Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учителският синдикат иска 5% от БВП за образование през 2015 г.

4 коментара
Сн. БГНЕС

Пет процента от брутния вътрешен продукт да бъдат отделени за образование през 2015 г. Такова е искането на Синдиката на българските учители (СБУ), представено в четвъртък от председателя на синдиката Янка Такева по време на конференция на тема "Предизвикателства и перспективи пред младите учители за адаптиране в училищна среда". В събитието участваха министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, и заместник-министър Ваня Кастрева.

Такева отбеляза, че дискусията, как от 3,8 от БВП за образование за 2014 г. средствата да се повишат на 5 процента за 2015 г., е много сериозна и СБУ е направил разбивка.

Министър Танев отговори, че каквото зависи от него и каквото е възможно ще го направи, но отбеляза, че първо трябва да се види каква ще е бюджетната рамка.

Янка Такева изброи и останалите искания на СБУ към новия образователен министър. Първото от тях е за промяна в Закона за професионалното образование, свързана с въвеждането на дуалното обучение. Много важно е да бъде приет и новият Закон за училищното образование, както и да има промяна в съдържанието на учебните планове и програми, за които настояваме от години, заяви Такева.

По думите ѝ трябва да има промяна и във "философията" на делегираните бюджети на училищата. Те бяха въведени във всички училища след голямата учителска стачка през 2007 г. и въз основа на тях - според броя на учениците, училищата получават средства за заплати, разходи и ремонти. Делегираният бюджет нека да остане като политика за финансиране, но към критерия за броя на учениците в дадено училище, трябва да има и други критерии, посочи Такева. Тя добави, тези нови критерии трябва да са свързани с броя на паралелките и с населеното място, в което се намират училищата. Сега затруднения заради делегираните бюджети имат училищата с малко ученици, които разполагат с по-малко средства.

Такева съобщи, че през учебната 2014/2015 година се увеличава броят на младите учители до 35 години в училище, като те са вече 5800 от общо 91 490 учители в страната. Според нея и сегашният брой на младите учители е изключително нисък, но тя припомни, че те са били 4000.

СБУ ще поиска промяна в постановление 86 на Министерския съвет за приема в педагогическите специалности. Трябва да се повиши изискването за бала на кандидат-студентите в тях, както и да се въведат и други критерии за кандидатстване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Павел Лазаров
    #4

    Това привързване на парите за образоването на нашите деца с размера и тенденцията (нарастване/спадане) на БВП е пагубно! Необходимо е час по-скоро да разкачим каквото и да е в образованието от тази крива мярка. Аргументите ми са тук --> http://probujdane.com/statii/novo_obrazovanie.htm#bvp

  2. tim
    #3

    Да посмятаме! - 5% от БВП е около 4 млрд. лв/год - 91500 учители биха получили около 1 млрд лева като заплати (при средно 900 лв/човек разход = около 600 чиста заплата) - къде (ще) отиват останалите 3 млрд лв/година. Не е реалистично да се изразходват за поддръжка на сградите.

  3. Иван Асенов Стоянов
    #2

    Колкото и да се дават пари за образованието, без реформи нищо няма да стане. Дечицата от началните класове носят учебници по 10 кг. всеки ден, програмите им са натоварени като за по-горни класове и разбира се малко от голяемия обем по програма остава трайно в главите им. Университетите като търговски дружества бълват "специалисти" с ненужни в живота специалности за тези, които са решили да си "поживеят" 5-6 години като студенти за сметка на мама и тате.

  4. boby1945
    #1

    Имат право да искат, образованието е наникъде с главата след толкова много рИформи начиная от 1957 година.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.