Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинската пшеница пречела на българските "зърнари" да изнасят

31 коментара
Министър Явор Гечев на срещата с колегите в Берлин

Земеделският министър Явор Гечев се оплака в събота от конкуренцията на украинската пшеница, която била причина за това, че българските производители не успявали да изнесат продукцията си.

"Ние сме солидарни с Украйна, но се създава локално пренасищане на пазара на земеделска продукция, защото вместо коридори за износ нашите държави се превръщат в складове", каза Гечев по време на среща със своите колеги от Полша, Румъния, Унгария и Чехия на международното изложение "Зелена седмица-Берлин‘23".

"Още преди три месеца предупредих, че помощта, която оказваме на Украйна, ще струва скъпо на държавите от нашия регион", казабългарският министър, цитиран от БГНЕС.

Според него в държавите, които са близо до границата с Украйна,се случват неща, които изкривяват пазара.

"15 млн. тона украинска пшеница минаха през европейските пазари. В момента в България има около 5 млн. тона пшеница, като добитата в страната ни количество през 2022 г. бе близо 6,5 млн. тона", каза Гечев.

Той обяснява, че заради близостта на България до войната се избягва морският транспорт, което също пречи на износа на зърно.

"Освен пряката помощ за Украйна трябва да мислим как да регулираме тези процеси. Необходима е европейска солидарност и за нашите държави, защото конкурентоспособността е нарушена. Все пак продукцията, която влиза от трети държави, не се произвежда по същите екологични стандарти, както произведеното в Европейския съюз", каза Гечев пред своите колеги.

Една от основните финансови форми на европейската солидарност са преките субсидиите за земеделските производители в съюза. От 2023 до 2027 година българските земеделски производители ще получат 4.4 милиарда евро директни субсидии за земя и още 3.6 милиарда евро за инвестиции. Традиционно най-големите субсидии получават производители на зърно.

БГНЕС предава, че всички присъстващи министур на срещата с Гечев са се обединили около мнението, че ако не се вземат мерки, ситуацията със зърното ще продължи и тази година, съобщи БГНЕС. Министрите са се договорили темата да бъде поставена по време на следващото заседание на Съвета на министрите на ЕС.

Земеделските министри на срещата са представители на част от държавите в ЕС с най-висока инфлация при хранителните продукти. Някои потребителски организации в България измерват увеличение на цените на около 50% за основни храни от потребителската кошница. Положението е особено драмтично с поскъпването на храните в Унгария и Полша, но за унгарците проблемът е много тежък, защото поскъпването започна от по-висока база.

Резкият спад на цените на пшеницата, слънчогледа, горивата и електроенергията, както и въвеждането на нулев ДДС за хляба, не доведе до намаляването на цените на тестените изделия и олиото в България. Единственото олио на българския пазар на цени под 3.50 лева е именно украинското, което в случая е в полза за българските потребители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #31

    Всъщност единствената посока,затворена за експорт, са руските пристанища.Ето,за кого са се разплакали президентските партии!

  2. Sgt. Pepper
    #30
    Отговор на коментар #29

    Украинския безмитен внос съсипва всички, които на са на хранилка при Сорос. Но като си го прибере господ Йеxoва, и соросоядите ще видят зор.

  3. Калико Джо
    #29

    Украинската пшеница им пречи на износа, но руската им помага?! И откога е това? От пролетта ли или от 1991 г?

  4. ABV
    #28

    Милиардите евро, които се наливат като субсидии на "zърнарите" е единствената причина мутромафията да монополизира "замеделието" и да елиминира всички нормални фермери. Досега няма нито един случай мутромафията да е окупирала някой отрасъл и той да прокопсал. Спрете всякакви субсидии и замеделието ще процъвтява!

  5. ABV
    #27

    По някаква причина думите "zърнАР", "пътищАР", "маслАР" се образуват по същия модел както "тъпанАР", а думите "простащина", "тъпащина", "дебелащина", "глупащина" както "българщина"!

  6. Горскио
    #26

    Отдавна говоря, че в България трябва да се проведе аграрна реформа с конфискуване на земята от корпорациите и латифундистите. Трябва да бъде създадена фермерска класа от хора, които сани да обработват земята си механизирано и ефективно.

  7. Горскио
    #25

    Отдавна говоря, че в България трябва да се проведе аграрна реформа с конфискуване на земята от корпорациите и латифундистите. Трябва да бъде създадена фермерска класа от хора, които сани да обработват земята си механизирано и ефективно.

  8. ABV
    #24
    Отговор на коментар #10

    "zърнар" не зърнопроизводител, а мутрамафиот, който получава огромни субсидии и има колекция от Мерцедеси, Бентлита и Роуллс Ройси. По същия начин "пътищар" не стротел на пътища, а мутромафиот, който винаги "печели" държавните поръчки и спестява половината материали при иzпълнението им. Неграмотната мутромафия умишлено насажда подобен жаргон за да маркира територията си и това става не без съдействието на тъпи медии и журналисти. Между другото такава деградация на езика е определяна от Умберто Еко като един от признаците на победилия фашизъм!

  9. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #23
  10. един
    #22

    Сред едрите собственици на земя в България и сред най-големите арендатори има немалко свързани с БКП и Русия. Пълзящото изкупуване и уедряване на земи, най-вече в Добруджа, се случи тихичко през последните 10-15 г. Имаше публикации за фирмите, придобили най-много земя, но никой не обърна внимание на това. Но когато същите тези пищяха срещу правото на граждани и фирми от ЕС да купуват земеделска земя у нас, медийният отзвук беше голям... Така че, това сега е поредната руzняшка анти-украинска кампания в БГ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.