Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителските заплати в ЕС намаляват, България е сред изключенията

7 коментара
Учителските заплати в ЕС намаляват, България е сред изключенията

Все повече европейски държави намаляват или замразяват учителските заплати като България е сред малкото страни, където се наблюдава увеличаване на доходите на преподавателите с три процента за периода 2011-2012 г., Въпреки това учителските заплати у нас все още са сред най-ниските в ЕС. Това сочат данни на Европейската комисия, оповестени в петък.

Заради икономическата криза, 16 европейски държави са намалили или замразиха учителските заплати. По данни на доклада, най-засегнати от бюджетните ограничения и мерките за икономии са преподавателите в Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Словения.

 

Възнагражденията на учителите в Кипър, Естония, Франция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Великобритания, Хърватия и Лихтенщайн са намалели слабо или са останали непроменени. В Чехия, Полша, Словакия и Исландия растат от средата на 2010 г. насам, а заплащането в Румъния почти се е изравнило със заплатите от времето преди кризата.

 

Докладът показва, че от средата на 2010 г. насам икономическата криза се е отразила неблагоприятно върху заплащането на учителите. Все повече държави намаляват заплатите и възнаграждения за неработни дни или премиите. В Гърция основните заплати на учителите са намалени с 30 на сто и не се изплащат премии за Коледа и Великден.

 

В Ирландия заплатите на новоназначените учители са намалени с 13 на сто през 2011 г., а възнаграждението на учителите, назначени след 31 януари тази година, е намаляло с още 20 процента, тъй като са премахнати парите за квалификация. В Испания заплатите на учителите и на другите служители в обществения сектор са свити с около 5 на сто през 2010 г. и оттогава не са съобразявани с инфлацията. Подобни мерки са въведени и в Португалия, отбелязва ЕК.

 

В Европа максималното възнаграждение на най-опитните преподаватели обикновено се равнява на две минимални заплати за новопостъпващи преподаватели. Учителските организации се опасяват, че е възможно младите хора да загърбят професията, защото за да се достигне този максимален размер, са необходими средно 15-25 години стаж.

 

Въпреки че учителските заплати при постъпване на работа не са особено привлекателни, в много европейски държави повечето учители се доближават до официалния максимален размер на заплащане в сектора, като се вземат предвид възнагражденията за допълнителни отговорности или извънреден труд. Например в Латвия нетното им възнаграждение е почти два пъти по-голямо от максималната основна заплата. В Дания, Литва, Полша, Словакия, Финландия, Англия и Уелс нетното възнаграждение също надвишава максималната основна заплата, след като се начислят и добавките.

 

До известна степен това може да се обясни с факта, че относително голям дял от учителите са в по-напреднала възраст. В някои държави няма достатъчно учители и има опасения заради застаряването на преподавателите.

 

Независимо от твърденията на всички държави, че си поставят като основен приоритет повишаването на постиженията на учениците и студентите, едва половината от проучените в доклада страни предоставят на учителите допълнителни възнаграждения за добри преподавателски резултати или високи резултати на учениците (България, Чехия, Дания, Естония, Гърция, Латвия, Унгария, Австрия, Полша, Румъния, Словения, Финландия, Швеция, Великобритания - Англия, Уелс и Северна Ирландия, както и Турция).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Айде сега дайте конкретни цифри, за да видим в какво се състои изключението.

  2. Анонимен
    #6

    Пишете глупотевини. Дайте конкретни числа. Например: заплатата във Великобритания е останала непроменена и е средно http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/salary/teaching-salary-scales.aspx паунда годишно.

  3. Анонимен
    #5

    От първа ръка: намалените с 30% заплати на гръцките учители в момента са около 1100 - 1200 евро. За по-нормалните страни в ЕС няма въобще какво да ви обаждам, защото съвсем ще се разстроите. Но така е в БГ... Още при социализЪма плочкаджиите, келнерите, барманите, таксиджиите, стругарите и т.н. взимаха повече от учителите. Тази нацийка винаги е "уважавала" интелигентните в редиците си. Затова и е на този хал.

  4. Анонимен
    #4

    тази т.нар. статия е чудесна илюстрация на абсурдността на положението в ЕС, както и абсолютната непотребност от подобна статистика. положението не е жалко, а трагично, защото да не влагаш в образованието е равносилно на убийство. колкото до българските заплати, те са обидно ниски, и единствено увеличение с една нула отзад би могло да се нарече увеличение, всичко друго е плод на болна стъкмистика, политически игрички и с една дума безобразие!

  5. Анонимен
    #3

    Тази статия е пълна безсмислица. Какво въобще е написаното тука. Че заплатите на учителите в България са добри ли? Този, който е написал че заплатите се увеличават си няма и на идея какви са заплатите на учителите по света. За сведение на драскача, мога да му кажа, че съотнесено към средната заплата - учителската надвишава между 30 и 100 процента в зависимост в коя държава. Само в България средната заплата е по-висока от учителската. И това се приема за "нормално". Само пишат двойки на готините ученици и "нищо не правят". В България е измислена и поговорката за зелен кон и умен даскал. Това е положението рожби на реалния социализъм.

  6. Анонимен
    #2

    Какво подвеждащо заглавие! Българските учители взимат в пъти по-ниски заплати и от най-бедните си колеги от Европейския съюз. Увеличението от 5-10-15 евро (и то ако Дянков все пак благоволи да го даде) изобщо не се и смята за промяна на заплата в другите страни от Европа.

  7. Анонимен
    #1

    "България е сред изключенията" ...просто защото няма накъде повече да намаляват! Те и учители засвета почти не останаха: който можа, по всякакъв начин се насочи другаде, за да си изкарва поне насъщния - повечето от тези, които в момента преподават са изпаднали неудачници :( А младите идеалисти, които би трябвало да изместят неудачниците, бързо посърват, когато се сблъскат с тежката действителност на "работата" Тежко ни, Народе изродени...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.