Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Улпия Ексус, "Абагар" и Персин - един туристически продукт на 3 дунавски общини

Никопол, Белене и Гулянци са първи с план за действие по европроект за Дунавския регион

0 коментара
Скалната църква "Свети Стефан" край Никопол

От древния римски град Улпия Ексус през първата българска печатна книга "Абагар" до концентрационния лагер Белене и природния парк "Персина" - този общ туристически продукт предлагат три дунавски общини, на чиито територии се намират забележителностите.

За популяризирането на културното наследство, свързано с Дунав, кметовете на общините Белене, Никопол и Гулянци и управляващият редактор на фондация “БлуЛинк” подписаха общ план за действие. Той е първият за дунавския регион в рамките на проекта DANUrB+, финансиран от Европейският съюз и България. В рамките на проекта се разработват още 11 местни плана за действие в шест дунавски страни.

Точното име на проекта е дълго и сложно - “Градски бранд Дунав+: Изграждане на регионална и местна устойчивост чрез валоризация на културното наследство по река Дунав” (DANUrB+)

”Валоризация означава местните общности да спечелят от опазване и устойчиво ползване на съвместното културно-историческо наследство около Дунав“, обясни д-р Гавраил Гавраилов, водещ експерт на "БлуЛинк".

Съвместният план за действие на трите дунавски общини Гулянци, Никопол и Белене е разработен на базата на проучване на местните ресурси, правен и туристически анализ. Планът съдържа 16 проекта, които ще се реализират в рамките на три години. Включено е разработване на обекти, събития и продукти, много от които вече са номинирани за дунавски етикет за качество от проект DANUrB+.

Скалната църква "Св. Стефан" край Никопол

Сред тях са литературен маршрут за първата българска печатна книга "Абагар" дело на никополския епископ Филип Станиславов и скалната църква "Свети Стефан", в която е служил, както и поетични четения на чешма "Елия" в Никопол, мемориален туризъм на остров Персин край Белене, разходка из античния град Улпия Ескус  в община Гулянци. И още кулинарни и музикални фестивали, като "Персина фест" за модерна музика, който през последните години набира все повече популярност.

Планът за действие разчита на допирните точки между трите интегрирани планове за управление на общините. Това е предпоставка за бюджетно финансиране на предложените проекти по различни програми. Същевременно фондация "БлуЛинк" е гарант и експертен партньор, който търси партньорства и финансиране, за да обезпечи изпълнението на проектите.

Концепцията включва предоставяне на експертна и ИТ подкрепа за сътрудничеството между местните общности, гражданско общество и журналистите, обясни д-р Павел Антонов, съучредител и управляващ редактор на "БлуЛинк". 

Чрез международната мрежа на DANUrB+ ще привлечем към съвместните действия и съседни румънски общини, за да може Дунав да не ги разделя, а да ги свързва за в бъдеще, допълни той.

Крепостта на цар Иван Шишман край Никопол

"Нашият район разполага с богата история, култура и традиции. Целта ни е да стане  популярна туристическа дестинация като възможност за икономическо развитие на общините", каза кметът на Никопол Ивелин Савов.

Малко известен факт е, че макар и за кратко през 1391 г. Никопол е бил столица на България след превземането на Търново от турците, разказва Ивелин Савов. В онези смутни и кървави за българския народ времена цар Иван Шишман се установява в силно укрепената никополска крепост бягайки от османските завоеватели. Той остава в крепостта до 1395 г., когато е убит от турците, а крепостта е превзета (това е една от версиите за смъртта на цар Иван Шишман – бел.ред.) Днес може да се види част от крепостта, откъдето се разкрива прекрасна гледка към "тихия, бял Дунав", както казва поетът.

Улпия Ексус от птичи поглед

Кметът на община Гулянци Лъчезар Яков се надява чрез проекта да се опази и съхрани римският град Улпия Ескус край село Гиген. Той е бил един от основните градове на римската провинция Долна Мизия. Днес руините са държавна собственост, а обектът е подложен на натиска на имнярите. Нещо като Рациария край Арчар, Видинско.

Община Белене, която икономически е най-развита от трите общини, пък привлича туристите с концлагера на остров Персин, днес Белене, където е отнет живота на хиляди българи по времето на комунизма. 

Така на една много малка територия покрай Дунав в три съседни общини туристите могат да видят съвсем различни исторически епохи, отбеляза кметът на Белене Милен Дудев. Той се надява историческата дупка на АЕЦ Белене, погълнала милиарди през последните 40 години, да не се превърне в туристическа атракция, какъвто интерес към нея безспорно има, а проектът за втора атомна от времето на социализма да стане реалност.

Както повечето общини по поречието на Дунав, така и Белене, Никопол и Гулянци се борят с обезлюдяването. Хиляди работят в чужбина и големите градове в България.

“Но вярвам, че със силата на тази велика река и на вашите история и културно наследство, ще има възможност бъдещите поколения и младите хора да останат и да изградят живота си тук”, каза проф. Балинт Кадар от Технологичния университет в Будапеща, който ръководи  проекта DANUrB+ в шестте страни по поречието на Дунав.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.