално ниво държавата ще отпуска определена сума на най-добрите училища, като тя ще бъде разпределяна поравно между всички учители в отличеното училище.

На местно ниво получената от МОН сума обаче ще се дава според определени критерии само на най-заслужилите педагози.

Крум Крумов от КТ “Подкрепа” каза пред Mediapool, че Вълчев е предложил съотношението между първия и втория стълб да бъде 40:60, но засега решение по този въпрос няма.

Увеличението на заплатите по третия стълб ще става според постиженията на учителите по един предмет въз основа на техните постижения.

Предвидените средства за тази година обаче няма да стигнат за финансирането и на третото ниво, затова то ще започне да действа от следващата година, съобщиха от МОН.

Все още не са ясни точните изисквания, по които ще се определят учителите с по-високи заплати. Не е решено и кой ще прилага критериите. Предвижда се първото увеличение на заплатите чрез диференцирания подход да стане през юни, обясни Крумов, но каза, че този срок все още не е сигурен.

Създадена е работна група, която до 2 февруари трябва да подготви предложение за критерии за повишаване на заплатите според заслугите, каза пред Mediapool Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. Експертите трябва да дадат становище и за това каква тежест ще има всеки от стълбовете и как точно ще бъдат прилагани изискванията.

Досега се предвиждаше за диференциацията да се вземат под внимание постижения като образование и стаж, участие в проекти и извънкласни дейности, работа с деца със специални образователни потребности, използване на информационните технологии в час. Влияние ще оказват и получени награди, участие на учениците в олимпиади и състезания.

По думите на Такева около 40 000 учители отговарят на тези критерии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван
    #22

    Повишението да бъде умерено без драстични разлики.

  2. София
    #21

    За всички еднакво повишение,при това 50%,дори е малко.Мнението е сумарно.

  3. Стоян Петров
    #20

    Смятам ,че това е поредния лост за мачкане на учителите от страна на работодателя, т.е директорите.Много прогресивни и работещи учители са нежелани или несимпатични на директора.Без коментар.

  4. руслана
    #19

    Да ди синдикалист /или лидер/ не означава да си професионалист!!! Те ли ще ни оценяват?!!!Да живеят частните уроци, останалото е илюзия! Не съм чувала за ученик да влезе в даден ВУЗ без да е кихал кеш за частни уроци или си е "платил законно" в т. нар. Свободни университети.

  5. Ренета
    #18

    Всички учители трябва да получат по 30% увеличение на своите заплати , а тези които подготвят олимпийски отбори - 40%. за тях никой няма да спори . Иначе всичко друго е поредното недомислие в този бранш и няма да доведе до нищо добро както за учениците , така и за учителите.

  6. Бивш учител
    #17

    Защо надавате уши за манипулациите на престъпните политици и фондации. Ако в частните уроци се въртят 600 мил. то поне ще има 1000 учители с поршета, мезонети, вили в Испания или другаде по света. Е, аз такъв учител не съм видял! Няма май и да видя ?!За твое сведение учителите в България са около 60хил. души.

  7. песимист
    #16

    Министърът го е казал - ако не раздадем тези 13 млн. лева, ще трябва да ги връщаме в бюджета. Целта е ясна -пари има, няма го начина за наистина обективното им раздаване. И затова и министърът, и синдикатите са наясно с въпроса за изпокарването на учителите помежду си, защото всеки учител, и най-некадърния, от девет кладенеца ще донесе вода, за да докаже своя принос в общото благосъстояние на училището. Че има достойни и за 1000 лева заплата учители - има, че има и такива за изхвърляне от сферата

  8. Захариса
    #15

    Съгласна, може пък критериите за повишението да са справедливи - не сме ги видели още, но първо да се въведат тестовете, т.е. да отпаднат частните уроци, с които любимите ни учители рекетират от много време насам родителите. Преди 2-3 месеца се оповести чрез медиите огромна цифра: 600 млн годишно за частни уроци!!! И това ако не е "сива икономика"...

  9. nedovolen
    #14

    Ти къ я мислиш, ве - кои са ти обективните критерии, а? Кво са виновни примерно някои квартални съвестни даскали, до които няма да стигне и лев, понеже още по първия стълб няма да им оставят нищо, а и после някви нахъсани дзмейове от МГ-та и ЕГ-та ще си изпратят целите класове на олимпиади да си трупат заслуги на техен гръб. Да не би да те са ги учили до 7-ми клас, а?

  10. силвия
    #13

    средната заплата във филхармонията е 250 лева, само че музикантите там ходят на турнета извън страната, могат да създават собствени формации и т.н. А какво да каже един учител по география, например. специалността му не е атрактивна за частни уроци. Умира си човекът гладен и жаден.Освен това този музикант от филхармонията нека да стане учител по пеене, за да го видим какава песен ще пее дори по време на " големите ваканции".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.