Внедряването на “умни“ електромери и електроразпределителни мрежи в България не е икономически обосновано, защото ако се направи с инвестиции на ЕРП-ата, цената на тока ще нарасне значително. Това сочи доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), който бе обсъден на открито заседание във вторник.
Затова и комисията не смята да изготви задължителен график за въвеждането на интелигентните измервателни системи у нас, каквито са изискванията за Европейската комисия и на поправките на Закона за енергетиката от юли миналата година.
Според евродирективата до 2020 г. трябва 80 процента от енергомрежите в общността да са умни, но изчисления на ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про“ сочат, че макар и да предложи по-гъвкава тарифна политика и по-точно измерване, огромната инвестиция ще оскъпи много мрежовите услуги, а в същото време икономическите ефекти от интелигентните системи няма да са толкова чувствителни.
Председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова коментира, че оценката на регулатора за нуждата от умни енергомрежи у нас не е еднозначна по различни причини.
Сред тях е и неяснотата за цената на брой “умен“ електромер, какъвто предишният министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев препоръча на ЕРП-атата покрай хорското недоволство от високите сметки за ток по Нова година.
В доклада на ДКЕВР се посочва, че цената на такъв уред варира от 120 до 200 евро. Харитонова коментира, че са различни експертните мнения дали тези цени включват хардуер, софтуер и прилежаща инфраструктура. В същото време обаче умните електромери намаляват загубите с 6 до 10% и увеличават събираемостта до 98%, констатира комисията. Според ЕВН обаче внедряването на умните мрежи ще свали само с 2 процента технологичните загуби при преноса и макар да позволят предлагането на гъвкави цени според сезона и частта на денонощието и да намалят грешките при отчитане, те остават неоправдано скъпа инвестиция.
ДКЕВР отчита принципните ползи от въвеждането на интелигентни системи, но в същото време е ясно, че ако разходите за тяхното внедряване се направят от ЕРП-ата и инвестициите влязат в цените за крайните потребители, поскъпването на тока ще е значително, посочи Харитонова.
Затова според нея трябва да се търсят европейски фондове за финансиране на подобна инвестиция. “Има много пари по еврофондовете и дружествата трябва да си ги търсят“, заяви Харитонова. Дори и при европейско финансиране обаче част от цената на “умните“ мрежи все пак трябва да бъде платена от крайните потребители, призна тя.
ЕРП-ата обаче коментират, че не могат да ползват пари от еврофондовете. Единствено по Международен фонд “Козлодуй“, финансиран с компенсациите за спиране на малките реактори, могат да кандидатстват с проекти за повишаване ефективността на мрежите си, но отпусканите суми са прекалено малки спрямо нуждите на дружествата. В началото на 2012 г. от ЕВН призоваха правителството при преговорите за европейското финансиране в периода 2014-2020 г. да иска от ЕК да се предвидят и средства за ремонт на критичната енергийна инфраструктура, заради която има селища, оставащи редовно в зимните бури без ток. Това може да става чрез публично-частно партньорства с общините, коментираха тогава от дружеството. След договарянето на бюджета на ЕС в края на миналата година обаче не бе съобщено да са предвидени средства за подобни инициативи, както и за развитие на "умни" енергомрежи.
От доклада става ясно още, че трите енергоразпределителни дружества вече са започнали внедряването на интелигентни измервателни системи. С най-много такива уреди разполага “Енерго-Про“, която снабдява Североизточна България, следвана от доставчика в Югоизточна България ЕВН, въвела 80 хил. броя умни електромери. На опашката е фирмата в Западна България ЧЕЗ, които има само 30 хил. подобни уреди.
Според изчисленията на ЧЕЗ, ако трябва да осигури за всичките си клиенти интелигентни мрежи, това ще ѝ струва 500 млн. лв., а ако се покрият 80 процента, каквито са изискванията на ЕК, цената е 377 млн. лв., каза Зорница Генова, мениджър регулации на ЧЕЗ.
Това е скъпа инвестиция, съизмерима със стойността на сегашните активи на ЧЕЦ Разпределение“ и с извънредно силно влияние върху крайната цена. Потребителят ще бъде натоварен с допълнително увеличение на цената, което няма да бъде съпроводено със съответните ползи за него, смятат в ЧЕЗ. Според неговите експерти много по-добри резултати ще даде продължаването на сегашния график за подмяна на старите електромери.
Гочо Чемширов от ЕВН заяви, че дружеството е готово да въведе такава система, но това трябва да бъде ясно заявено от ДКЕВР. Нека помислим и планираме предварително нещата, за да не изпаднем после в ситуация както с ВЕИ-мощностите, каза Чемширов.
