Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Умереният Мит Ромни спечели в Айова с 8 гласа пред "бомбардировача" Рик Санторум

27 коментара

След като спечели на косъм първичните избори в Айова за президентската кандидатура на Републиканската партия, бившият губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни прогнозира "бързи и яростни" атаки от страна на своите конкуренти, които ще се опитат да му отнемат първото място.

Ромни получи само осем гласа преднина пред бившия сенатор от Пенсилвания Рик Санторум в първата надпревара в борбата във всеки щат за номинацията на Републиканската партия за кандидат-президент, който ще се състезава с Барак Обама на 6 ноември. Ромни и Санторум получиха по 25% подкрепа в Айова.

Тексаският губернатор Рик Пери, известен с възгледите си за по-малка намеса на държавата, се класира трети с около 21 процента, предаде Ройтерс.

В сряда претендентите заминават за Ню Хемпшир, където проучванията сочат солидна преднина за Ромни.
 
Рик Пери заяви, че се връща в Тексас, за да анализира резултатите от Айова и да реши дали да продължи в състезанието за републиканската номинация.

Първичните избори в Ню Хемпшир са на 10 януари. Следва Южна Каролина на 21 януари и Флорида на 31 януари.

"Умереният" Мит Ромни

Очакванията бяха, че Ромни, който е мормон и се води по-умерен консерватор, няма да получи голяма подкрепа в щатите на Средния Запад, където консервативните избиратели – вярващи християни, имат огромно влияние в Републиканската партия.

Син на бивш републикански губернатор на северния щат Мичиган- неуспял кандидат за републиканската номинация през 1968 г. - 64-годишният Мит Ромни се впуска в политиката на солидни години, отбелязва Франс прес. Дипломиран в Харвард, успешният бизнесмен е натрупал богатство начело на инвестиционния фонд "Бейн кепитъл". Заема поста губернатор на североизточния щат Масачузетс от 2002 до 2006 г., но претърпява и два големи провала. През 1994 г. не успява да влезе в Сената, победен от Тед Кенеди, брат на убития бивш президент.

През 2008 г. му се изплъзва и републиканската президентска номинация - получава я Джон Маккейн.

Това обаче не сломява упорството на политика мормон.

Още през 1966, изпратен от своята църква за 30 месеца във Франция, той изучава Библията, напредва във френския и заедно със събратя по вяра ходи от врата на врата, за да проповядва сред местните хора. Няма значение, че някой тръшва вратата, щом мерне американски мисионери - Мит Ромни се учи на постоянство.

Този път, четири десетилетия по-късно, словото му трябва да покори електората на републиканците. Консервативните му противници го упрекват заради въведената от него в Масачузетс система за здравно осигуряване, в която виждат направо братска прилика с реформата, наложена през 2009 г. на федерално ниво от Барак Обама.

Мит Ромни се брани с обяснения, че подходящото за един щат не подхожда и за цялата страна. Уверява, че първото му президентско решение ще бъде да отмени реформата на Обама.

Лепнатият му етикет на умерен политик е недостатък в днешната републиканска кампания, клоняща надясно. А мормонското му вероизповедание го злепоставя пред християните евангелисти - съществена част от консервативния електорат. Рейтингът му в националните анкети за изборните намерения остава постоянен и никога не надхвърля 25 на сто.

Мъж с атлетична физика, квадратна челюст и побеляващи слепоочия, Мит Ромни прави добро впечатление. Често обаче го критикуват, че не проявява достатъчно спонтанност и говори пред избирателите, сякаш е робот, който си чете урока.

Застанал на кормилото на изборен валяк, добре осигурен с финансови средства, Ромни казва, че разчита и на друго предимство - предишната си кариера на бизнесмен, прекарана далеч от коридорите на властта във Вашингтон, ненавиждана от избирателите републиканци.

"Мит не е политик от кариерата. Жизненият му път е свързан главно с частния сектор и той знае из основи как работи нашата икономика", твърди официалната му биография.

С тази вяра в своите сили той се представя като единствения кандидат, способен да спечели срещу Барак Обама, и остро критикува икономическата му политика.

Мит Ромни е прочут и като спасител на зимните Олимпийски игри в Солт Лейк Сити (западния щат Юта) през 2002 г., които едва не фалираха поради множество грешки в организацията. Финансовият успех на тези игри го превърна в герой - и в Юта, където е централата на мормонската църква, и в цялата страна.

