Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна отбелязва 85 г. от големия сталински глад

7 коментара
Украйна отбелязва 85 г. от големия сталински глад

Тя, за разлика от майка си и малкия си брат, оцелява благодарение на непознати, които споделят храната си с нея "до последния грам". Деветдесет и седем годишната Оксана Остапенко не е забравила за големия глад, покосил украинците през 30-те години.

"Идваха и ни отнемаха всичкото зърно", разказва с треперещ глас Оксана Остапенко за "Голодомора" ("изтребване посредством глад" на украински), от който утре Украйна отбелязва 85 години. "Кой нареди това?", продължава да се пита прегърбената и слабичка възрастна жена.

Този въпрос разискват и историците. По заповед на Сталин съветските власти започват през 1932 г. кампания за принудителна колективизация, в рамките на която конфискуват зърнените култури, житото, маслото, зеленчуците и добитъка на селяните, като по този начин ги обричат на глад.

Тази трагедия, която според някои историци е причинена умишлено от съветската власт, за да пречупи копнежите на Украйна за независимост, причинява смъртта на милиони хора. Има данни и за случаи на канибализъм.

"От 1932 до 1934 г. гладът убива 13 процента от украинското население" - 3,9 милиона души, от които един милион деца на възраст под две години, сочат най-новите изследвания на Украинския демографски институт.

Съветските власти, които с десетилетия крият случилото се, блокират доставките на хранителни продукти в засегнатите от глада региони и продължават да изнасят жито в чужбина, въпреки че всеки ден хиляди хора умират от глад.

Семейството на Оксана живее тогава в село Козлив в региона на Киев. Баща ѝ, който имал парче земя, бил обявен за "кулак" (богат селянин) и изпратен от съветските власти за пет години в Далечния север на Русия.

Останала сама с пет деца, майката на Оксана я изпраща да работи в съседно село. 12-годишно момиче пасе кравата на мелничар.

Работникът от мелницата Егор Кривенко се смилил над детето и го поканил да живее с неговото семейство. "Те ми казваха: дете, не се връщай в твоето село, там ще умреш", спомня си Остапенко, която сега живее в Киев заедно с една от дъщерите си. "Извадих късмет", казва тя.

Един ден майка ѝ дошла да я види, "а след това ми казаха, че е починала", разказва бавно възрастната жена. Малкото и братче също починало.

За да оцелеят, Кривенко разделял малкото, което имало за ядене, между двете си деца и Оксана. "Всичко до последния грам се пресмяташе и делеше на малки порции за определен брой дни. По една лъжичка за неговите деца и за мен също, казва Остапенко.

"Смелостта да се опълчиш"

С риск да бъдат наказани членовете на семейството успяват да скрият малко зърно и картофи и да ги заровят дълбоко в земята.

Оксана ходела и на гарата да събира разсипаните зърна, когато товарели на влаковете конфискуваното от селяните жито. С тези зърна варели нещо като супа.

Украйна, където четвъртата събота на ноември е Ден на преклонение пред жертвите на глада, обяви през 2006 г. Голодомора за геноцид срещу украинския народ.

Близо 15 други страни, сред които САЩ и Канада, последваха примера на Украйна. Русия, където няколко милиона души също стават жертва на глада през 1933 г., от години се противопоставя на подобно тълкуване.

В навечерието на 85-ата годишнина от Голодомора в Украйна бе публикувана книга с десетки разкази като този на Оксана Остапенко. Казва се "Човечност в нечовешки времена".

Според Володимир Тилишчак, един от авторите на книгата, много украинци са вкарани в затвора заради това, че са помагали на сънародниците си да оцелеят.

Независимо дали са били учители, ръководители на колхози или просто селяни, те се осмелявали да дават на гладуващите част от реколтата или тайно да организират обеди за учениците.

"При възможно най-крайни обстоятелства някои хора са имали смелостта да се опълчат", подчертава Тилишчак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    ...докато съветската прАпаганда ни пАказваше снимки с умиращи от глад деца в "черна Африка", случката се е случвала в ... славянска Украйна... ... уф... гagЪЙ ...!

  2. olele
    #6

    Интересното е, че при гладът в Украйна, рашаните изнасят житото... Кой е купувал толкова жито? Схемата е като нашата когато житото беше натоварено на кораби и уж изнесено и после уж внесено, но на други цени.... Няма как ойропейците да не са знаели... То сигурно за тва и се мълчи и има толкова неястности.... Сигурно Германия е купувала нали и те са били зле та Хитлер се е пръкнал по това време...

  3. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #5
  4. NORAD
    #4

    а широките руски души все още се покланят на икони на Сталин на Червения Площад... който системно е изтребвал своя народ, с темпове надвишаващи Хитлеровите... това е то Комунизъма - Друг Вид Фашизъм ,но с повече късмет...

  5. joro
    #3
    Отговор на коментар #2

    Гладоморите не са три, а четири. Четвъртият е Чернобил...

  6. Практик от София
    #2

    Съветската власт организира три Гладодомора в Украйна.

    Първият път, когато болшевишката инвазия в Украйна причинява масов глад през първите години след октомврийския преврат през 1917-та. Десетки хиляди жители на украински земи масово измират през 1921-1923-та, а зърното от хамбарите им е изпратен не само в района на Волга, но и на много места извън него.

    Най-голям брой жертви - повече от 7 милиона - взема вторият Гладомор-геноцид през 1932-1933-та.

    Третият смъртоносен глад в Украйна е следвоенната

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Доброволците" от частните руски армии заплашват режима на Путин
    Ще предявят международен иск за легализиране на статута си

    Офицерското събрание премина под необичайно провокационното мото: "Частните армии.
    Гибелта на армията - #НиеНеСмеТук".
    Ако отнесем това мото към основната идея, то тя е колкото проста, толкова и логична. Участниците в частните военни фирми настояват за легализиране на статута си и за държавни привилегии, защото смятат, че в повечето случаи са изпълнявали държавни задачи. Сега

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.