Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Улица в София вече носи името на Дими Паница

6 коментара
Улица в София вече носи името на Дими Паница

Малка улица в центъра на София вече носи името на визионера и филантропа Дими Паница.

Тя е разположена между площад "Народно събрание" и бул. "Васил Левски" и е успоредна на бул. "Цар Освободител". До този момент беше без име.

Решението да бъде именувана на Дими Паница е по предложение на Инициативен комитет и е одобрено от Столичният общински съвет през април, съобщиха от Столична община.

Дими Паница е един от видните съвременни българи, допринесъл за развитието на демокрацията и образованието в страната ни чрез общественозначима и дарителска дейност.

"Личността на Дими Паница е свързана с утвърждаването на демокрацията в България и гражданското общество. Той ни остави обединението зад общи каузи, като най-важна е каузата за развитието на младите хора – осигуряването на качествено образование и среда за предприемачество", каза столичният кмет Йорданка Фандъкова по време на официалната церемония в четвъртък.

Френският посланик Ерик Льобедел посочи, че хора като Дими Паница, проф. Минко Балкански, Кристó, Силви Вартан, Никола Манев, Цветан Тодоров са хора на света. Нормално е тяхното отличаване – това е жест от страна на родината, високо оценяван от техните семейства, приятели и близки, каза Льобедел.

Минко Балкански, който е и един от най-близките приятели на Дими Паница, сподели за него, че той е уважаван от френското общество.

"Когато ми се е случвало да кажа, че съм българин, първото, което ме питат французите, е "Познаваш ли Дими Паница?". Когато България е представена от Дими Паница, човек се чувства горд. С неговата съпруга основават фондация "Свободна и демократична България", която има голяма роля за гражданското общество в България. Повече от всичко Дими Паница знаеше, че образованието е най-важният фактор за прогреса и развитието на една нация", каза проф. Балкански.

"Има един човек, който е изключително ядосан, че не е тук днес – това е Дими. На всички нас той ни липсва ужасно и мисля, че е прекрасно да си припомним завета, който той ни остави – за искреност, демокрация, прозрачност и почтеност. Той беше най-големият защитник на младите и би се радвал изключително много на постиженията, които българските младежи в момента показват. И не на последно място на завършилите Американския университет – една от неговите големи страсти в живота", добави Марина Фон Кристиерсън, племенница на визионера.

Церемонията по наименуването на улицата се съпътства от открита изложба в Ларгото на столицата за живота и делото на Дими Паница. Тя ще бъде там до 16 юни.

Кой е Дими Паница

 

Димитрий-Иван Евстатиев Паница, по-известен като Дими Паница, e роден на 2 ноември 1930 г. в София. Голяма част от живота му преминава в Съединените щати, където 42 години работи в издателство "Рийдърс дайджест".

С настъпването на демократичните промени в България след 1989 г. се завръща в страната. Заедно със съпругата си Ивон Паница основават фондация "Свободна и демократична България", за да подпомагат процеса на демократизация на българското общество на основата на плурализма, свободната преса и свободния пазар.

Дими Паница е сред основателите и дългогодишен член на борда на Американския университет в България (АУБ), един от създателите на "Джуниър Ачийвмънт" България, "Аутуърд Баунд" България, сдружение "Деца и юноши", Института за изследване на близкото минало, Института за пазарна икономика – София, основател е на Училището за политика, наречено на негово име след смъртта му.

В чужбина Дими Паница участва в Консултативния комитет на годишната Международна награда за гражданска смелост в Ню Йорк, член е на борда на Балканската фондация за децата и младежта (BCYF), дългогодишен член на Международния институт за стратегически проучвания (IISS) в Лондон, Англо-американската прес асоциация в Париж, френския Форум на бъдещето, Института за демокрация в Източна Европа (IDEE), международната Тристранна комисия.

За активната си обществена дейност Дими Паница е носител на редица награди. Удостоен е с най-високото българско отличие орден "Стара планина" първа степен. Кавалер е на Ордена на Почетния легион на Френската република. Носител е на почетен Медал за заслуги на Съвета на Европа.

Дими Паница напуска този свят 2011 г.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #6

    то и сикаджията мисли, че дс няма нищо общо...

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #5
  3. И.Боянска
    #4
    Отговор на коментар #1

    Другарю сержант, БКП и ДС не са България! Вярно че тази коварна варварска „история” зачената в Кремъл, залепи още едно черно неизличимо петно върху силно дамгосаната история на БКП, и по характер не се различава от атентата на църквата Св. Неделя от 1925 г. Геноцида извършен над българския народ от ОФ и БКП няма равен в цивилизована Европа и натрапената ни от чужда държава власт и конституция и до днес са пагубни за нормалното развитие на Отечеството ни.

  4. АлександърНиколов
    #3
    Отговор на коментар #1

    Ако си съвременник сигурно знаеш че нямаше нужда някой да влага особенна енергия за намиране на подбудителите и причините за покушението срещу папата който пред събралите се 1.5 милиона поляци край Варшава запали пламъка на надеждата за поробените от СССР народи, като ни каза в прав текст: Братя и сестри, за да се освободим първо трябва да се освободим от страха си. И поляците създадоха профсъюза Солидарност, който в последствие заедно с още няколко фактора доведе до сриването на комунистическата

  5. АлександърНиколов
    #2

    Дими бе един изключителен българин, знаещ, можещ, изключително ерудиран и деен и винаги повдигаше духа на обкръжаващите го. Бях на специализация в Париж и баща ми специално дойде за да ме запознае с Дими, Цветан Тодоров и Евгени Силиянов. Изключителни българи които трябва да уважаваме за направеното от тях за България. Тогава Дими беше Гл. редактор за Европа на Рйдърс Дайджест и имаше най-красивите секретарки в Париж и той с типичния си шеговит маниер ме питаше: ти заради мен ли идваш или заради

  6. Sgt. Pepper
    #1

    Аз си спомням, че г-н Паница вложи много енергия и хъс за разпространението на българската следа в атентата срешу папа Йоан Павел Втори. Някой сигурно си вярва, че това е ускорило падането на желязната завеса, но аз съм убеден, че тази история хвърли трудно изличимо петно върху образа на България, поне в съзнанието на масовия средно и под средно интелигентен читател на "Рийдърс дайджест".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.