Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинският премиер призна, че отказът от ЕС е заради Русия

Москва отрича да е оказвала натиск, Брюксел отново заяви, че вратата остава отворена

117 коментара

Русия е причината за решението на Украйна да се откаже от подписването на споразумението за асоцииране с Европейския съюз, заяви украинският премиер Микола Азаров във вторник, когато за пореден ден в Киев се състоя многохиляден протест срещу отказа от евроинтеграция.

Само няколко часа по-рано Москва официално обяви, че не е оказвала натиск върху Киев, който миналия четвъртък взе остър завой към заздравяване на връзките с Русия за сметка на европейското си бъдеще.

Азаров обясни, че Русия е предложила да бъде отложено подписването с Брюксел, което трябваше да стане тази седмица във Вилнюс, и вместо това да започнат преговори между Москва и Киев.

През декември Украйна страна ще започне преговори с Русия за създаване на "пътна карта" за възобновяване на двустранните отношения, съобщи Азаров. Той каза, че Киев не е приключил разговорите с Москва за отпускане на нов руски кредит. Според украинския премиер, страната му не желае да се превръща в "бойно поле" между ЕС и Русия, която иска да включи Украйна в митнически съюз от бивши съветски републики.

Напрежението в Киев не спира, като през нощта отново имаше сблъсъци между протестиращи срещу отказа от споразумението и полицията. Лидерът на опозицията в Украйна Юлия Тимошенко пък започна гладна стачка в затвора, за да накара президента Виктор Янукович да подпише споразумението за асоцииране на Украйна с Европейския съюз.

Янукович от своя страха призова в телевизионно обръщение сънародниците си към мир и спокойствие.

Той заяви, че никога не би направил нищо в ущърб на страната и допълни, че няма алтернатива на създаването на "общество с европейски стандарти" в Украйна.

Десетки пострадаха при сблъсъците между милиция и протестиращи, предизвикани от решението на украинското правителство да се откаже от преговорите за асоцииране към Европейския съюз и да заздрави връзките с Москва.

Бившият шампион по бокс и настоящ опозиционен лидер Виталий Кличко призова хората да не се отказват и да се борят за бъдещето на европейска Украйна.

"Хората, които не се страхуват, които не си стоят кротко, които се борят за бъдещето си - само те могат да спечелят. Защото без борба, няма победа. Затова ще докажем, че Украйна принадлежи на Европа", заяви Кличко.

EК: Предложението остава в сила

В същото време Европейската комисия отново потвърди, че предложенията на ЕС към Киев за подписване на споразумението, което украинските власти замразиха по-рано, остават в сила.

Брюксел обяви още, че не се предвижда представител на Русия да участва в предстоящата в края на тази седмица среща на държавните и правителствените ръководители от ЕС с техните колеги от страните от Източното партньорство (Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна).

Срещата във Вилнюс е между ЕС и неговите шестима източни партньори. Няма място за трети партньор в двустранни преговори, заяви Мая Кочиянчич, говорител на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън, цитирана от БТА.

Ще останем в конструктивен контакт с Киев, очакваме на срещата във Вилнюсда бъде утвърдена декларация, че ЕС и страните от Източнотопартньорство ще вървят към политическо сътрудничество и икономическо сближаване, добави тя.

Според полския вестник "Газета виборча" срещата на върха на ЕС за "Източното партньорство", която ще се състои на 28 и 29 ноември във Вилнюс, ще приеме декларация, отправяща завоалирано предупреждение към Русия да не се меси във вътрешните работи на съседките си.

Москва: Европа не трябва да хвърля вината върху Русия

Говорител на руския президент Владимир Путин заяви oт своя страна, че ЕС не трябва да хвърля върху Русия вината за решението на Украйна да се откаже от подписването на споразумението за асоцииране със съюза.

"В този случай е неуместно да се говори за какъвто и да било натиск", каза Дмитрий Песков.

Това е първата реакция на Кремъл по повод вчерашните остри критики на Брюксел за поведението на Русия. Говорителят подчерта, че Путин многократно е изразявал позицията на Русия, че ще приеме всяко решение на Украйна.

