Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Умни" прозорци, пестящи до 24% енергия, излизат на пазара

0 коментара

"Интелигентни" прозорци със система за самоохлаждане при горещо време и подгряване на въздуха на северната фасада със съхранена топлина от южната, изобрети консорциум от фирми и изследователски звена от Германия, Ирландия, Португалия и Дания с финансиране от Европейския съюз. Продуктите по технологията "Климауин" (CLIMAWIN) ще пестят между 18 и 24 процента от енергията в стари сгради и ще се появят на пазара до края на 2014 г.

Високотехнологичният прозорец предварително затопля и пречиства навлизащия въздух, захранва се от слънчеви панели и се регулира автоматично чрез стайни сензори. Негови предимство пред съществуващите стъклопакетни и вентилационни технологии са високата топлоизолация, вградените отвори за контролиран прием на въздух, двуслоен стъклопакет, филтри за пречистване на въздуха, вградена електроника и безжична комуникация между стайните сензори и прозорците (т. е. поставянето на този тип прозорци може да бъде направено без промени в електроинсталацията). Налице са и функциите предварително затопляне и самоохлаждане в зависимост от различните климатични условия, както и flush/bypass режим при екстремни условия.

При студен климат CLIMAWIN затопля предварително въздуха от северните, източните и западните фасади чрез съхранената слънчевата топлина от южните фасади. При горещ климат се задейства функция за охлаждане, която пропуска дневната светлина, но намалява нежеланото затопляне на помещението от слънцето. Чрез оптимизиране на топлоизолацията, запазване на слънчевата топлина и контрол на дневната светлина се очаква прозорецът значително да подобри енергийната ефективност и топлинния комфорт на жилищни и търговски сгради, които в момента не разполагат с ефективни системи за отопление и охлаждане, посочват разработчиците.

Системата се разработва от три години малките предприятия Solearth Architecture (Дъблин, Ирландия), Rauh Fenesterbau (Сасендорф, Германия) и Horn Vinduer (Лундерсков, Дания) и научноизследователските центрове R&D от Дружество Фраунхофер (Германия), Олборгски университет (Дания) и Департамента по електроника на Университета в Мино (Португалия). Досега седемте партньора са получили общо 1.4 млн. евро европейско финансиране.

Проектът е насочен най-вече към обновяването на по-стари сгради, които рядко имат енергийно ефективни системи за отопление. Благодарение на възможностите, които технологията предлага – оптимизиране на качеството на въздуха в помещенията и повишаване на отоплителната ефективност – се очаква прозорците CLIMAWIN да се превърнат в жизненоважен елемент от сгради с почти нулев разход на енергия.

Производителите ще могат да купят лиценз от консорциума и да интегрират CLIMAWIN технологията към тяхната собствена продукция, плащайки на консорциума авторските права. За важни пазари за изделието извън Европа се смятат Съединените американски щати, Канада и Русия.

"CLIMAWIN показва, че стремежът към ниски въглеродни емисии може да означава и големи възможности за бизнеса на малките и средни предприятия, които са гръбнакът на нашата икономика. Такива технологии ще помогнат както на крайните потребители, така и на бизнеса като намалят разходите им за електроенергия. В новата програма на ЕС Хоризонт 2020 ще подкрепяме все повече научни изследвания в тази посока”, коментира Майкъл Дженингс, говорител на Мойра Гейгън-Куин, комисар за научните изследвания и иновации на ЕС.

По данни на Евростат и Американската енергийно-информационна служба за периода 2003 – 2010 година Европа има с около 25% повече енергийни разходи на година в сравнение със САЩ. Потреблението на електроенергия е пряко свързано с икономическото благосъстояние на населението и е от изключително значение за конкурентоспособността на икономиката на всяка страна.

През следващите седем години Еврокомисията предвижда близо 8 милиарда евро да бъдат инвестирани в проекти за научни изследвания и иновации за подобряване на ежедневието на европейските граждани в области като здравеопазване, околна среда, транспорт, храни и енергия. За допълнително насърчаване на инвестициите в частния сектор и създаването на висококвалифицирани работни места, ЕС развива изследвания в партньорство с фармацевтичния, космическия, автомобилния и електронния сектор. Хоризонт 2020 ще се фокусира още повече върху преобразуването на отличните идеи в пазарни продукти, технологии и услуги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.