Бомбардировачът Рик Санторум

Другият претендент за републиканската номинация - Рик Санторум, който в Айова получи само осем гласа по-малко от Ромни, полага усилия да разиграе възможно най-успешно картата на християнските ценности и се определя като "бомбардировач" на партията в битката ѝ срещу демократите, посочва Франс прес, цитирана от БТА.

Бивш сенатор от източния щат Пенсилвания, той финишира в стартовия етап от първичните избори почти наравно с фаворита Мит Ромни. При все това средствата и организационните му умения са далеч от тези на бившия губернатор на Масачузетс - това не вдъхва надежди да получи партийната номинация.

Добил славата на безкомпромисен политик с дейността си в Конгреса, Санторум уверява, че е истинската консервативна алтернатива на умерения Ромни. Представя се като политически бомбардировач, готов да влезе в боя, "щом потрябва да се хвърлят бомби".

Петдесет и тригодишен, висок и чернокос, с очила и общо взето спортна фигура, той подчертава ултралибералните си позиции в икономическите въпроси.

"Визията му за Америка предполага да бъде възстановено величието ѝ чрез подкрепа на религията, семейството и свободата", обобщава сайтът му, открит за кампанията. Там е представен като "последователен консерватор на всички фронтове - и на думи, и с дела".

В телевизионни интервюта той потвърди тези дни, че е противник на еднополовите бракове, на абортите - дори след изнасилване, и на противозачатъчните средства, макар че не смята да ги забрани.

"Според мен това предизвиква множество болести, предавани по полов път, както и нежелани бременности, и не е здравословно хората да практикуват, нали, сексуални връзки извън брака", поясни в петък Санторум пред телевизия Ен Би Си.

Католик, женен от 21 години и баща на седем деца, той е роден на 10 май 1958 г. в Уинчестър (източния щат Вирджиния). Баща му е имигрант от Италия, а майка му - от италианско-ирландски произход. Рик следва право, после става адвокат в Питсбърг - голям промишлен център в Пенсилвания, след което работи като сътрудник на депутат във Вашингтон.

Голям любител на тениса, Санторум е избран за първи път в Камарата на представителите още 32-годишен, през 1990 г., измествайки конгресмен, стабилно закрепил се в своя щат, традиционно подкрепящ демократите. После - от 1995 г., заседава в Сената, преди да бъде разгромен на изборите през 2006 г. Става известен в Конгреса с водената от него битка срещу правото на аборт.

В изявления за Иран окачествява Барак Обама като "наивен" в подхода към ядрените амбиции, приписвани на Техеран. Определя тази страна като "радикална теокрация, заклела се да унищожи Израел и западната цивилизация".

През 2005 г. "Ню Йорк таймс" разказва в обширен портрет на Рик Санторум, че политикът всяка неделя ходи на литургия в католически храм, разположен в предградие на Вашингтон. В навечерието на гласуването в Айова той дори сам разказа, просълзен, как двамата с жена му се решили през 2006 г. да предизвикат преждевременно раждане на 20-седмичен нежизнеспособен плод. Двойката отказала да предаде телцето в моргата и прекарала нощта на болничното легло край малкия покойник, който по-късно бил представен пред другите деца от семейството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Kotaraka: Хей манипулатор 26. Такива като вас винаги прибявгвате да наречете някой като каже нещо което не ви е угодно антисемит. Няма значение че голяма част от самите евреи са против това което ги вършат техните управлящи. За тях са измислили прозвището самомразещи се евреи. Нали така гарга драглива? Само едно си знаете. Но да повторя номерът ви вече е изтъркан и няма да мине. Ченгетата и слугите на олигархията си личите отдалече.

  2. Анонимен
    #26

    Ген.Пиночет пише: За 9/11 е виновен Клинтън, който "stypa w otrownoto gnezdo na osi, a ne Bush -mladshi ili Ron Pol. Stypa w gnezdo bez nikakwa nuzhda!" Нали за това е спорът. Рон Пол, Майкъл Мур и Пиночет твърдите, по различни причини, едно и също: The chicken came home to roost. Това е един жалък аргумент, отдавна разобличен като левичарска пропаганда. Рон Пол прибягва до него, защото е антисемит и изпитва топли чувства към ислямистите. Мур е антиамериканец. Ген. Пиночет защо? Поводи да се смачка гнездото на осите имаше сериозни, и то напълно заслужени. Лошото е, че Клинтън остави работата недовършена. Това е истината, аргументите на Пол или Мур са лъжа.

