Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна обърна гръб на Европейския съюз

Страната ще гарантира националната си сигурност като възобнови икономическите отношения с Москва

47 коментара

Дни преди очакваното подписване на споразумение за асоцииране Украйна обърна гръб на Европейския съюз и даде знак, че се преориентира към големия си съсед на изток и ръководения от него Митнически съюз. Това стана ясно, след като най-напред украинският парламент отхвърли всички законопроекти, които можеха да позволят на излежаващата седемгодишна присъда Юлия Тимошенко да замине на лечение в Германия, а малко по-късно украинският кабинет нареди да бъде "преустановен процесът на подготовката на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС". Лично Путин пък изрази готовност Русия да се включи като трета страна в преговори между Бруксел и Киев.

Партията на регионите отхвърли всички евроинтеграционни закони

Най-напред в четвъртък сутринта украинският парламент не прие нито един от шестте законопроекта, които биха позволили бившият премиер Юлия Тимошенко да замине за лечение в чужбина.

И шестте текста, внесени за гласуване, получиха не повече от 195 гласа при 226 необходими. Депутатите от партията на президента Виктор Янукович гласуваха единодушно против всичките законопроекти. Това накара депутатите от опозицията да започнат да скандират "Срам!".

ЕС заяви, че без да бъде решен "въпросът за Тимошенко", няма да бъде подписано споразумение за асоцииране на Украйна към ЕС. Очакваше се това да стане на срещата на високо равнище във Вилнюс, която е на 28-29 ноември.

Тимошенко излежава седемгодишна присъда за злоупотреба с власт. Според ЕС тази присъда е политически мотивирана и е пример за "избирателно правосъдие".

Представителят на Партията на регионите на Янукович Владимир Олейник, не изключи възможността парламентът да се събере на извънредна сесия във връзка с казуса Тимошенко. Лидерът на партията на Тимошенко "Баткившчина" (Отечество) в парламента Арсений Яценюк пък предаде на председателя на Върховната рада проект на президентски указ за помилване на бившата премиерка.

Яценюк заяви, че в петък Върховната рада (украинският парламент) ще разгледа законопроектите за прокуратурата и за лечението на затворници зад граница. Според Яценюк за това е постигната договорка между председателите на парламентарни групи. Депутатът от "Баткившчина" Генадий Москал обаче изрази съмнение във възможността за постигане на консенсус.

Правителството спря подготовката на споразумение за асоцииране

Малко по-късно бе съобщено, че Украйна прекъсва подготовката на споразумение за асоцииране с Европейския съюз и предлага да бъде създадена тристранна комисия по търговията ЕС-Украйна-Русия. В постановление, публикувано на неговия официален сайт, украинският кабинет нарежда да бъде "преустановен процесът на подготовката на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС", за да бъде "гарантирана националната сигурност, да бъдат възобновени икономическите отношения с Русия и да бъде подготвен вътрешният (украински) пазар за равноправни отношения с Европейския съюз".

Украинското правителство предлага да бъде създадена тристранна комисия за търговия ЕС-Украйна-Русия. То освен това се обявява за "възобновяване на активния диалог с Русия и останалите членове на Митническия съюз" начело с Москва, който от няколко месеца предлага на Киев да се присъедини към него.

Съветникът на украинския президент по международните отношения Андрий Гончарук обясни решението на правителството с рисковете за вътрешния пазар на страната. Правителственото постановление не затваря по принцип възможността за европейска интеграция на Украйна, увери същевременно той.

Андрий Миселюк, директор на украеинския Институт за социално-политически планирания обаче определи решението като "геополитически обратен завой".

След решението на правителството в Киев опозиционният лидер Арсений Яценюк поиска  оставките на президента Виктор Янукович и премиера Микола Азаров. "След като Янукович отказва да подпише споразумението, това е не само държавна измяна, но и причина да бъде поискана неговата оставка и тази на правителството", каза Яценюк.

Путин: Русия може да се включи в преговорите между Украйна и ЕС

След това руският президент Владимир Путин даде знак, че Русия  може да се включи в преговорите между Украйна и ЕС по асоциирането на Киев към съюза.

По думите на Путин, читирани от ДПА, украинският президент Виктор Янукович е формулирал позиция, според която се предлагат тристранни преговори по въпроса - между Европа, Украйна и Русия. "Ние сме "за", но само преди приемането на решение за евроинтеграцията на Украйна", каза руският президент в изказване пред Руското литературно събрание. Той поясни, че Русия не може да участва в преговори по неща, за които са били взети решения без нейното участие.

Путин категорично отхвърли твърденията, че Москва води агресивна политика срещу интеграцията на Киев с ЕС. "Ние не сме против суверенното право на избор на Украйна, каквото и да е то. Но ако ни бяха казали, че Украйна ще влиза в НАТО, то тогава бихме били реално против", заключи президентът на Русия.

Янукович: Украйна ще продължи да работи за интеграция с ЕС, но освобождаването на Тимошенко е невъзможно

На пресконфереция във Виена, където е на официално посещение, украинският президент Виктор Янукович увери, че страната му ще продължи да работи за интеграция с Европейския съюз въпреки преустановяването на подготовката за подписване наспоразумението за асоцииране със Съюза.

