Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна и Молдова получават официален статут на кандидати за членство в ЕС

3 коментара
Френският президент Еманюел Макрон, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен дават пресконференция след решението за Украйна и Молдова, Сн. ЕПА/БГНЕС

Лидерите на държавите от Европейския съюз решиха снощи Украйна и Молдова да получат официален статут на страни кандидати за членство в ЕС, предаде ДПА, като се позова на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

"Исторически момент. Днес е решаваща стъпка по пътя ви към ЕС", написа той в Туитър.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази увереност, че двете бивши съветски републики ще проведат необходимите реформи възможно най-бързо, предаде Ройтерс.

Получаването от Украйна на статут на кандидат за членство в ЕС "е много силен сигнал към Русия", каза френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Франс прес.

Украинският президент Володимир Зеленски приветства новината.

"Това е уникален и исторически момент в отношенията Украйна-ЕС", написа Зеленски в Туитър. Той изрази увереност, че "бъдещето на Украйна е в" Европейския съюз.

"Исторически ден за Молдова", изрази задоволство президентката на страната Мая Санду. Тя призна, че предстои "труден път, който ще изисква много труд и усилия". "Ние обаче сме готови да го извървим заедно, за да осигурим на (молдовските) граждани по-добро бъдеще", обеща в същото време Санду.

В петък Европейската комисия вече препоръча две бивши съветски републики да получат официален статут на кандидати за членство в ЕС.

Раздираната от война Украйна и съседна Молдова от месеци лобират да започнат преговори за членство в съюза. Самият процес на присъединяване, политически обременен и юридически сложен, обаче може да се проточи с години или дори с десетилетия, отбелязва ДПА.

Получаването на официален статут на кандидат за членство е едва първата от много стъпки. Тя обаче осигурява достъп до финансова подкрепа за социални, правни и икономически реформи с цел приближаване на съответната страна кандидат до стандартите на ЕС, посочва ДПА.

Франс прес посочва, че по план Европейската комисия трябва да даде в края на годината първа оценка за провежданите от Украйна и Молдова реформи, по-конкретно в областта на борбата с корупцията и за гарантиране на независимостта на съдебната система.

Що се отнася до Грузия - друга бивша съветска република, която също има амбиции за присъединяване към ЕС, лидерите на 27-те прецениха, че трябва да извърши още реформи, за да може да получи официален статут на кандидат за членство. Те обаче признаха европейската перспектива пред южнокавказката страна.

"Бъдещето на Грузия е в ЕС", написа в Туитър Шарл Мишел.

Президентката на Грузия заяви, че нейната страна е решена да предприеме необходимите мерки, за да получи статут на кандидат за присъединяване, предаде Франс прес.

"Готови сме да работим решително през следващите месеци да получим статут на кандидат", заяви Саломе Зурабишвили в "Туитър", след като ръководителите на ЕС не дадоха зелена светлина на страната ѝ, но все пак признаха, че тя има перспектива да се присъедини един ден към ЕС.

"Исторически момент"

Украйна получи от Европейския съюз статут на кандидат за членство в "исторически момент", пише британският в. "Индипендънт".

Въпреки че може да мине повече от десетилетие преди Украйна да стане пълноправен член, взетото на двудневната среща на върха на ЕС решение е знакова стъпка, показваща готовността на съюза да се разшири дълбоко навътре в територията на бившия Съветски съюз, коментира вестникът. Киев, а и Молдова, която получи същия статут на срещата на европейските лидери, ще трябва да ограничат корупцията в управлението и да извършат реформи, ако искат наистина да се присъединят към ЕС. Извън цялата триумфална риторика около това решение, че съюзът започва едно от най-амбициозните си разширявания в Източна Европа, има опасения, че тази стъпка ще е причина за спорове и може да застраши вътрешната сплотеност на съюза, по-специално резервираност вътре в самия ЕС към по-нататъшното разширяване на съюза, включително с балкански държави като Албания, Босна, Косово, Черна гора, Сърбия и Северна Македония, пише "Индипендънт".

Рушащото се единство на ЕС дава на Путин още една възможност да спечели, е заглавието на коментар по същата тема, поместена в "Дейли телеграф".

Авторът отбелязва, че има опасност Европа да покаже, че Кремъл е бил прав в преценката си, че тя е прекалено разединена и изтощена за продължителна борба по въпроса за Украйна.

По-специално според автора това личи от тазседмичната среща на европейските лидери, която той нарича "класика в жанра" и която е била изпълнена с топли думи към президента Зеленски, а на страната му е бил предоставен статут на кандидат за членство в ЕС. Същевременно обаче, изтъква авторът на статията, зад кулисите има огромни разногласия по въпроса с влизането в съюза на Украйна и Молдова. Същевременно процесът на присъединяване може да отнеме повече от десетилетие, а както се изрази наскоро един представител на Кремъл, след две години Украйна може и да не съществува вече, пише авторът на статията.

Киев получи статут на кандидат за ЕС, което е знакова победа на фона на войната, коментира "Вашингтон пост".

Американското издание отбелязва, че по този начин съюзът е дал на Украйна и лидера ѝ Зеленски морално поощрение, от което те са имали голяма нужда.

Това действие е и важна стъпка за Европа и сигнал към Русия, изтъква вестникът.

"Ню Йорк таймс" коментира, че първата стъпка към присъединяването на Украйна към ЕС е знак за солидарност с нея на фона на войната.

Според изданието това е и знак, че съюзът вижда бъдещето на Киев в прегръдката на демократичния Запад.

Решението беше взето в критичен момент, в който има опасност Русия да превземе още територии в Източна Украйна, където украинските сили са превъзхождани от гледна точка на въоръжение и са застрашени от обкръжаване в хода на ожесточените боеве в района на град Лисичанск.

"Уолстрийт джърнъл" пише, че макар ЕС да е отворил вратата за членство на Украйна, съюзът е показал също, че му е трудно да запази дългосрочното си желание да продължи да се разширява. Причината в частност е, че подкрепата за разширяването в много от западноевропейските страни е намаляла заради опасенията от наплив на евтина работна ръка, както и от това, че съюзът става прекалено голям и тромав, коментира изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #3

    ...и в НАТО ще се влиза... ;-) ... Като член на НАТО Украйна ще бъде основен стълб: голяма, мощна, с опит и добре (даже много добре!) въоръжена. И ще намалее тежестта на голямата, но даста лабава, Турция...

  2. Stefan
    #2

    Щом такава корумпирана, пропаднала и нацистка държава, изтребваща собственото си население и забраняваща майчиният език на малцинствата и чуждоезичната култура и литература може да бъде кандидат член на ЕС, значи съюзът си отива. Най-обидно е за нас, които бяхме принудени да спрем атомната си електроцентрала - продажбите ни политици се съгласиха - и какво ли още не. От украйна не искат нищо. Освен да воюва против собственото си население де. И да снабди западна европа с десетина милиона бели бежанци, най-вече бежанки. Абе май от тях искат повече като се замислиш.

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    На Украйна и Молдова - добре дошли, а Грузия кога?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.