Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Умора от реформите се усеща в България и Румъния

14 коментара

Незавършените реформи в България и Румъния ще забавят структурната им адаптация като членки на Евросъюза, като в същото време в двете държави се усеща умората от реформите по присъединяването им към ЕС. Това посочва анализ Световната банка в доклада ѝ за източноевропейските държави в Европейския съюз, цитиран от “Дойче веле” в понеделник.

Въпреки стабилния икономически растеж на двете държави, техните структурни разлики с 15-те най-стари членки на Европейския съюз от Западна Европа остават твърде големи. Най-големи разлики се посочват в сферите на управлението, пазарните регулации и трудовата заетост.

Ниският процент на работещата част от населението - под 56 процента в България и около 57.5 в Румъния, е много под средната работна заетост в Европейския съюз, която е над 62 процента от цялото население. Тази ниска работна заетост се смята за един от упоритите ригидни фактори в структурата на най-новите еврочленки, който е потенциална заплаха за икономическата им стабилност, пише в анализа.

Икономиките на двете държави, според Световната банка, са структурирани непропорционално. Земеделският сектор заема много от икономиките - от 8 до 11 процента от брутния вътрешен продукт, а в него са заети 25 до 32 процента от цялата работна сила.

Различията между градските и селските райони в България и Румъния също са големи и нарастват, което ги прави различни по структура от западноевропейските членки на Европейския съюз. Около 40 процента от населението на Румъния и около 30 процента от населението на България живее в селски райони.

Икономическите успехи на България и Румъния не са се отразили на стандарта на живот, не са достигнали големи социални групи и бедността остава твърде висока, смятат експертите на Световната банка.

На развитието на човешкия капитал се отделя недостатъчно внимание, което според анализа заплашва България и Румъния с недостиг на работна ръка в бъдеще. Постепенното отваряне на трудовите пазари на останалите 25 членки на Европейския съюз за работници от България и Румъния ще увеличи липсата на баланс между предлагането и търсенето на работна ръка. Това от своя страна ще създаде натиск за промени в трудовото възнаграждение, посочва докладът.

Смята се, че 1 милион българи и 1,5 млн. до 2 милиона румънци вече работят нелегално в европейските държави. Според доклада на Световната банка това вече създава недостиг както на неквалифицирани работници, например в строителството, туризма и земеделието, така и на квалифицирани работници, например компютърни специалисти, доктори, медицински сестри и инженери.

Едновременно със загубата на работна ръка България и Румъния тревожат анализаторите с това, че в тях се усеща умора от реформите, отбелязва “Дойче веле”. В Румъния приватизацията започва да се забавя, в България се бавят различни приватизационни процедури, а и в двете държави се бави дерегулацията на пазара на работна сила и воденето на бизнес остава трудно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Prevodach
    #15

    Da vi e. i prevoda, da vi e. !!!!!

  2. reformator
    #14

    de sa tiq reformi ,4e komunistite hodqt we4e na curkwa ??????????/

  3. к0к0
    #13

    няма умора от реформите,а липса на ,кадърни хора,които да ги движат,Който знае езици си намира работа и заплащане в нормална държава.Хасан от Силистра не е за държавен чиновник защото знае турски на диалект и български от първи клас.Какво означават думите:координати,полицентричен,ексцентричен,биполярен,парабола, цанга,морфема,анафора,метафора,инверсия,метонимия,олицетворение,епитет,омосюпеза

  4. Доктор Охболи
    #12

    Какви реформи, какви пет лева?

  5. Baba Petra
    #11

    Абсолютно прав!!! Колко ли още ще издържат нормалните хора?!

  6. Стамбо
    #10

    същата констатация. Само че винаги Румъния е имала и има едно огромно предимство пред нас, освен по-големия пазар, петрола и т.н.А то е - жестоко русофобски и прозападен елит, без разлика между десница и левица. Чаушеску (при всичките му идиотщини) осъди и разстреля един генерал с официално оповестена присъда за ШПИОНАЖ В ПОЛЗА НА СССР. Я си представи тази история при Тошо! Ето защо Румъния въпреки корупцията си, шмекерлъците си по балкански терк все ще дърпа пред нас- защото нас ни управлява шайка лизачи на кремълски нужници!

  7. zaho
    #8

    kraino vreme e da se mahat,no tova ne stava s apatia i stoene v ku6tiv den za izbori

  8. d-r
    #7

    Kak rabotyat nelegalno kato доктори, медицински сестри и инженери?Znachi ima i legalni.Na zapad i bez tova znajat, che bulgarin=nelegalen. Idi che objasnjavaj che ima i normalni bulgari deto jivejat i rabotjat zakonno.

  9. Радко
    #6

    Абсолютно си прав, дядо!

  10. Лунна вода
    #5

    Наистине след месец-два и такова време иде.Да не повлече след себе си и някоя предпазна клауза,частично, или цялостно задействана.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.