Киев се отказа да подпише готовото споразумение, след като месеци наред Русия предупреждаваше, че ще наложи икономически санкции на източния си съсед и намекна, че му спре доставките на природен газ

Вчера в съвместно изявление председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Херман ван Ромпой и Жозе Барозу заявиха, че "категорично не одобряват позицията и действията на Русия в това отношение".

Русия иска да вкара Украйна в митническия съюз на няколко бивши съветски републики и от своя страна обвинява Брюксел, че оказва натиск върху Киев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

117 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. RSB
    #117

    116,преди в Общия пазар имаше такива правила: напр.Италия допуска за внос от Япония с нормално мито само 3х.автомобила;останалите страни в съюза вземат това най-ниско ниво и то става закон за ВСИЧКИ държави.И така с всичкия внос.Така че ЕС има опит от миналото,сега признавам не зная как е.Всяка страна (тук Алианса)има право да защитава икономическите си интереси,а когато става въпрос и за реципрочност,то и моралните обвинения в протекционизъм ще отпаднат.Ето ти сравнение : Европа при колко процента

  2. Анонимен
    #116

    115. В днешния глобален свят, за да въведеш тежките мита, за които мечтаеш, трябва хубаво да си помислиш.

  3. RSB
    #115

    Русия и подръжниците и в Украйна много лесно могат да разберат що е икономика: просто ЕС въвежда тежки мита при износа си (а и вноса)за страни извън Алианса.

  4. Анонимен
    #114

    Тези стачници не са ли гледали българска или румънска телевизия? Да видят ние дали прокопсахме с членството си в ЕС. По богати ли сме? Къпем ли се в петрол? как е селското ни стопанство?

  5. Анонимен
    #113

    Да,тук си прав,но когато тия кръстоносци(,а те беха?...понемчени пруси,нали?)са били разгромени,това е била единствената победа,но не само на поляци,а на общите усилия на литовци и поляци.Ржеч посполита е държавно обединение на литовци и поляци,като литовците влизат вътре с владенията си на сегашна Литва,Беларус и земи в Смоленск,струва ми се,а също и цялата южна Латвия,но руската държава още не е проходила,а?Когато не само,че проходи,а и вдигна снага,руския цар Перер(сбург)ясно е видял с кого да

  6. RSB
    #112

    В този си вид Русия е една изостанала,мнителна,неподлежаща на приобщаване към колективни ценности страна.Това ретроградно нещо,дърпащо назад или Бог знае накъде съседите си,трябва да бъде поставено в изолация.Полша и Украйна са най-засегнати,географски и исторически-те трябва да започнат изолацията.Европа(не само)не трябва да се подава на изнудване и капризи от страна на Кремъл.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #111
  8. Анонимен
    #110

    106-и
    Да бе, знаем това, онова. Може би ти пропускаш нещо. Парите които сме взели от Европа от 2007 досега и тези, които сме дали, са общо взето едни и същи. Позаинтересувай се и ще се убедиш. На теория парите, които ни дават, трябва да са повече от вноските, ама истината е, че не ни дават всичките и ни връщат вноските, дори още по-лошо - срещу проектите, които изпълняваме ни задължават да купуваме техни машини и технологии, което в общия случай е неизгодно за нас. Да не говорим за консултанските

  9. Анонимен
    #109

    105-и Православните в Полша са около 84%, при това 26% са м Московската автокефална църква, а 50% - в Киевската, католиците са 10% и протестантите 2%. Как разбра, че са горе-долу по равно - не разбрах. 108-и Говорим за Средновековна Полша и Жечспополиста сдлед това. Кръстоносци, Сенкевич, Пруст и пр., докато Украйна е една измислена държава, появила се на мястото на Киевската Рус.

  10. Анонимен
    #108

    Кво,кво?Полша велика сила?А бе,ти не си ли слушал/чел поговорката:Курица нет птица,Полша нет заграница.Така модифицирана,тая поговорка само показваше къде се намира Полша,коя е Полша и т.н.Всъщност тогава,преди четвърт век в соцлагера имаше къде,къде по-по над Полша.
    Дай да си ги припомним.ГДР поради високо(в рамките на СИВ производство) беше начело .Чехолсловакия я следваше,но по-назад.И непосредствено зад тях и Унгарската народна република.Другите беха бедняците Полша,Румъния и България.А СССР

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.