Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Улични боеве в Багдад - кошмарен сценарий за САЩ

0 коментара

Ако САЩ започнат война срещу Ирак и най-верните сили на президента Саддам Хюсеин не се предадат бързо, конфликтът може да се реши по улиците в Багдад. За Вашингтон това е най-кошмарният сценарий.

Жертвите и сред военните, и сред цивилните, вероятно ще са многобройни, ако американските войски се принудят да търсят в този непознат, враждебен и заемащ огромна площ град с петмилионно население бойци от Републиканската гвардия, които се укриват и стрелят на своя собствена територия.

"Ако американците са мъдри, ще се опитат да избегнат всичко това, защото броят на жертвите ще бъде ужасяващ, смята Уилям Хопкинсън от Кралския институт по международни отношения в Лондон. Доверието в САЩ няма как да спечели от това. Политическото напрежение, свързано с избиването на цивилно население, ще има негативни последици за Съединените щати, особено ако те са започнали война без резолюция на ООН."

След войната във Виетнам конвенционалните бойни действия в градски условия се смятат за потенциално толкова скъпи, че американската доктрина за сухопътна война препоръчва където е възможно, градовете да се изолират и заобикалят. Завладяването на Сеул през 1950 г. и битката за Хюе през 1968 г. са оставили у американските военни болезнени спомени от боеве за всяка сграда.

В армията помнят и кръвопролитието в сомалийската столица Могадишо преди близо десет години. Драматизирана във филма "Блек Хоук", битката в Могадишо избухва, когато сомалийци свалят американски хеликоптери, изпратени с мисия да заловят местен командир, и после нападат войските, изпратени да спасят екипажите. Общо загиват 18 американци.

Градските джунгли могат да неутрализират технологичното превъзходство, на което американската армия разчита в пустинята - комуникационните системи са по-нестабилни в застроени територии, а лазерите за насочване и определяне на целта могат да бъдат отразени от стъкла на прозорци. Бойните хеликоптери са уязвими, а бомбардировките от въздуха са свързани с голям риск за цивилното население. Картини с разрушенията и загиналите, които могат да бъдат излъчени по целия свят, със сигурност ще настроят и американското обществено мнение против конфликта.

Американците съзнават, че боевете в градове са нож с две остриета. Наблюдаваме това в света още от Втората световна война, писа наскоро ген. Едуин Смит в сп. Арми.

Според Хопкинсън един боец с Калашников, който познава малките улички и задните входове, има добри шансове срещу предпазливо настъпващия в града войник, дори и той да е въоръжен до зъби.

Смит обяснява, че градовете бързо "поглъщат" атакуващите войски, като често изолират отрядите един от друг. Те дават възможност на врага да настъпва, напада и защитава позициите си, да прониква и да се оттегля, улесняват достъпа му до логистична подкрепа и провизии.

Да не забравяме и бягащите тълпи, цивилните, които могат да се окажат по бойната линия, несигурността кой е боец и кой не, купищата отломъци от разрушени сгради и, в случая с Багдад, риска от атака с химическо или биологическо оръжие.

Според военни специалисти има малко съмнение, че Саддам Хюсеин, чиито сили бяха лесна мишена по време на въздушната кампания през 1991 г., ще се опита да примами американските войски в градовете с помощта на Републиканската гвардия.

"Багдад, неговият народ и неговите лидери са твърдо решени да накарат монголите на нашата епоха да се самоубият пред вратите му", заяви в реч иракският президент, визирайки армиите на монголския хан Хулагу, които плячкосват иракската столица през 1258 г.

Полк. Уилям Тейлър, бивш директор на изследванията в областта на националната сигурност в американската военна академия в Уест Пойнт, очаква американските войски да спрат пред Багдад и вероятно да наложат обсада.

"Ние ще обкръжим Багдад, обяснява той. Ще го наблюдаваме 24 часа в денонощието. Всеки, който влиза или излиза от Багдад, ще го прави с наше разрешение. Ако няма разрешение, ще го забележим и ще го убием."

Но според пенсионирания генерал Бари Маккафри, командвал 24-та пехотна дивизия по време на Войната в Залива, САЩ "абсолютно не трябва" да се опитват да избягват война в града.

Мисля, че те ще стигнат до покрайнините на Багдад за три до пет дни и ще превземат града за още три дни. Не става дума за битка за всяка сграда, обяснява Маккафри, намеквайки, че шиитското население на иракската столица няма да се бие до край за доминираното от суните правителство.

Маккафри предполага, че Багдад ще бъде отбраняван на "многобройни защитени точки" с танкове, артилерия и химическо оръжие, тъй като, въпреки че редовната армия може въобще да не се бие, около 15 000 бойци от Републиканската гвардия най-вероятно ще се отбраняват до смърт.

Офицерите им ще кажат: Ако се предам, тези хора ще ме обесят. Затова трябва да отидем там и наистина да ги взривим. Насилието, скоростта на напредване, булдозерите и артилерийският огън през прозорците на долните етажи ще ги унищожат за три дни, смята генералът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.