Той обясни обаче, че Украйна все още не е толкова близо до приемането на конкретни решения, колкото смятат европейските му колеги и добави, че освобождаването на опозиционната лидерка Юлия Тимошенко, което беше едно от условията за подписване на споразумението за асоцииране, не се допуска от украинското законодателство. По думите на Янукович дискусията по този въпрос "се разпалва в много посоки", но ако трябва да се даде еднозначен отговор, решението за освобождаване на Тимошенко е "невъзможно".

ЕС: Киев има шанс до последната минута

Киев ще има шанс за подписване на споразумението за асоцииране с ЕС "до последната минута", заяви президентът на Литва Далия Грибаускайте, чиято страна е ротационен председател на ЕС до края на годината и организира срещата на върха между ЕС и страните от Източното партньорство на 28 и 29 ноември във Вилнюс, където трябваше да се състои церемонията за подписване на документите.

Външният министър на Литва Линас Линкявичюс уточни, че решението е в ръцете на Киев и има смисъл да се изчака развитието на ситуацията, преди да се правят каквито и да било изводи.

Линкявичюс уточни, че решението на ЕС за споразумението ще бъде взето след "всестранна оценка на окончателната информация" и изрази надежда, че при добро желание президентът Янукович може да повлияе на хода на събитията.

Европейският комисар по разширяването Щефан Фюле обаче отмени планираното си за четвъртък посещение в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #47

    муспи - Ванга е предсказала че ще има цар, ще се въстанови монархията. Това ще стане 17-18 година при голями борби. Ще дойде трети Владимир в Русия - Ленин и Путин са двамата, и двамата са евреи, докато Ленин на четвърт Путин напълно. Тогава ще се извиси Русия и ще покори света.

  2. Анонимен
    #46

    Русия ще се изправи и стане Първа в света,да е жив Путин и Медведев-руската мечка.Ванга го е предсказала....А българия нека лапа Западните мухи и да загива.....

  3. Анонимен
    #45

    не им трябва ЕС,ще ги разори ,както стана в България,разсипаха култура,производство,наука,енергетика,навсякъде е корупция,кражби,безработица и мизерия,само олигарси ,депутати и политици живеят в охолство,народа масово измира,няма пари за лекарства-това е нов неоколониализъм-изнасят ни редките метали и златото......,а ние сме в мизерия

  4. Анонимен
    #44

    Браво на управниците в Украйна , явно са си научили урока и си защитиха нациионалния интерес обръщайки гръб на ЕС(еврейския съюз) ако все пак още се двоумят да питат нас както се казва не питай старило,а патило ,защото на нас ЕС ни донесе мизреия ,безработица циганизация и сега ислямизация ,колко по скоро и ние се откопчим от ЕС толкова по добре,защото Ес е едно мъртво родено юдео--масонско недоносче което няма бъдеще.

  5. Анонимен
    #43

    Хората в тая страна,които живеят на запад от Киев са настроени положително към ЕУ,а също така и към употреба на украинския език в разговорната реч.Тия в Крим и в Източна Украйна,там,където е съсредоточена промишлеността,те пък са настроени към Русия.Това е положението в Украйна.Попаднал българин в големите градове в западната част често може да чуе обидната дума,че те(българите)са по-големи слуги от нас(украинците)на Москва.В тоя случай освен една псувня в отговор,друго не бива да им се дава,понеже

  6. Анонимен
    #42

    Украйна избра между празните обещания от ЕС и реалната възножност тази година да купува петрол и газ преференциално от Руссия.

  7. Анонимен
    #41

    Друг въпрос имам.Често се говори тук за Евразийски съюз.Влизам в гооглето и чета там за оня Дугин(или как беше).И покрай Дугин попрочитам и още нещица.Даже последно и един грък,професор в Отава,струва ми се,тъй го прочетах,та и той дава мнение по въпроса.
    С други думи темата не е от днеска и не е идеята на сегашния руски президент.Темата е стара и май покрай нея и заради нея став и Първата световна война,а после и на Втората такава пак успяха да вкарат съветите във война с нацистите,т.е.пак Русия

  8. Анонимен
    #40

    33,както винаги,пак показа колко си прозд.Ти как може да мериш малката Българийка с ония там,установили се на Днепър,проснали се чак от Новгород,направили държава,която за времето си е една от могъщите на Европа.Нещо фантазийката ти работи в посока нередовна,а?

  9. Анонимен
    #39

    Поздрав за Украйна,не им трябва чуждо робство и грабене,както правят в Бйлгария

  10. Анонимен
    #38

    Моето мнение е че въпросът с асоциирането на Украйна никак не се връзва с условието наречено Тимошенко. Очевидно Брюксел по този начин доста драстично се намесва във вътрешните работи на Украйна и по този начин опипва почвата доколко Киев е склонен да приеме диктата на ЕС във всички области.Все пак Украйна макар и млада държава си е държава и не мисли по никакъв начин да си предава суверенитета в ръцете на Брюкселските чиновници.
    Представете си ЕС с членове Украйна и Турция?! Все пак това не са

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.