Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учреден е Институт за изследване на престъпленията на комунизма в България

0 коментара

Повече от 15 години след падането на комунизма, и у нас бе учреден Институт за изследване престъпленията на комунизма в България. Целта е да изследва комунистическата идеология и практика, като анализира и оцени проникването, развитието и проявлението на комунизма в България; да информира българската и световна общественост за неговите престъпления и събере доказателства за тях, които да допринесат за неговото морално осъждане.

Управлението на БКП започна през 1944 г. с отделни престъпления и стигна до кланета, а впоследствие издигна като система на управление масовата престъпност. Но то бе предхождано от четвърт век гражданска война на българските комунисти срещу българското общество, от атентати, "въстания" и терористични актове, истината за които трябва да се каже, убедени са учредителите на института.

През май 2000 г. 38-то Народно събрание прие Закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен, но неговото наследство не бе разградено. Българското общество не наказа комунистите за престъпленията им, не ги отстрани от властта и политиката, позволи им да подменят истината за миналото и да установят пълен контрол върху медиите, припомнят учредителите на института. Те са убедени, че това предпоставя многобройни и крайно опасни последствия за демократичния процес в България, описани в Резолюция 1096 на Съвета на Европа от 27 юни 1996 г. като "установяване на режим на олигархия вместо на демокрация, на корупция вместо на правова държава, и на организирана престъпност вместо зачитане правата на човека".

Учредителите - историци, журналисти, научни работници и общественици, са водени от убеждението, че е крайно време да бъде установен истинския размер на престъпленията и жертвите на комунистическия терор в България, да се потърси морална отговорност за тези престъпления от БКП и нейната правоприемничка БСП, и наказателна отговорност от конкретните извършители на престъпления срещу човечността, за които няма давност.

Председател на Управителния съвет на института е журналистът Калин Манолов, а негов заместник е е Стоян Груйчев. Членове на Управителния съвет са проф.д-р Пламен Цветков - историк, доц. Евелина Келбечева - историк, ст.н.с. Никола Казански - икономист, Емилия Цанкова - театрален режисьор , Христо Троански - писател.

Българският институт за изследване престъпленията на комунизма е сдружение с нестопанска цел. Подобни институти или организации със същите цели има в повечето от бившите комунистически страни, като някои от тях са на бюджетна издръжка и се ползват с пълната подкрепа на съответните държави при изпълнение на задачите си.

В сряда Калин Манолов съобщи, че институтът е внесъл открито писмо до председателя на парламента Огнян Герджиков и премиера Симеон Сакскобургготски, с което се противопоставя на приетите от МС предложения за промени в Закона за класифицирана информация.

Промените дават възможност за унищожаване на секретни материали с изтекъл срок на защита от различни ведомства, без контрол от страна на ДКСИ. Това създава предпоставки за унищожаване на архивни материали с изключителна историческа и справочна стойност, които още не са проучени.

Почти две години декласификационните разпоредби на закона не се изпълняват от редица държавни институции, сред които МВР, Министерството на отбраната, и Националната разузнавателна служба, които не предават материали с изтекъл срок на защита в Държавния архив. Това води до грубо нарушаване на прогласеното в конституцията право за достъп до информация, се посочва в писмото.

От института призовават:

-Да се приеме текст, с който да се забрани унищожаването на архивни материали, датирани преди април 1990 г.;

- Да бъде приета поправка, изключваща прилагането на Закона за личните данни спрямо тези архиви;

- Във ведомствените комисии за преглед на архивното наследство задължително да бъдат включени експерти от Главно управление на архивите при МС;

- Да бъде приета процедура, с която ръководителите на организационни единици да бъдат задължени да обявяват по съответен публичен път архивните материали, които се разсекретяват;

- Да бъде приета разпоредба, позволяваща на гражданите да обжалват по съдебен път решения на ведомствените комисии за унищожаване на секретни материали с изтекъл срок на защита.

В писмото се настоява МС и ДКСИ незабавно да предприемат необходимите управленски решения за изпълнение на Закона за класифицираната информация в частта за предаването на материалите с изтекъл срок на защита в Държавния архив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.