Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна се отказа от териториална реформа след намеса от София

НС се обяви срещу плановете на Киев да раздели район, населен с етнически българи

7 коментара
Украйна се отказа от териториална реформа след намеса от София
Украйна се е отказала от намерението си да раздели Болградския административен район, населен предимно с етнически българи, на пет отделни части, няколко часа след като българският парламент задължи в сряда правителството да постави въпроса пред властите в Киев. 
 
Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба е съобщил в телефонен разговор с българската си колежка Екатерина Захариева, че районът в Одеската област, в който са концентрирани българите, ще остане в сегашните си граници.
 
“Двамата министри се разбраха да поддържат връзка, докато този въпрос не намери приемливо решение“, съобщиха от Външно министерство. 
 
Няколко часа по-рано българският парламент се обяви срещу плановете на Украйна и задължи правителството да предприеме всички възможни действия, за да откаже властите в Киев от тази административна реформа. 
 
Резерви срещу декларацията обявиха от БСП и ДПС. Според БСП декларацията може да се окаже контрапродуктивна и  би било по-разумно да се изчака крайното решение на украинското правителство. От ДПС смятат, че тя не решава нито един проблем, а може "да отвори много важни въпроси в геополитически план, в междусъседските отношения и във вътрешен план". 

От ГЕРБ пък заявиха, че декларацията не е вмешателство във вътрешните работи на Украйна, а "ясен сигнал" за очакванията на София да не се разделя 200-хилядната българска общност там. 

Спешна междуправителствена среща 

Народното събрание призова кабинета да организира спешна междуправителствена среща заради проблема.  

Освен това поиска да бъде открита българска гимназия в Одеса и Украински културен център в София, както и да бъдат завършени ремонтите на пътната инфраструктура в Болградски, Тарутински и Арцизки район.

Декларацията е внесена от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля". 

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов, който е председател на групата за приятелство България-Украйна, припомни последователната позиция на страната ни в защита на интересите на украинския народ и държава и посочи, че подобно разделение не се предвижда за други административни райони в Украйна. 

"С огромно безпокойство, буквално преди три дни, научихме за подготвяно решение на Министерския съвет на Украйна, с което Болградският регион се предвижда да бъде разделен на пет административни части - громади, с което се нанася много тежък удар върху целостта на българската общност", посочи той.

"Това не е вмешателство"

Христо Гаджев от ГЕРБ коментира, че декларацията не бива да се тълкува като опит за вмешателство във вътрешните работи на украинската държава, а като ясен сигнал, че България очаква от Украйна да изпълни поетите си външнополитически ангажименти.

"Още в началото на годината темата е поставена от премиера Борисов на разговор с президента Зеленски, в който той поема ангажимент административната реформа в Одеса да не засяга българската общност. Също така има поредица от разговори на българския външен министър през февруари", посочи Гаджев. 

Той съобщи, че вчера е проведен разговор между двамата външни министри, подготвяна е и визита в Украйна през май, която е отложена заради епидемичната обстановка.

"Но има една друга институция, която е била сигнализирана по темата, но от нея нищо не се чува и това е президентът на Република България", коментира Гаджев.

БСП: Да не се бърза!

Валери Жаблянов, БСП, посочи от своя страна, че българското правителство прехвърля топката на българския парламент. 

Отсъствието на външния министър също е фрапантно, къде е г-жа Захариева, би следвало тя да докладва този въпрос тук, коментира той. 

По думите му инициативата на Валери Симеонов е добра, но отговорността е на министър Захариева.

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че в ДПС споделят идеята за защита на българската общност в Украйна, но декларацията не решава този въпрос и затова от движението ще се въздържат при гласуването. 

Според Карадай, нерешавайки нито един въпрос, декларацията отваря много важни въпроси в геополитически план, в междусъседските отношения и във вътрешен план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Desislava Jovanovich
    #7

    Направо ме разсмяхте. Украйна се била отказала от реформата си, защото един чул-недочул български депутат бил казал така :D
    Първо - адмивистративно-териториалната реформа в Украйна се провежда от 2015 година. И е наложителна заради останалия в действие от съветско време указ, който урежда местното самоуправление. Всички вече реформирали се общини процъфтяват.
    Внушението, че това се прави само за областта, населена с етнически българи (която впрочем не е единствена) e манипулативна и невярна.
    Второ

  2. Филка Русофилка
    #6

    1. Пpи coциaлизъмa и кoмунизъмa бeшe зaдължитeлнo вcички кaзиoнни opгaнизaции дa ce pъкoвoдят oт кoмуниcтичecкaтa КДC-aгeнтуpa, зa кoятo дpугapa Тoдap Живкoв ce кълнeшe нa тaвapищ Aндpoпoв, чe билa филиaл нa КГБ, pecп. нa ГPУ. В oбщи линии тaзи пpaктикa cи пpoдължaвa и дo днec зa дocтa oт т.н. „гpaждaнcки“ и „нeпpaвитeлcтвeни“ opгaнизaции. Тoвa мoжe дa e eднo oт ocнoвaниятa зa пpитecнeниe нa укpaинcкaтa aдминиcтpaция. Пpeз фeвpуapи 2015 укpaинcкитe бългapи бяxa иcтepизиpaни oт pуcкaтa пpoпaгaндa,

  3. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #5
  4. Bлaдo
    #4

    когато за ТАКИВА дела НЕ питаш бсп и руското посолство - нещата се получават.

  5. Преслав
    #3

    Браво, укрите разбират само от шамари! Вижда се че има ефект :)

  6. Entdecken
    #2

    След като Валери Симеонов се е ангажирал с българите в Украйна да отиде до край и да създаде някаква структура на влияние която да накара тамошните българи да престанат да зашитават проруски интереси. Затова украинците искат да премахнат този проблем като не дадат на българите да гласуват за вкарване на проруски настроени българи - агенти на Русия в Радата. Там е заровено кучето!

  7. A.Aleksiev
    #1

    Тежък удар върху целостта на българската общност!Айде,бе!Ей, патрЕоти, а кога българската държава ще се намеси в административната реформа в РСФСР така,че Татарстан да си върне старото име (Волга) Болгар? Че ми писнА т.нар. македонци да ме определят като татарин!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.