Пламен Стефанов от "Енерго-Про" заяви, че смарт технология е много хубава, но дори и в ЕС тя тепърва се развива и усъвършенства и все още не е навлязла. Смарт измерването в България би довело до натоварване на мрежовата цена на електроенергията с 44 процента, заяви Стефанов.
Не е отчетен ефект от намаляване на технологичен разход поради натрупания вече опит и факти във връзка с външно вмешателство при умните електромери, смятат от “Енерго-Про“. От там посочват още, че тези уреди аварират по-често и се налагат по-големи разходи за поддръжката им.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Докога национал-комунистическата пропаганда и енергийната мафия в BG ще изопачават до неузнаваемост всичко което се случва в страната, в Европа и по света.
Да вземе някой да ни обясни какво значи 'умен електромер' или поне да го обозначат с техническата терминология (Smart Meter от AMI - Advanced Metering Infrastructure за да си го намерим какво значи, защото тук в BG всички говорят каквото им падне, някои без дори да знаят за какво става въпрос).
Този 'гениален' електромер всъщност обслужва енергийната …
мафия и ЕРП-тата, и ЕС изобщо не е задължавал засега никого и с никакви срокове.
Всичко това са някакви фойерверки за отвличане на вниманието от истинските проблеми в енергетиката ... и за умело възползване от неграмотността на BG населението, което не може да си набавя и да си проверява информацията, а чете глупости по вестниците, че токът 'скачал с 44% заради умните електромери, които ЕС ни бил заставил да сложим светкавично'.
Умен електромер (Smart Meter) по дефиниция е: електронен електромер, който отчита и въвежда в паметта консумацията на електрическа енергия през интервал от 1 час или по-начесто и предава дистанционно тази информация на ЕРП-тата за контрол (monitoring) и за текущо начисляване (billing) на сметки.
Целта е чрез двупосочна връзка за комуникация да се уведомява централизираната система (ЕРП-тата и НЕК) какво става по периферията (абонати на ток). Нещо като дистанционното отчитане за парното.
Тарифата не се пипа!
Как така ще увеличи тарифата с 11% ... и с 44%.
Тарифата ще се увеличи от тунеядските чиновници в BG, които ще си сложат методика за 'добре свършена работа' начислена като 44% върху всички сметки за ток ... каквото правят с парното.
И населението преди да скача срещу когото и да било, да вземе да си проверява нещата ... особено за информации подавани от национал-комунистиммеската пропаганда, която или системно лъже, или системно укрива част от информацията с цел манипулиране на мисленето и реакциите на хората.
Кога нашите държавни служители ще започнат да мислят европейци? Нали "европейските пари" са събрани от държавите членки включително и от нас. Никой себеуважаващ се европеец, още повече отговорен чиновник не може да говори така. Въпросът е какво се цели с използването на "умните" електромери? Какви ще са ползите и за кого. И не се лъжете, винаги сметката се плаща от потребителите.
"Затова и комисията не смята да изготви задължителен график за въвеждането на интелигентните измервателни системи у нас, каквито са изискванията за Европейската комисия и на поправките на Закона за енергетиката от юли миналата година." Писна ми Мафията в бг насила да ме разделя от Европа. Направете график ВЕДНАГА! P.S. Готов съм да си платя "умния електромер", ако ми дадете възможност да си купувам ток, от там, където енергиината мафия изнася!
ДКЕВР не ми се оправдавайте защо не сте го направили до сега!!! Вие и правителството служите на мафията, така че: "“Умните“ енергомрежи у нас са оправдани." Точка.
Бясна съм от такива решения!Каква е тази комисия за еди-какво си регулиране!Това са абсолютни бездарници!Защо трябва да има "умни"измервателни уреди,като може още много да се краде от потребителите!И защо ЕРП да се охарчват в повече,като идните поколения пак ще платят безобразията!
да, ние искаме само глупави мрежи които са оправдани само ако обслужват мастодонтите в енергетиката - аец и мариците... ...разбира се само с пари на данъкоплатеца !
След 2020 няма да има нужда от електромери. Щото сиганите стават мнозинство, а какъв е смисъла да се мери нещо, дето е безплатно.
Каво стана със зелената енергия? 8 години преди 2020 се купиха скъпи ВЕИ източници, а сметката се плаща от потребителя, в полза на инвеститора. До2020 ВЕИ генераторите ще поевтинеят със сигурност! Същото ще стане и с 'умните' електормери-ще ни купят скъпи такива предсорчно, преди да са поевтинели до 2020, и ще ни карат ние да ги плащаме!
.......и освен това да не са доставени по поръчка на ЧЕЗ, а например от Германия а?