  3. Анонимен
    #25

    Kotaraka: Ако бутането на близнаците беше "левичарска теория" както твърди ГТ, то марксиста Бари Соторо ака Обама, отдавна щеше да е подгонил престъпниците които са ясни на всички западни служби, но те мълчат от страх. Това са стари трикове на манипулатори като ГТ да отклонят вниманието от истината, но номерът ти няма да мине . Айде грачи сега с цяло гърло.

  4. Анонимен
    #24

    Kotaraka: Ало ГТ за луната не съм говорил такива неща. Вие скапаните манипулатори много обичате да слагате на хората неща в устата дето никога не са казвали. А че близнаците ги бутнаха Буш, Чейни и сие даже и най-големите глупаци са наясно. Но ние знаем , че ти не си глупак а обикновен слуга на олигархията която грачи, но звук не излиза. Спукана ви е на вас работата, гарги.

  5. ГТ
    #23

    Gen. Augusto Pinochet, ето потвърждение на думите ми: виж само от кого получаваш логистична подкрепа - от т.нар. Котарак - дълбоко комплексиран привърженик на конспиративни теории, който ако го попиташ, още не вярва, че Осама Бин Ладен беше убит, но затова пък твърдо вярва, че американците сами си бутнаха кулите на 9.11, никога не са стъпвали на Луната и пр. левичарски глупости. Ако съм на твое място, доста сериозно щях да се притесня на кого пригласям.

  6. Анонимен
    #22

    Kotaraka:

    Искам за пореден път да поздравя генерал Пиночет за много добре аргументираната и фактологически подкрепена позиция по проблемите в Америка и света.

    А тези които се опитват да му опонират, колкото и да грачете издишате от всякъде. Що не кажете нещо за абсолютно безмислената война в Ирак, дето избиха над един милион души? Саддам беше касапин, но той НИКОГА не е избил толкова много хора. Страната му беше модерна държава, преди да се започнат тези войни . Това ви е на вас проблема евтините

  7. ГТ
    #21
  8. Анонимен
    #20

    Gen. Augusto Pinochet: Nomer 15, ne mi izkriwqwaj napisanoto, nito towa koeto Ron Pol e kazal za Klintyn. Al Kajta ne sa narodni borci, a banditi podobni na bolshewikite. Daje i po-cherni ot tqh! Tuk stawa wypros, che i zionistite ne sa cwete za mirisane i towa weche dobre se znae w Amerika i istinskata desnica ne se strahuwa da widi problema i ot drugata strana. A shto se otnasq za kritikite kym Amerika, az kato amerikanski gravdanin moga da si gi pozwolq. Konstituciqta mi dawa towa prawo i wseki,

  9. Анонимен
    #19

    Ген. Аугусто Пиночет: ГТ, аз не знам за какъв агитпропчик ме имаш. Съжелявам , не ви знам идьомите или жаргоните. Учил съм български от родителите си през по-голямата част от живота си и то тук в САЩ. Явно, че ме оприличаваш на пропагандатор на БКП, защото съм употребил думата цьонист, която на английски е зайънист. Тази дума се употребява много в Америка. Не е била изобретена от БКП. Искам да ти напомня, че видни цьонистки дейци са били обявени за издирване не от кого да е, а от британското разузнаване

  10. Анонимен
    #18

    no.2 again Попогрешка отворих отново тази статия, която вече бях прочел, и с любопитство изчетох коментарите след моя. Някои от вас знаят за американската политика изненадващо много! Признавам - повече от мен, макар да съм бил там не малко. Притеснява ме не това, че повечето от вас имат симпатии към републиканците - това си е въпрос на личен избор - а че приемат като даденост съдбата на България да е функция на американската политическа действителност. Аз не обичам американската политика и бих искал България да не зависи от нея, за това тя ме интересува по-малко от изборните резултати в Индия или Бразилия, и се мъча да допринеса тази гледна точна да стане доминираща у нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.